Több bank is arra számít, felpörögnek a hitelkiváltások az ősszel, hiába nem hurcolhatják már ingyen egyik bankból a másikba a forintosított jelzáloghiteleiket az egykori devizaadósok - Világgazdaság. Az ingyenes hitelkiváltást kevesen, az adósoknak alig fél százaléka vette igénybe. A szerződések hatálybalépése után 60 napjuk volt a meglévő hitel felmondására, a többség esetében ez a határidő augusztus elején járt le, a felmondás után pedig még 90 nap van arra, hogy egy másik hitelintézet kölcsönéből kifizessék a régi finanszírozót. A szerény várakozásoktól is elmaradó érdeklődés hátterében egyrészt az áll, hogy az ingyenes kiváltásból kizárták a hitelközvetítőket, pedig annak idején az ügyfeleknek körülbelül a fele ilyen szakembereken keresztül jutott lakáshitelhez.
Most viszont már az ügynökök is beléphetnek a kiváltási piacra, emiatt a CIB és a Budapest Bank is a hitelkiváltások növekedését várja. „A budapesti prémium szegmensben nagyon sok elszámolólevelet láttam, és szinte nem volt olyan, amelyiknél ne lehetett volna a kamatokat csökkenteni” - mondja Tóth Tamás, az Okoshitel Kft. ügyvezető igazgatója. Az FHB is azt látja a hitelkiváltások egyik kerékkötőjének, hogy a Buborhoz kötött kamatozású kiváltó hiteleknél az ügyfelek azt tapasztalták, ahogy a jegybanki alapkamat csökkent, az ő törlesztőrészletük is lejjebb ment, ezért nem mentek bele a többletadminisztrációval járó bankváltásba.
A jegybanki alapkamat jelenleg 1,35 százalékos, a három hónapos Bubor pedig 1,36 százalékon áll. Ha azonban az akár évtizedekig fennálló futamidő során a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatot emel, az néhány hónapon belül a forintosított lakáshitelek törlesztőrészletét is megnöveli majd. Egy tízmillió forintos hitelnél ugyanis egy százalékpontnyi kamatemelés 100 ezer forintos kamatkiadást jelent évente.
A hitelkiváltás az angolszász országokban bevett gyakorlat. Ott volt olyan év, amikor a hitelállomány 10 százalékát is átforgatták egy év alatt. A kérdés csak az, hogy mennyire szabályozott keretek között mozog ez, s az is, hogy milyen kondíciók mellett. A pénzügyi felügyeletet ellátó MNB immár szigorú feltételeket szab a biztosítási alkuszoknak a biztosításközvetítés terén, fontos lenne, ha hasonló elvek mentén a bankügynököket is szabályoznák.