Óvatosan kell kezelni a takarékszövetkezetek újfajta integrációjának kettős garanciarendszerre vonatkozó szabályait: a kettős védelem ugyanis csak azon betétekre vonatkozik, amelyeket az ügyfél azt követően helyezett el az integrációhoz kapcsolódó valamelyik takarékban, hogy a Takarékbank az adott szövetkezeti hitelintézet részére – annak átvizsgálását követően – „beengedte” az érintett szövetkezetet a garanciaközösségbe. Ezt követően az adott takarékszövetkezet már az integráció egységes és prudens szabályokat tartalmazó kockázati stratégiája mentén végzi tevékenységét és vállal kötelezettséget, ezért értelemszerűen ettől az időponttól kezdve vállalt kötelezettségeire terjed ki az egyetemleges felelősség alapján nyújtott védelem – nyilatkozta a Privátbankár.hu kérdésére Pulay Kristóf, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének (SZHISZ) szóvivője.
Privátbankár-komment: Naptárhatás helyett... Az indoklás, amiért csak az "új" betétekre áll a védelem, az az, hogy az érintett takarékok is csak a befogadásukat követő időponttól lettek befizetői is a Szövetkezeti Hitelintézetek Tőkefedezeti Közös Alapjának, amely elsődlegesen áll helyt az egyetemleges felelősség alapján érvényesített követelésekért. Ami ugyanakkor kicsit sántít, az az, hogy az érintett takarékok eddig is fizettek intézményvédelmi pénzeket a takarékszövetkezeti intézményvédelmi alapokba, amelyek 20 milliárd körüli összege emiatt végképp feloldódik, hiszen a tavalyi csődök kárenyhítésére ugyanúgy nem lehetett igénybevenni, mint az állam által a szektor helyzetének rendezésére nyújtott 136 milliárd forintot. Meglehet: naptárazás helyett legalább ezt be lehetett volna vállalni - a takarékok átvizsgálása, majd a problémásak "költségmentes" kilökése után talán már nem jelentett volna olyan nagy kockázatot... |
A megoldást némiképp bonyolítja, hogy az érintett takarékszövetkezeteket 2013. december 31. és 2014. december 5. között összesen öt hullámban vették fel az új garanciaközösségbe, így a pontos csatlakozási időpontot „nyomozni kell”.
Tolvaj brókerek után is kártalanítanak
A takarékszövetkezetek új garanciaközössége eddig védelem nélkül álló ügyfélkör számára nyújt plusz védelmet: egy tagintézmény fizetésképtelensége esetén az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által nem biztosított önkormányzati, állami követelésekre, illetve az OBA által biztosított, 100 ezer euró összeghatár feletti követelésekre, illetve egyéb követelésekre is lehet igényt érvényesíteni. Pulay Kristóf szerint a fentieken túl az egyetemleges kötelezettségvállalás kiterjed a takarékokon keresztül elhelyezett befektetésekre is, vagyis amennyiben egy ilyen befektetéssel kapcsolatban a takarékszövetkezeti szektor tagjai valamilyen az ügyfél érdekeit érintő hibát, vagy valamilyen a brókerbotrány kapcsán felmerült, az ügyfeleket megkárosító bűncselekményt követnének el, akkor ezért az ügyfeleket ért kárért a Befektető-védelmi Alap (Beva) védelmén felül az integráció is teljes vagyonával állna helyt. Kivételt ez alól az adott takarék, illetve a Takarékbank tulajdonosa által tulajdonosi joggyakorlás keretében elhelyezett befektetés képez.
Fontos ugyanakkor látni, hogy az egyetemleges felelősség alapján fennálló követelést csak az OBA által nem fedezett (értékhatárt meghaladó, vagy a védett körbe nem tartozó) követelésekre lehet érvényesíteni. Az elsődleges kárrendezési hely tehát továbbra is az OBA lesz.
A "kirúgott" takarék betétese is biztonságban lesz
Ha viszont valamely megtakarítás megkapta a kettős védelmet, az „mindenkorra” élvezheti a közel 100 százalékos védelmet – hívta fel a figyelmet Pulay Kristóf. Egy-egy tagintézménnyel szemben az SZHISZ továbbra is élhet azzal a – lényegében megfellebbezhetetlen jogával -, hogy kizárja az integrációból (amelyet automatikusan követ a felügyeleti engedély visszavonása az MNB részéről), ám az SZHISZ szóvivője szerint a kizárást megelőzően elhelyezett betétekre, követelésekre nem szűnik meg az egyetemleges felelősség alapján biztosított kettős védelem, azok esetében a kártalanítás a jövőben is közel teljes lesz és megoszlik az OBA és a garancaialap között.