Az ENSZ által készített becslések szerint ma világszerte mintegy 343 ezer száz évesnél idősebb ember él, és ez a szám 2050-re valószínűleg megtízszereződik, elérve a 3,2 milliót. Az ENSZ adatai alapján a Magyarországon élő emberek közül körülbelül 1200 már betöltötte századik életévét, és ez a szám 2050-re várhatóan 6200-ra emelkedik. Átlagosan minden negyedik magyar újszülött megéli majd a századik születésnapját.
Japánban van a legtöbb száz éven felüli, Olaszországban a legtöbb "szuper-idős"
A szakértők szerint továbbra is Japánban lesz a legtöbb száz éven felüli ember, 2050-re a teljes népesség egy százaléka száz évesnél idősebb lesz. Ugyanakkor az úgynevezett „szuper-idősek” – azon emberek, akik túlélik a 110. születésnapjukat – száma még rendkívül alacsony.
Manapság mindössze hetven olyan emberről tudunk, aki 110 évnél idősebb, és a hivatalos információk szerint közülük mindössze huszonhét élte meg eddig a 115. születésnapját. A világon a 110 évet betöltött hetven ember közül hét Olaszországban született. A statisztikák szerint a dohányzásmentes életmódtól és a fizikai kondíció megőrzésétől hosszú életet remélhetünk.
Nagyon sok változtatásra lesz szükség a mindennapi élet területén
Egy öregedő társadalom az élet sok területén teljes koncepcionális újragondolást igényel. A városi infrastruktúra tervezésekor a szakembereknek fokozottan szem előtt kell tartani az idős emberek igényeit, ideértve az üzletek, szolgáltatók, orvosi intézmények teljes körűen akadálymentesített megközelítését. A bankoknak és a biztosító társaságoknak az új igényekhez mérten módosítaniuk kell pénzügyi termékeiket.
A társadalom elöregedése amellett, hogy további eltolódást eredményez a munkaképes korú emberek és a nyugdíjasok arányában, a cégeken belül dolgozók korösszetételét is megváltoztatja. A munkahelyek kialakításánál szem előtt kell tartani az öregedő társadalom által támasztott új igényeket, ugyanakkor a cégek hasznosíthatják azt a felgyülemlett tudást és tapasztalatot, amellyel az idősebb kollégák rendelkeznek.
Megelőzésen alapuló egészségügyi rendszer és megfelelő nyugdíj
A kormány tudomást sem vesz a közelgő nyugdíj-katasztrófáról. Részletek >>> |
Mindannyian – fiatalok és idősebbek – felelősséggel tartozunk saját magunk felé, például a korai megelőzésen alapuló egészségügyi ellátás igénybevételével. Ugyanilyen jelentős a „megfelelő nyugdíj“ kérdése. Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy mindaz a bevétel, amelyet az állami, céges és magánnyugdíj rendszertől remélünk elégséges lesz-e időskorunk idején a megszokott életszínvonal fenntartásához.
Ha időben lépünk, akkor nem kell félnünk a demográfiai változásoktól, amelyek valójában lehetőségeket is tartogatnak számunkra. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően még számos, az élet által nyújtott új lehetőség áll előttünk aktívan töltött időskorunkban. Amennyiben az üzleti világ megoldja a fenntartható növekedés problémáját, akkor a csökkenő erőforrások mellett a gazdaság is profitálhat a megnövekedett átlagéletkorból.