13p

Mit tehetünk, ha egy nagyobb értékű árut szeretnénk megvásárolni, de éppen nincs rá pénzünk? Mire jó az áruhitel, a részletfizetés, a személyi kölcsön, a folyószámlahitel, és mire kell vigyáznunk, ha ilyet kérünk?

Fogyasztási hitelek

A fogyasztási hitelek jellemzően tartós fogyasztási cikk (bútor, jármű, gépek stb.) megvásárlására, szolgáltatás igénybevételére, esetleg rendkívüli kiadások fedezésére szolgálhatnak.

E hitelcsoport mögött nincs ingatlanfedezet, a hitel visszafizetésének fedezeteként a fogyasztó jövedelme, egyéb vagyona, esetleg személyi biztosítékok szolgálnak.

A hitel felvételéhez általában 20-30 százalékos önrész (önerő) szükséges. Előfordul, hogy alacsonyabb (200 ezer forint alatti) hitelösszegek esetén a bank az önerőtől eltekint.

A hitel összes (valós) költségét nem a kamat, hanem a teljeshiteldíj-mutató (thm) jelzi. A thm egyéves időszakra vetített százalékos érték, ami a hitel teljes díját mutatja meg, azaz gyakorlatilag minden olyan költséget tartalmaz, amelyet a hitelező felé a tőkén felül fizetnünk kell. Minél alacsonyabb a thm, annál kedvezőbb a fizetendő teljes hiteldíj, annál olcsóbb a kölcsön. Nulla százalékos thm hirdetése esetén érdemes minden részletre kiterjedően áttanulmányozni a kedvezmény jellegét – az ingyenesség általában csak akkor valós, ha a kölcsönösszeget rövid időn belül teljes egészében visszafizetjük.

Fontos azonban , hogy a kölcsön feltételeit ne csak a thm alapján ítéljük meg, hanem tegyük mérlegre a törlesztési képességünket is! Gondoljuk át azt is, hogy összesen mekkora összeget kell kifizetnünk! Általában igaz, hogy minél hosszabb lejáratú a hitel, annál több lesz a visszafizetési kötelezettségünk.

Négy típusú fogyasztási hitel létezik:

  • személyi kölcsönök,
  • folyószámlahitelek,
  • hitelkártyák,
  • áruhitelek. 

Személyi kölcsönök

Általában szabad felhasználásúak, azaz nem célhoz kötöttek, vagyis bármilyen célra – például rendkívüli kiadások fedezésére, nagyobb eseményekre, esküvő lebonyolítására, külföldi nyaralásra – felhasználhatók. Vannak azonban olyan személyi kölcsönök, amelyek célja előre meghatározott, például adósságrendezés, autóvásárlás vagy lakásfelújítás.

E kölcsön forintban igényelhető. Összege általában 100 ezer forinttól a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ajánlása szerint 10 millió forintig terjed. A futamidő rugalmas, jellemzően 12-72 hónap, de elérhető ennél hosszabb lejáratú személyi kölcsön is.

A thm jellemzően 12-30 százalék (fontos tudni, hogy a thm nem haladhatja meg a mindenkori jegybanki alapkamat - ez 2024. szeptember 25-étől 6,5 százalék - 24 százalékponttal növelt mértékét ).

A kölcsön a legtöbb banknál ingatlanfedezet és kezes bevonása nélkül igényelhető. Adóstárs bevonása esetén magasabb hitelösszeg is elérhető.

A személyi kölcsön esetében

  • készpénzt kapunk, aminek elköltése nincs célhoz kötve,
  • magasabb a felvehető hitelösszeg,
  • a hitelnyújtók gyakran magasabb jövedelmet írnak elő, és további fedezetet is kérnek (ingatlan, autó, kezes stb.)
  • felvétele időigényesebb: az igényléshez több dokumentum szükséges, az elbírálási idő is hosszabb.

Folyószámlahitelek

A folyószámlahitelek is szabadon felhasználhatók.

Összege általában 200 ezer forinttól az MNB ajánlása alapján 2 millió forintig terjed.

A thm jellemzően 17-45 százalék (fontos tudni, hogy a thm nem haladhatja meg a mindenkori jegybanki alapkamat - ez 2024. szeptember 25-étől 6,5 százalék - 39 százalékponttal növelt mértékét).

A futamidő nem rögzített, hanem folyamatos, azt időnként a bankok felülvizsgálják, de jellemzően maximum egy évre szokták felvenni. A folyószámlahitel visszafizetésének fedezete a számlára érkező rendszeres, fix jövedelem.

Tipp: érdemes figyelni a kamaton kívüli pluszköltségekre.

Folyószámlahitel esetében

  • folyószámlával kell rendelkeznünk valamelyik hitelintézetnél,
  • a bank a számlára érkező rendszeres jövedelmünk alapján egyedi hitelkeretet állapít meg, amelyet szabadon felhasználhatunk,
  • a törlesztés rugalmas és automatikus,
  • a felhasználható hitelkeret a számlára érkező befizetésekkel automatikusan megújulhat.

Hitelkártyák (vásárlási kártyák)

Ezek is szabadon felhasználhatók, de általában áruvásárlásra használják. Igényelni bankfiókokban lehet, áruvásárlási kártyát áruházakban is. 

A bankok az ügyfél hitelképessége, jövedelme és a havi költései értékének függvényében állapítják meg a havi hitelkeretet. Az jellemzően 50 ezer forinttól egymillió forintig terjed.

Futamidő helyett itt a kártya érvényességi idejéről beszélhetünk, ez lehet 2-3 év, de meghosszabbítható.

A thm jellemzően 23-45 százalék (fontos tudni, hogy a thm nem haladhatja meg a mindenkori jegybanki alapkamat - ez 2024. szeptember 25-étől 6,5 százalék - 39 százalékponttal növelt mértékét).

A hitelkártya fedezete itt is a jövedelem

Tipp: Készpénzfelvételre csak szükséghelyzetben használjuk, mert annak magas a költsége. Fontos a visszafizetési határidők szigorú betartása, ezek elmulasztása további komoly költségeket jelent. A bankok általában 15 napot adnak arra, hogy az egy hónapban felhasznált hitelkeretet az ügyfél visszafizesse. Ha ezt nem, vagy csak részben teszi meg, akkor a tartozás után „ketyegni” kezd a kamat.

Hitelkártyák (Pixabay.com)
Hitelkártyák (Pixabay.com)

A hitelkártya esetében

  • a bank hitelbírálat alapján hitelkeretet hagy jóvá, s ezt használhatja fel a kártyabirtokos,
  • előnyös, hogy vásárláskor – szigorú feltételek és fizetési határidők betartásával – bizonyos ideig,
  • (maximum 45-53 napig) kamatmentesen használhatjuk a bank pénzét,
  • ha a megadott határidőre nem fizetjük vissza a teljes tartozást, a bank a felhasznált hitelkeretre igen magas kamatot számol fel.

Áruhitelek

Tartós fogyasztási cikkek vásárlására szokták igényelni ezeket, a vásárlás helyszínén. Annak köszönheti a népszerűségét, hogy alacsony jövedelem mellett is egyszerűen és gyorsan hozzáférhető. 

Összege 20 ezer forint, de akár kétmillió forint is lehet.

Törleszteni általában 6-36 hónap alatt kell, de előfordulhat 60 hónapos futamidő is.

A thm jellemzően 14-45 százalék között lehet (fontos tudni, hogy a thm nem haladhatja meg a mindenkori jegybanki alapkamat - ez 2024. szeptember 25-étől 6,5 százalék - 39 százalékponttal növelt mértékét).

A visszafizetés fedezete maga a hitelből megvásárolt áru.

Tipp: Az áruvásárlási hitelekre vonatkozó részletes feltételeket az egyes hitelintézetek üzletszabályzatukban és hirdetményükben teszik közzé, amelyeket minden esetben érdemes alaposan áttanulmányozni a szolgáltatás igénybevétele előtt. Ezt különösen az akciós hiteleknél ildomos megtenni.

Mit lesz a hitellel, ha az abból vásárolt termék hibás?

Arról, hogy a termék hibás, írásban haladéktalanul tájékoztatnunk kell a hitel folyósítását végző, a kereskedővel szerződésben álló bankot, a visszatartási jogunkat megalapozó dokumentumokkal együtt. Ez időre kamat nem számítható fel.

Végső esetben a vételtől elállhatunk. A hibás árut a kereskedőnek visszaadjuk, a szerződést felbontjuk. A kifizetett önrész visszajár, akárcsak a már kifizetett hitelrészletek, amelyeket a hitelező köteles azonnal visszatéríteni. Elállás estén kamat és költségtérítés a fogyasztótól nem követelhető!

Módosítható-e a szerződés a futamidő alatt?

Bár az áruhitelek rövid lejáratúak, itt is előfordulhat változás a futamidő alatt. A módosítás fő szabály szerint csak a felek közös megegyezésével történhet. Lehetséges azonban, hogy csak az egyik félnek áll érdekében a szerződési feltételekben (például futamidőben) való változtatás. A módosítást kezdeményezhetjük mi is, és bizonyos feltételek mellett a hitelező is élhet a módosítás jogával.

  • Az általunk kezdeményezett módosításért a hitelező díjat számít fel, aminek mértéke jellemzően a tőkeösszeg 1-5 százaléka, esetleg egy előre meghatározott összeg. Jelentősebb hitel esetén ez sok pénzünkbe kerülhet, ezért fontos már az elején tisztázni, hogy milyen feltételek mellett tudjuk a kölcsönt vállalni, hogy ne kényszerüljünk módosításra.
  • Amennyiben a hitelező a hitel kamatát és bármilyen díj, illetve költség mértékét egyoldalúan módosítja, erről köteles 60 nappal korábban írásban tájékoztatni az ügyfelet, megjelölve a kamat, költség, díj új mértékét és a törlesztőrészletek várható összegét.
  • Ha a hitelező módosítása számunkra előnytelen, a hitelt a megváltozott feltételekkel már nem akarjuk tovább igénybevenni, a szerződést külön díj megfizetése nélkül felmondhatjuk. A felmondás azzal jár, hogy a hitelt és a kamatot egy összegben vissza kell fizetnünk!
  • Nem módosíthatja a szerződést a hitelező új díj bevezetésével.

Amit érdemes tudni az előtörlesztésről

A 2010. március 1-jét követően kötött szerződések esetén a hitel idő előtti törlesztése minden hitelszerződés esetén lehetséges. Minden hitelszerződés esetében van lehetőség részleges és teljes előtörlesztésre. A jogszabály meghatározza, hogy az előtörlesztésnél a hitelező milyen költségeket számíthat fel, de mivel az előtörlesztés díját a szolgáltatók határozzák meg, érdemes figyelmesen elolvasni a vonatkozó kondíciós listát, valamint a szerződést. Általánosságban:

  • a költségek mértéke nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg egy százalékát, ha annak hátralévő futamideje meghaladja az egy évet. Amennyiben egy évnél rövidebb a hátralévő futamidő, akkor a felszámítható díj nem haladhatja meg a fél százalékot. Így amennyiben a felvett hitel futamidejéből több mint egy év van hátra, az előtörlesztés összege 1 millió forint hitel esetén maximum tízezer forint lehet.
  • nem illeti meg a hitelezőt az előtörlesztéshez kapcsolódó költségtérítés, ha 12 hónapon belül az előtörlesztés összege a 200 ezer forintot nem haladja meg.

Ám van egy könnyítés: személyi kölcsön esetében a futamidő alatt egyszer köteles a bank díjmentes előtörlesztést biztosítani (ami lehet végtörlesztés is, vagyis teljes visszafizetés).

Kamatok és kamatplafon

A fogyasztási hiteleket általában magas teljeshiteldíj-mutató (thm) jellemzi (ez a mutató a hitelfelvétel összes költségét tartalmazza). Így a döntés előtt más alternatívákat is érdemes sorra venni. Az MNB maximálja a fogyasztási hitelek után felszámítandó kamatot. Eszerint a folyószámlahitelek, hitelkártyák és áruhitelek kamata nem haladhatja meg jobban, mint 39 százalékponttal a mindenkori, 2024. szeptember 25-étől 6,5 százalékos jegybanki alapkamatot (áruhiteleknél akkor, ha a folyósítás a kereskedő részére történik). Míg a személyi kölcsönöké legfeljebb 24 százalékponttal lehet magasabb. 

Mi történik késedelmes fizetés esetén?

Az adós fő kötelezettsége a törlesztőrészletek határidőben történő visszafizetése, ami álta- lában havi rendszerességgel történik. Törleszteni csekkel, illetve egyre gyakrabban átutalással szoktunk.

Amire tekintettel kell lenni: 

  • Ha valaki elmulasztja időben befizetni a törlesztőrészletet, néhány napos türelmi időre számíthat. Ha tartozását néhány napon belül nem rendezi, a szolgáltató felszólító levelet küld az adós költségére (felszólítási díj), amelyben a nemfizetés következményeire is felhívja a figyelmet.
  • Késedelmes fizetés esetén – a hitel kamatán felül – késedelmi kamatot kell fizetnünk. Ennek mértéke hitelezőnként eltérő, az évi 6 százaléktól akár 35 százalékig is terjedhet.
  • Ha a fizetés a felszólítás ellenére nem történik meg, a hitelező jogosult a szerződést felmondani. Ez esetben a teljes tartozás megfizetése azonnal és egy összegben esedékessé válik. A tartozás megfizetésére a hitelező az adóstársat vagy kezest is felszólíthatja, végső esetben pedig végrehajtási eljárást indíthat.
  • Ha ezt el szeretnénk kerülni, fizetési problémánk felmerülésekor legjobb, ha a hitelezőt minél gyorsabban felkeressük, hogy a fizetési nehézségeinkre vele együtt próbáljunk megoldást találni!
  • A késedelmes és rendezetlen tartozás további kellemetlen következménye, hogy felkerülünk a korábbi hitelüket nem vagy késedelmesen fizető adósok listájára, a KHR-be, ami hosszú időre kizárhatja további hitelek felvételét.

Speciális áruhitelek: a gyorskölcsönök

A gyorskölcsön és a személyi kölcsön között ma már leginkább csak marketingszempontból van különbség, technikailag mindkettő személyi kölcsönnek minősül. Kisebb összegű, jellemzően 1,5 millió forintos gyorskölcsönöket kifejezetten erre szakosodott pénzügyi intézmények is nyújtanak (például a Provident, a Cetelem és a Cofidis), de a Cetelem és a Cofidis magasabb összegűt is, akár 10 millió forint értékben.

A gyorskölcsönök esetében pedig mindig van egy olyan ajánlat, amelynek alacsony a thm-je – ez szerepel a hirdetésekben. Annak esélye azonban, hogy épp e paraméterek felelnek meg az ügyfélnek, meglehetősen kicsi. Ha pedig más paramétereket választ az ügyfél, a thm azonnal felugrik, akár 37 százalékra is, de esetenként még magasabbra, 50 százalék fölé. Itt tehát jelentősen emelkedik a kamatteher a paraméterek változásával.

A gyorskölcsönök eredetileg azzal tudtak betörni a piacra, hogy valóban gyorsan hozzá lehetett jutni a pénzhez. Ez ma már nem megvalósíthatatlan feladat a bankok számára sem, az online azonosítás bevezetésével pedig a végletekig leegyszerűsödött az ügymenet. Így pedig komolyan megfontolandó, melyik cégtől igényeljünk hitelt.

Tévhit, hogy a gyorskölcsönökre szakosodott cégek bárkinek adnak hitelt. Valójában ugyanazokon az állomásokon kell keresztül menni, mint bármelyik banki bírálat esetében: szükséges a rendszeres jövedelem igazolása, mint ahogy az is kizáró ok, ha valaki felkerült a KHR-be. Egyedül a Provident ad kölcsönt azoknak is, akik szerepelnek a listán.

Kapcsolódó írásainkat lásd: Diákverseny felkészítő anyagok - tartalomjegyzék

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Ötszázalékos lakáshitelkamat: kivédekezték a bankok, és ez nem is baj
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:06
Egyelőre igen szűk kört érint a legfeljebb öt százalékos éves kamattal igényelhető lakáshitelek felvételének lehetősége, ami nem is olyan nagy baj a lakáshitel-piac stabilitása szempontjából. A sztenderd, piaci feltételű hiteleknél viszont a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint rövid távon nincs lehetőség a kamatok érdemi csökkentésére: ezzel együtt az erős verseny miatt sok az akciós ajánlat a pénzintézeteknél.
Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
Személyes pénzügyek Belső kereslet nincs, megoldás az önkéntes nyugdíjpénztárak kasszáinak feltörése
Hollós János | 2024. november 27. 10:51
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus szerint a rendszerváltás óta minden kormány sokat tett azért, hogy a magyar jóléti rendszert lebontsa. Most már ki is mondják, helyette itt a munkaalapú társadalom. Egyebek mellett erről is szó volt a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” címmel rendezett konferenciáján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG