A múlt szerdai vihar az idei év eddigi legnagyobb pusztítását okozta Magyarországon: a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) által összesített adatok szerint a károk száma az előzetes becsléseknél jóval magasabb: megközelíti a 35 ezret. A károk becsült értéke 4,79 milliárd forintra rúg. A szabályok értelmében a károk bejelentésére nyitva hagyott idő letelt, de természetesen, aki igazolni tudja, hogy indokolt okból nem tett eleget kárbejelentési kötelezettségének – mert pl. éppen nyaralt -, a további napokban is bejelentheti kárát.
A viharos szél elsősorban az ingatlanokban okozott kárt, ugyanakkor 537 bejelentés érkezett olyan casco-biztosítással rendelkező autósoktól is, akiknek járműve sérült – jellemzően fák dőltek a gépjárművekre és okoztak sérüléseket. A gépjárműkárok becsült értéke meghaladja a 178 millió forintot, az egy sérült autóra jutó átlagos kárösszeg így több mint 332 ezer forint.
Kevesebb volt a viharkárnál a jégverés és a felhőszakadás miatti úgynevezett elöntéses kár, s a villámcsapás másodlagos hatása miatt bekövetkezett esemény. A vihar kapcsán a leggyakoribb káresemény A szél okozta tetőmegbontás, a fakidőlés, illetve a beázás volt.
A legtöbb káreseményt Budapestről, Pest megyéből, Fejér megyéből, Vas, valamint Veszprém megyéből jelentették. A főváros mellett Érd, illetve Székesfehérvár volt a leginkább érintett település a Mabisz statisztikái szerint.
Voltak szerencsés kerületek
A szövetség statisztikáit igazolja vissza a piacvezető biztosító, az Aegon statisztikája is: a társaság adatai szerint a múlt heti vihar miatt több mint 597 millió forintnyi kárt jelentettek az Aegon budapesti ügyfelei. Több mint 4 000 bejelentés érkezett a társaságból, ezen belül a legtöbb, szám szerint 882 Budafok-Tétényből, a XXII. kerületből. A kárérték itt meghaladta a 170 millió forintot, vagyis az összes fővárosi kárigény több mint negyede ebből a kerületből érkezett. A vihar jelentős károkat okozott a XX. és a XVI. kerületekben is. A két kerületből összesen 886 bejelentés érkezett és a kárérték elérte a 120 millió forintot. A legkevesebb bejelentést, mindössze hatot, a IV. kerületben tették az Aegon ügyfelei. A főváros mellett Érd, illetve Székesfehérvár volt a leginkább érintett település.
Szombat Tamás, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese szerint az azóta már fel is mért károk 60 százaléka már rendezésre is került.