A munkabalesetek teljes költségének több mint háromnegyede a munkavállalót terheli, míg a munkaadóra csupán 5 százalék hárul, a fennmaradó költség a társadalmi költség – derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének konzorcium elemző tanulmányából. A balesetek a költségvetés számára is jelentős kiadással járnak. Németországban 2016-ban 1,23 milliárd eurót, míg Magyarországon 17,2 milliárd forintot tettek ki a munkabalesetekhez köthető táppénz kiadások. A balesetmegelőzés megtérülő befektetés a vállalkozások számára.
Az egyik legveszélyesebb ágazat az építőipar, és bár a szabályozás megfelelő, probléma azok betartásával van, úgy a munkáltatói, mint a munkavállalói oldalon. Az építőiparban fellelhető tényezők, amelyek a munkabalesetek magas számát magyarázhatják, részben orvosolhatóak lennének szigorúbb ellenőrzéssel és a két oldal szemléletváltásával – írják a közleményben.
Nem az idősekkel van a gond
A megnövekedett feladatok elvégzése és a munkaerőhiány miatt egyre több idősebb korú munkatársat hívnak vissza az építési vállalkozók a megnövekedett feladatok elvégzéséhez, az idősebb kor azonban – a közvélekedéssel szemben - nem játszik jelentős szerepet a teljesítményben és a munkabalesetekben. Az idősebb munkavállalók tapasztalatukkal és precízebb munkavégzéssel ellensúlyozhatják a lassabb munkavégzésüket. Egyes kutatások szerint az életkorból adódó fiziológiai változások (csökkenő izomerő, ízületi hajlékonyság, hallás, látás) közül több - különböző intézkedésekkel - ellensúlyozható, míg a szellemi képességekben a visszaesés csak 70 éves kor felett válik jelentőssé.
1000 forintos órabér: kinek nő most a legjobban a fizetése Magyarországon? A fizikai munkát végzők körében lassul a bérek növekedése, de még mindig kétszámjegyű a tempó - a középvezetőknek viszont új állást kell keresni, ha sokkal nagyobb fizetést akarnak. Tovább >>> |
A problémát az jelentheti, hogy bár tapasztalatukból kifolyólag fiatalabb munkatársaiknál kevesebb munkabalesetben érintettek, a felépülési idejük hosszabb. A külföldi tapasztalatok alapján Magyarországon is megvan a veszélye, hogy a külföldi munkavállalók nagyobb valószínűséggel szenvednek munkabalesetet. Ennek oka a nyelvi és kulturális eltérések, valamint a feketefoglalkoztatás, de hasonlóan az idősödő munkavállalókhoz a külföldi munkavállalók esetén is jelentős szerepet játszik a munkabalesetekben a megfelelési kényszer, az állásvesztéstől való félelem.
Pár javaslat
Az ÉVOSZ által vezetett konzorcium elemző tanulmány az építőipari balesetek helyzetértékelésére, az ágazati kockázatok elemzésére, a megelőzés és a munkaegészségügy javítása érdekében készült, ez alapján a következő főbb pontokat fogalmazták meg:
- Szükséges a feketefoglalkoztatás visszaszorítása, mivel ennek következtében elmarad a szükséges munkavédelmi oktatás, valamint a munkavállalókat védő intézkedések, így jelentősen nő a balesetveszély, emellett a kisebb sérüléseket sem jelentik a munkáltatók, amelynek következtében a sérültek elesnek a szociális támogatásoktól és a megfelelő orvosi ellátástól.
- Az idősödő munkavállalók részére előnyös átképzési programok szervezése, így jelentősen csökkenthető ily módon a korai nyugdíjba vonulás.
- Építőipari biztonsági partnerség program létrehozása. A programban résztvevő cégek vállalnák, hogy a törvényi szabályozáson felül is tesznek a munkavédelem érdekében, ez jelentsen versenyelőnyt számukra az építési-beruházási célú és a magánmegrendeléseknél egyaránt.
- Szükséges munkavédelmi felügyelők és a munkaellenőrzések számának növelése, mivel a munkavállalókra jutó ellenőrök száma hazánkban jelentősen elmarad a németországi adatoktól.
- Jelenleg a középfokú oktatásban a diákok egy jelentős hányada nem részesül munkavédelmi oktatásban, még alapismeretek szintjén sem, fontos lenne már gyerekkorban kiemelni az egészséges és biztonságos munkavégzés fontosságát.
Nem akarsz minimálbéren tengődni? Mutatjuk, hova ne menj dolgozni A GKI Zrt. elemzése szerint nincsenek jó helyzetben azok, akik egészen kis magyar cégeknél dolgoznak, ezeknél ugyanis arányaiban magasabb a minimálbéren tartottak száma, mint más, nagyobb cégeknél. Továbbra is a kereskedelemben a legesélytelenebb fizetésemeléshez jutni, de hasonló a helyzet az építőiparban is. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |