A PSZÁF ma közzétette az önkéntes és magánnyugdíjpénztárak 2012. évi hozamadatait.
A magánnyugdíjpénztárak: rekordhozamok 2012-ben
Miközben a 2011-es év nem volt valami fényes a magánnyugdíjpénztárak szempontjából, a tavalyi évben már elég látványos, két számjegyű hozamokat produkáltak a kasszák. A megszűnő OTP Magánnyugdíjpénztár növekedési alapja például 19,22%-os hozamot garantált a tavalyi évre. A nagyok közül a növekedési portfólió máshol látványos eredményt produkált, 17% felett teljesített az MKB, az ING is megközelítette 15%-ot. Akik tehát kockáztattak, jól jártak, ezekben a portfóliókban ugyanis felülsúlyozottak a részvények. A pénztárak valamennyi portfóliója magasan az infláció felett teljesített tavaly: a kiegyensúlyozott portfóliók átlaghozama 16,19% volt például, a konzervatív befektetéspolitikát preferáló klasszikus portfóliók is 11,38%-ot hoztak a konyhára.
A vagyonkezelői teljesítményt azonban jobban tükrözi a 10 éves átlaghozam, az erre az időszakra vetített átlagos 5,1%-os infláció mellett valamennyi pénztári portfólió jobban teljesített, ebben az összevetésben is a növekedési portfóliók vannak az élen: az átlagos hozamráta itt ugyanis 13,58% volt. Úgy tűnik a korábban nyugdíjtőzsdézéssel vádolt kasszák egyre jobb teljesítményt nyújtanak - ebben a részvénypiaci emelkedésnek ugyanakkor nagy szerepe volt.
Szépen alakultak az önkéntes hozamok
A részletes eredményeket itt találja >>> |
A hazai önkéntes nyugdíjpénztárak átlaghozama 2012-ben éves szinten 13,13 százalékot volt – olvasható ki a piaci szereplők által a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) küldött 2012. évi hozamadatokból. Az önkéntes nyugdíjpénztárakra vonatkozóan vagyonnal súlyozott hozamráta nem számítható, a választható portfóliós rendszert működtető és azt nem működtető pénztártípusok különbözősége miatt.
A tavalyi évben a hazai magánnyugdíjpénztárak klasszikus portfólióinak összesített, vagyonnal súlyozott nettó átlaghozama 12,13 százalék, kiegyensúlyozott portfóliói nettó átlaghozama 16,56 százalék, növekedési portfóliói nettó átlaghozama pedig 15,66 százalék volt. A szektor egészére nézve a vagyonnal súlyozott nettó átlaghozam 15,64 százalék volt.
A PSZÁF az egyes pénztárak nettó hozamrátái és azok referencia-hozamai mellett a 2003-2012 közötti átlagos éves hozamrátákat, illetve az egyes piaci szereplők elmúlt tíz évi vagyonnövekedési mutatóit is közzétette honlapján jogszabályi kötelezettsége alapján. Ezek már beszédesebb számok, a pénztári befektetések ugyanis hosszú távú megtakarítások, egy-egy kiugrón jó vagy rossz év (mint például a tavalyi) nem mond sokat a pénztártagoknak.
Az átlagos tíz éves hozamrátákat a pénztárak az 2003-2012. évek hivatalosan közzétett, pénztári szintű nettó éves hozamok alapján, mértani átlagformulával számították ki. Az egyes portfóliók tíz éves átlagos hozamrátájának kiszámításakor a választható portfóliós rendszer bevezetése előtti időszakban mindhárom portfólió esetében a pénztár nettó hozamrátája szerepel a számításban. A tízéves átlagos hozamráta a vagyonkezelői teljesítményt jellemzi.
A referencia-hozamráta kiszámítása az átlagos éves hozamrátához hasonlóan mértani átlagformulával történik. A vagyonnövekedési mutató az egy főre jutó vagyonnal súlyozott átlagos hozamráta. A mutató számításánál a pénztárak az átlagos tíz éves hozamráta kiszámításához használt pénztári szintű nettó hozamrátákat vették alapul. A vagyonnövekedési mutató a pénztártagok egyéni számlájának átlagos hozamát jellemzi.