A 4,1 százalékos emelésen túl korrekciós nyugdíjemelésben részesülnek azok, akik 1988 és 1990 között mentek nyugdíjba, ők - 267 ezren - 2 százalékos emelésben részesülnek, átlagosan 1.600 forintot kapnak. Négy százalékot kapnak korrekciós emelés címén az 1992 és 1995, valamint az 1997 és 1998 között nyugdíjazottak. Előbbi csoportba tartozók átlagosan 3.000, míg az utóbbiak átlagosan 3.123 forintot kapnak - ismertette Barát Gábor, hozzátéve, mindkét kifizetést januárban kapják meg az arra jogosultak.
A főigazgató beszélt a méltányossági nyugdíjemelési kérelmekről is, amelyek száma nőtt 2009-ben az előző évhez képest. Az adatok szerint a december közepéig beérkezett 165.814 méltányossági kérelemből 54 ezret teljesítettek, és a kérelmek "tükrözik" a regionális különbségeket.
A 4,1 százalékos emelés mintegy 2 millió 657 ezer embert érint, és az átlagos emelés 3.452 forintot jelent. |
Barát Gábor emlékeztetett arra, hogy megszűnt a 13. havi nyugdíj, helyette bevezették a nyugdíjprémium intézményét. Ezt a kifizetést "összekötik" az ország gazdaságának növekedésével, így amennyiben a GDP 3,5 és 4,5 százalék közötti, akkor egyheti, 4,5-5,5 százalék közöttinél kétheti, 5,5 és 6,5 százalékos gazdasági növekedésnél négyheti prémiumot kapnak a nyugdíjasok. Az összeg maximum 80 ezer forint lehet és csak a korhatárt betöltötteknek jár majd.
A főigazgató úgy fogalmazott: a gazdaság mai helyzetét nézve erre az ellátási formára még várni kell, de alapvetően jó iránynak tartja azt, hogy a többletnyugdíj lehetősége "kézen fogva jár" a gazdasági növekedéssel.
Sólyomnak nem tetszik a magánnyugdíj-törvény |
A nyugdíjbiztosítási alap költségvetési egyensúlya tavaly "nagyjából" nullszaldós lett, ötmilliárd forintnyi a hiány az alapban, ami a háromezer milliárdos kasszánál a "hibahatáron belül van" - tette hozzá a főigazgató.
A Fidesz másképp látja
A Fidesz szerint az idős emberek az egyik legnagyobb vesztesei a Gyurcsány-Bajnai-korszaknak. Iván László, a párt nyugdíjas tagozatának elnöke azután adott ki közleményt, hogy az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatóján közölték: a 4,1 százalékos nyugdíjemelés mintegy 2 millió 657 ezer embert érint, és az átlagos emelés 3.452 forintot jelent.
Iván László az MTI-hez eljuttatott kommünikéjében erre reagálva azt írta: "egyértelmű, hogy 2010 sokkal rosszabb lesz az időseknek".
Az inflációkövető nyugdíj mellett eltűnik a 13. havi nyugdíj, nőnek a rezsiköltségek, minden drágul, a szocialisták elveszik a fűtéstámogatást, "sőt az MSZP a jövő generációk nyugdíjának ellopását készíti elő a magánnyugdíjrendszer tervezett privatizációjával" - sorolta a fideszes szakpolitikus megjegyezve azt is, hogy évek óta csökken a nyugdíjak reálértéke.
A szociális tárca államtitkára szerint a nyugdíjak idei emelésével megőrizhető a juttatások reálértéke. A baloldali kormány a válsággal szemben volt kemény és következetes, de a rászorulókkal szemben meglehetősen lojális és segítőkész - mondta Korózs Lajos az MTI-nek.
Hozzátette: nagyon fontosnak tartja, hogy a nyugdíjban és nyugdíjszerű ellátásban részesülő mintegy hárommillió ember 4,1 százalékos emelést kap, amelyek kifizetése január 10-e után kezdődik. Ezzel a nyugdíjak vásárlóértékét meg tudják őrizni - közölte.
Nem kizárt, hogy kisebb lesz a hiány a vártnálA hónap végéig kérhetünk adómegállapítást
Több a spórolt pénzünk, főleg devizában
MTI