Az Alkotmánybíróság honlapja szerint a két ünnep között mégis napirendre tűzi a grémium a magánnyugdíjpénztárak ügyét: tárgyalni fogják a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény egyes rendelkezései alkotmányellenességének vizsgálatát. A Donáti utcában ezenkívül még 10 ügyet tárgyalnak majd.
Meghallották a kritikákat?
Alkotmánybíróság |
Mindennek azért van jelentősége, mert az új alkotmány értelmében az idei beadványok törlődnek, jövőre ismételten az Ab-hez kellene fordulnia a pénztártagoknak, ráadásul magánszemélyként és úgy, hogy érintettségüket bizonyítani tudják. Az alkotmányossági vizsgálatok alapját ráadásul csak a diszkrimináció megállapítása jelentheti. A Stabilitás Pénztárszövetség a héten jelentette be, hogy minden jogi segítséget megad majd a beadványok megfogalmazásához és beadásához a tagoknak jövőre.
Az Alkotmánybíróságot eddig sok kritika érte, ami miatt közel egy éve nem tudott dönteni a magánnyugdíjpénztárak ügyében, holott augusztus végén már - úgy tudjuk - kész volt az elutasító határozat. A szeptember új tagokkal kiegészült bíróság az év utolsó négy tárgyalási napján aktivizálta magát, nemrég elkaszálták a médiatörvény írott és online sajtóra vonatkozó passzusait, alkotmányellenesnek mondták ki az egyházi ügyi törvényt és a Btk. több passzusát is.
Újabb átterelés, újabb módosítóindítványok
Az Alkotmánybíróság függetlensége miatti aggodalomból még jutott az S&P tegnap este kiadott leminősítése mellé csatolt elemzésébe is.
Az is tegnap este derült ki egy Matolcsy György által jegyzett módosítóindítványból, hogy a kormány ismét megnyitja a visszalépés lehetőségét a pénztártagok előtt. Ők így úja jogosultságot szerezhetnének az állami nyugdíjba, cserébe megtakarításaikat az állami kasszába kell átadniuk - úgy, hogy a kormány ígéreteivel ellentétben az egyéni számlás rendszert még mindig nem dolgozták ki.
A kormány korábban azt ígérte, hogy azok akik maradnak a pénztáruknál, visszakapják 14 havi eltérített befizetésüket, de az állami, szolidaritásra épülő nyugdíjrendszerből "kiírják magukat".