6p
A részletre vásárlás, az áruhitel sokak által ismert és használt megoldás, de nem mindenhol van lehetőségünk igénybe venni, és főleg nem minden termékre – hitelkártyás részletfizetésnél viszont mindegy, hogy nagyképernyős tévét, bőrcsizmát vagy épp a havi nagybevásárlást rendeznénk több részletben. Ez a karácsony más lehet ilyen tekintetben, mint az eddigiek.

Aki laptopot, mosógépet, nagyobb értékű háztartási cikket vásárol, biztosan találkozik részletfizetési ajánlatokkal – ez ma már egy megszokott, jól bevált fizetési módszer azokra az esetekre, amikor szeretnénk valamit megvenni, de nem áll rendelkezésünkre az ehhez szükséges pénzösszeg. Az ajánlatok már az akciós újságok címlapján és az üzletek bejáratainál is fogadnak minket, így könnyű velük tervezni, de ebben az esetben is számolnunk kell néhány dologgal.

Az egyik épp maga a tervezés: előre kell tudnunk, hogy mit szeretnénk venni, és olyan helyen kell megvásárolnunk azt, ahol elérhető valamilyen áruhitel. Ez korlátozza a lehetőségeinket: ha a részletfizetési ajánlat csak egy adott terméktípusra vagy márkára érhető el, vagy csak egy adott üzletben kínálják, akkor nem feltétlenül azt tudjuk megvenni, amire valójában szükségünk van - esetleg egy olyan üzletben vagyunk kénytelenek elkölteni a pénzünket, ahol drágábban kínálják a kinézett portékát, mint máshol.

Bár a bankok, pénzügyi szolgáltatók igyekeznek minél inkább leegyszerűsíteni és felgyorsítani az áruhitel-igénylést, azért némi adminisztrációra és előzetes papírmunkára fel kell készülnünk: kérhetnek tőlünk jövedelemigazolást, bankszámlakivonatot, a hitelbírálat pedig némi időt vehet igénybe – különösen a forgalmas karácsonyi időszakban fordulhat elő, hogy várakoznunk kell, amíg megérkezik a jóváhagyás.

Bizonyos termékek pedig teljesen kimaradnak a hagyományos értelemben vett részletfizetési szolgáltatások köréből: egy női csizma könnyen elérheti a 30 ezer forintot is, mégsem tudjuk részletre megvásárolni – ugyanígy egy drogériában vagy akár egy tanszerboltban is több tízezer forintra rúghat a számla végösszege, amit jellemzően egyben kell kifizetnünk.

A hitelkártya segíthet – főleg, ha részletfizetés is van hozzá

Hogy a fenti ügyintézést elkerüljék, sokan használják a hitelkártyájukat – ezáltal a bank pénzén vásárolhatunk. A fordulónaptól és türelmi időtől függően akár 45 napunk is lehet arra, hogy a teljes összeget visszafizessük, így gyakorlatilag díjmentesen megelőlegezett pénzből szerezhetjük be a szükséges termékeket, hitelkeretünk erejéig.

Ha nem tudjuk vagy nem akarjuk ez alatt az időszak alatt visszafizetni a teljes összeget, akkor a fennmaradó részre kezdi el bankunk felszámolni a hitelkamatot, a következő hónapok során pedig a törlesztésekkel faraghatjuk a tartozást; ilyenkor azonban nem mindig könnyű előre megmondani, hogy pontosan mikorra fizetjük vissza a teljes összeget.

A Mastercard által bevezetett újítás, a hitelkártyás részletfizetés azonban új dimenziót nyitott ezen a téren. Magyarországon az elsők között debütált a szolgáltatás, ami ma már a kereskedők széles körében érhető el. Lényege, hogy bármilyen, 20 ezer forintot meghaladó vásárlásunk esetén a megfelelő hitelkártyával fizető vásárlónak a pénztárnál a POS terminál felkínálja a részletfizetés lehetőségét.

Hogyan működik a hitelkártyás részletfizetés?

Jelenleg a Cetelem és az OTP által kibocsátott, Mastercard márkájú hitelkártyáinál él a lehetőség, de a közeljövőben várhatóan más bankok plasztikjai is bekerülnek a rendszerbe. Ha a vásárlás végösszege meghaladja a 20 ezer forintot, a kereskedő terminálját frissítették, és megfelelő hitelkártyát érintünk a POS-terminálhoz, akkor egy kérdés jelenik meg a terminálon: egyben vagy részletre szeretnénk kifizetni a termékeket? A részletfizetést választva információt kaphatunk az elérhető futamidőkről, arról, hogy ezekhez milyen kamat és törlesztőrészlet tartozik. Így azonnal pontosan tudjuk, meddig és mennyit kell fizetnünk – az egész folyamat átlátható, ráadásul egy sima bankkártyás fizetéshez képest mindössze néhány plusz gombnyomásra lesz szükségünk a terminálon. Nincs szükség jövedelemigazolásra, hiteligénylésre – tulajdonképpen még a pénztárosnak sem kell jeleznünk, hogy mi most éppen részletfizetést állítunk be a terminálon.

Ahhoz, hogy létrejöhessen a részletfizetéses tranzakció, három feltételnek kell teljesülnie:

  • a vásárlás összegének 20 ezer forint felett kell lennie;
  • a programba bevont hitelkártyával kell fizetnünk (jelenleg olyan Mastercard hitelkártya, amelyet az OTP vagy Cetelem bocsátott ki);
  • a POS terminálnak rendelkeznie kell a megfelelő szoftverrel (a frissítés folyamatosan érkezik a terminálokra, már több, mint kétharmaduk alkalmas erre).

Olcsóbb is lehet a részletfizetés, mint a hitelkártyás vásárlás

A POS-terminálok kijelzőjén mindig pontosan megtudhatjuk a fizetés előtt, milyen feltételekkel érhető el a részletfizetés. Az egyik szolgáltató jelenleg 3 hónapos futamidőre 0 százalékos THM mellett kínálja a hitelkártyás részletfizetést, de a hosszabb futamidőkre is alacsonyabb kamattal érhető el a részletfizetés, mint a „normál” hitelkártya-használatnál (és az áruhiteleknél általában megszokottnál).

Jól látszik, hogy a hitelkártyás részletfizetés nagyon jól megfér a már korábban is létező konstrukciók mellett. Akár egyszerű hétvégi nagybevásárlást, vagy a már említett téli csizmát is kifizethetjük több részletben segítségével. Az üzlet kiválasztásánál is szabad kezet kapunk – nem kell azokat a kereskedőket keresni, akik áruhitelt kínálnak, hiszen a bankkártyás részletfizetés egyre több helyen válik elérhetővé. Az üzleteknek is megéri kommunikálni a lehetőséget vásárlóik felé, hiszen ez versenyelőnyt jelenthet azokkal a boltokkal szemben, akik nem jelzik, hogy náluk is elérhető a kártyás részletfizetés.

Nem csak a boltokban, az interneten is működik

A Mastercard Részletfizetés ráadásul a virtuális POS-terminálokon is elérhető. Hogy ez mit jelent? Azt, hogy akár az internetes vásárlásoknál is választhatunk ilyen egyszerű részletfizetési lehetőséget, ha megfelelő hitelkártyával fizetünk 20 ezer forint feletti összeget. Talán ez lehet a legnagyobb áttörési pontja a szolgáltatásnak: a hagyományos üzletekben a pénztáraknál lévő POS-termináloknál elsőre talán kevésbé mozgunk otthonosan az új menüpontok között, bármennyire egyszerű és átlátható is a rendszer. Saját számítógépünk előtt ülve, a webáruház fizetési felületét böngészve viszont kényelmesen mérlegelhetjük a lehetőségeket. A második-harmadik alkalommal pedig már a hagyományos POS-terminálon sem okozhat gondot a részletfizetés.

Az új megoldást érdemes kipróbálni és megszokni – a jövőben vélhetőleg a hitelkártyák mellett a betéti kártyákra is kiterjeszthetik a szolgáltatást.

A bankkártyás részletfizetés eddigi tapasztalatairól és várható jövőjéről nemrég Kovács Szabolccsal, a Mastercard regionális termékértékesítési vezetőjével beszélgettünk - itt olvashatja >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Megvannak az első döntős csapatok
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 08:54
Hét csapat már bejutott az országos döntőbe a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi vetélkedőbe.
Személyes pénzügyek Hová tűnt a tavalyi kamatprémium?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 19:34
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) értékesítését lezárja az ÁKK, és kisebb kamatprémiumot kínáló sorozatokat hirdet meg.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2025 tavasz, 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Heves, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Baranya és Fejér vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
Személyes pénzügyek Van válasz az állampapíros kérdésre – interjú a Gránit Alapkezelő szakértőivel
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 16:31
Izgalmas időszakot jelent a lakossági megtakarítások esetében az idei év eleje. Az inflációkövető állampapírok hozamkifizetései miatt komoly összeg keresi a helyét a piacon. Alternatívát jelenthetnek például a kötvényalapok, amelyek hosszabb távon is vonzó hozamkilátásokat nyújthatnak. Persze nagy kérdés, hogy ki, milyen kockázatot tud vállalni. A jelenleg népszerű témában a Gránit Alapkezelő két szakembere, Kovács Szilárd értékpapír-befektetési igazgató és Pozsgai Gábor értékesítési vezető adott részletes képet.  
Személyes pénzügyek Zárul a kamatolló a személyi kölcsönöknél, de még maradtak érvek a jelzáloghitelek mellett
Gergely Péter | 2025. március 24. 15:02
Fokozatosan csökken a különbség a szabad felhasználású jelzáloghitelek és a személyi kölcsönök kamatai között, miután a kellően nagy összeget igénylő, és jó jövedelmi helyzetű ügyfelek már tíz százalék alatti kamatokkal is személyi hitelhez juthatnak. Ezzel együtt a jelzáloghiteleknek még mindig maradt tér a piacon, főként azért, mert egyre nagyobb összegeket igényelnek az ügyfelek.
Személyes pénzügyek Hitelt venne fel? Akkor érdemes sietnie
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 09:54
Egyes településeken drágább lehet.
Személyes pénzügyek Több mint 14 százalékos hozam? Sima ügy, csak jól kell táskát választani
Buksza blog | 2025. március 23. 13:33
Nem kell nagy teremgarázsokat építenie azoknak a gyűjtőknek, akik klasszikus autók helyett inkább egy kisebb méretű használati tárgy, luxuskategóriájú kézitáskák vásárlásával igyekeznek megőrizni pénzük értékét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG