6p
A részletre vásárlás, az áruhitel sokak által ismert és használt megoldás, de nem mindenhol van lehetőségünk igénybe venni, és főleg nem minden termékre – hitelkártyás részletfizetésnél viszont mindegy, hogy nagyképernyős tévét, bőrcsizmát vagy épp a havi nagybevásárlást rendeznénk több részletben. Ez a karácsony más lehet ilyen tekintetben, mint az eddigiek.

Aki laptopot, mosógépet, nagyobb értékű háztartási cikket vásárol, biztosan találkozik részletfizetési ajánlatokkal – ez ma már egy megszokott, jól bevált fizetési módszer azokra az esetekre, amikor szeretnénk valamit megvenni, de nem áll rendelkezésünkre az ehhez szükséges pénzösszeg. Az ajánlatok már az akciós újságok címlapján és az üzletek bejáratainál is fogadnak minket, így könnyű velük tervezni, de ebben az esetben is számolnunk kell néhány dologgal.

Az egyik épp maga a tervezés: előre kell tudnunk, hogy mit szeretnénk venni, és olyan helyen kell megvásárolnunk azt, ahol elérhető valamilyen áruhitel. Ez korlátozza a lehetőségeinket: ha a részletfizetési ajánlat csak egy adott terméktípusra vagy márkára érhető el, vagy csak egy adott üzletben kínálják, akkor nem feltétlenül azt tudjuk megvenni, amire valójában szükségünk van - esetleg egy olyan üzletben vagyunk kénytelenek elkölteni a pénzünket, ahol drágábban kínálják a kinézett portékát, mint máshol.

Bár a bankok, pénzügyi szolgáltatók igyekeznek minél inkább leegyszerűsíteni és felgyorsítani az áruhitel-igénylést, azért némi adminisztrációra és előzetes papírmunkára fel kell készülnünk: kérhetnek tőlünk jövedelemigazolást, bankszámlakivonatot, a hitelbírálat pedig némi időt vehet igénybe – különösen a forgalmas karácsonyi időszakban fordulhat elő, hogy várakoznunk kell, amíg megérkezik a jóváhagyás.

Bizonyos termékek pedig teljesen kimaradnak a hagyományos értelemben vett részletfizetési szolgáltatások köréből: egy női csizma könnyen elérheti a 30 ezer forintot is, mégsem tudjuk részletre megvásárolni – ugyanígy egy drogériában vagy akár egy tanszerboltban is több tízezer forintra rúghat a számla végösszege, amit jellemzően egyben kell kifizetnünk.

A hitelkártya segíthet – főleg, ha részletfizetés is van hozzá

Hogy a fenti ügyintézést elkerüljék, sokan használják a hitelkártyájukat – ezáltal a bank pénzén vásárolhatunk. A fordulónaptól és türelmi időtől függően akár 45 napunk is lehet arra, hogy a teljes összeget visszafizessük, így gyakorlatilag díjmentesen megelőlegezett pénzből szerezhetjük be a szükséges termékeket, hitelkeretünk erejéig.

Ha nem tudjuk vagy nem akarjuk ez alatt az időszak alatt visszafizetni a teljes összeget, akkor a fennmaradó részre kezdi el bankunk felszámolni a hitelkamatot, a következő hónapok során pedig a törlesztésekkel faraghatjuk a tartozást; ilyenkor azonban nem mindig könnyű előre megmondani, hogy pontosan mikorra fizetjük vissza a teljes összeget.

A Mastercard által bevezetett újítás, a hitelkártyás részletfizetés azonban új dimenziót nyitott ezen a téren. Magyarországon az elsők között debütált a szolgáltatás, ami ma már a kereskedők széles körében érhető el. Lényege, hogy bármilyen, 20 ezer forintot meghaladó vásárlásunk esetén a megfelelő hitelkártyával fizető vásárlónak a pénztárnál a POS terminál felkínálja a részletfizetés lehetőségét.

Hogyan működik a hitelkártyás részletfizetés?

Jelenleg a Cetelem és az OTP által kibocsátott, Mastercard márkájú hitelkártyáinál él a lehetőség, de a közeljövőben várhatóan más bankok plasztikjai is bekerülnek a rendszerbe. Ha a vásárlás végösszege meghaladja a 20 ezer forintot, a kereskedő terminálját frissítették, és megfelelő hitelkártyát érintünk a POS-terminálhoz, akkor egy kérdés jelenik meg a terminálon: egyben vagy részletre szeretnénk kifizetni a termékeket? A részletfizetést választva információt kaphatunk az elérhető futamidőkről, arról, hogy ezekhez milyen kamat és törlesztőrészlet tartozik. Így azonnal pontosan tudjuk, meddig és mennyit kell fizetnünk – az egész folyamat átlátható, ráadásul egy sima bankkártyás fizetéshez képest mindössze néhány plusz gombnyomásra lesz szükségünk a terminálon. Nincs szükség jövedelemigazolásra, hiteligénylésre – tulajdonképpen még a pénztárosnak sem kell jeleznünk, hogy mi most éppen részletfizetést állítunk be a terminálon.

Ahhoz, hogy létrejöhessen a részletfizetéses tranzakció, három feltételnek kell teljesülnie:

  • a vásárlás összegének 20 ezer forint felett kell lennie;
  • a programba bevont hitelkártyával kell fizetnünk (jelenleg olyan Mastercard hitelkártya, amelyet az OTP vagy Cetelem bocsátott ki);
  • a POS terminálnak rendelkeznie kell a megfelelő szoftverrel (a frissítés folyamatosan érkezik a terminálokra, már több, mint kétharmaduk alkalmas erre).

Olcsóbb is lehet a részletfizetés, mint a hitelkártyás vásárlás

A POS-terminálok kijelzőjén mindig pontosan megtudhatjuk a fizetés előtt, milyen feltételekkel érhető el a részletfizetés. Az egyik szolgáltató jelenleg 3 hónapos futamidőre 0 százalékos THM mellett kínálja a hitelkártyás részletfizetést, de a hosszabb futamidőkre is alacsonyabb kamattal érhető el a részletfizetés, mint a „normál” hitelkártya-használatnál (és az áruhiteleknél általában megszokottnál).

Jól látszik, hogy a hitelkártyás részletfizetés nagyon jól megfér a már korábban is létező konstrukciók mellett. Akár egyszerű hétvégi nagybevásárlást, vagy a már említett téli csizmát is kifizethetjük több részletben segítségével. Az üzlet kiválasztásánál is szabad kezet kapunk – nem kell azokat a kereskedőket keresni, akik áruhitelt kínálnak, hiszen a bankkártyás részletfizetés egyre több helyen válik elérhetővé. Az üzleteknek is megéri kommunikálni a lehetőséget vásárlóik felé, hiszen ez versenyelőnyt jelenthet azokkal a boltokkal szemben, akik nem jelzik, hogy náluk is elérhető a kártyás részletfizetés.

Nem csak a boltokban, az interneten is működik

A Mastercard Részletfizetés ráadásul a virtuális POS-terminálokon is elérhető. Hogy ez mit jelent? Azt, hogy akár az internetes vásárlásoknál is választhatunk ilyen egyszerű részletfizetési lehetőséget, ha megfelelő hitelkártyával fizetünk 20 ezer forint feletti összeget. Talán ez lehet a legnagyobb áttörési pontja a szolgáltatásnak: a hagyományos üzletekben a pénztáraknál lévő POS-termináloknál elsőre talán kevésbé mozgunk otthonosan az új menüpontok között, bármennyire egyszerű és átlátható is a rendszer. Saját számítógépünk előtt ülve, a webáruház fizetési felületét böngészve viszont kényelmesen mérlegelhetjük a lehetőségeket. A második-harmadik alkalommal pedig már a hagyományos POS-terminálon sem okozhat gondot a részletfizetés.

Az új megoldást érdemes kipróbálni és megszokni – a jövőben vélhetőleg a hitelkártyák mellett a betéti kártyákra is kiterjeszthetik a szolgáltatást.

A bankkártyás részletfizetés eddigi tapasztalatairól és várható jövőjéről nemrég Kovács Szabolccsal, a Mastercard regionális termékértékesítési vezetőjével beszélgettünk - itt olvashatja >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Meghökkentő dolgok derültek ki a magyar egyetemistákról
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 10:48
Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.
Személyes pénzügyek Bővülő hiteltermékek az MFB-nél – Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram
PR | 2025. július 15. 13:55
Elstartolt a GINOP Plusz program részét képező Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amely 155 milliárd forintos keretösszegből nyújt segítséget a beszállító és exportáló kkv-k számára. Az új EU-s társfinanszírozású konstrukció fix 0%-os kamatozás, illetve akár 30%-os vissza nem térítendő támogatás mellett érhető el. A terméket a zöld és digitális fejlesztésben gondolkodó, versenyképes vállalkozások igényelhetik az MFB Pont Plusz vállalati hálózat bankfiókjaiban.
Személyes pénzügyek Vigéckedett a héten a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 11:38
A világban dúló geopolitikai konfliktusok, a vámháború és a zsenge hazai makrogazdasági adatok ellenére egyre stabilabb a hazai fizetőeszköz.
Személyes pénzügyek Elképesztő, mekkora károkat okozott a vihar
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:07
A lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott.
Személyes pénzügyek Nem akar lemaradni a szuperkedvezményes lakáshitelről? Akkor ezzel érdemes tisztában lennie
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:31
Nem mindenki felel meg az Otthon Start támogatott hitel felvételéhez szükséges feltételeknek.
Személyes pénzügyek A mélyszegénységi küszöb ma Magyarországon havi 120 ezer forint
Hollós János | 2025. július 10. 11:21
Magyarország a GDP 7,45 százalékát költi az öregségi nyugdíjakra, ezzel szemben az uniós átlag 10,9 százalék. A magyar 7,45 százalék Európában a legkevesebb. Ezt a friss adatot hozta nyilvánosságra Farkas András nyugdíjszakértő a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG