Amikor az egészséges táplálkozásról beszélünk, nem elég csupán az élelmiszerek minőségével foglalkozni, a konyhai eszközeinknek is biztonságosnak kell lenniük, de melyek azok a tárgyak, amelyekre különösen oda kell figyelni? A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) összegyűjtötte, hogy milyen hibákat követünk el leggyakrabban a konyhában, amelyek könnyen az étel kárára válhatnak.
Vágódeszkák
Vágódeszkák esetében mindig a fából készült, ép felületű fajtákat részesítsük előnyben - javasolja a NÉBIH. A műanyag deszkák könnyebben karcolódnak, ami megnehezíti az alapos tisztításukat és a vágásokban a kórokozók meg tudnak telepedni, ezzel szennyezhetik az ott vágott élelmiszereket. Legyen külön vágódeszkánk nyers húsokhoz és külön készételekhez, zöldségekhez, ezzel is elkerülve a keresztszennyeződés lehetőségét.
Főzés közben a fakanalat, merőkanalat ne a pultra, hanem egy tálra helyezzük ha később is használni akarjuk. Főzés közben a fakanalat legcélszerűbb egy tányérba helyezni, mert ezt könnyen, gyorsan elöblíthetjük, főzés közben akár többször is. Ügyeljünk a tisztaságra, alaposan mossuk el és hagyjuk megszáradni a tartót.
Szivacsok: tisztít vagy fertőz?
Gyakori hiba a mosogató szivacsok nem megfelelő használata. A konyhai szivacs kiválóan alkalmas szennyeződések letörlésére és a nedvesség gyors felszívására, de eközben a kórokozó mikrobák is rákerülnek, sőt a szivacs nedves és nagy felületen megfelelő környezetet találnak a szaporodásra. Ezért fontoy, hogy használat után mindig alaposan öblítsük és facsarjuk ki, majd hagyjuk kiszáradni, különben nedves állapotban a felületén a kórokozók gyorsan elszaporodhatnak. Ha a szivacsot büdösnek kezdjük érezni, továbbá, ha elszíneződik, további használatra alkalmatlan, azonnal dobjuk ki!
Hosszúnyakú üvegek hasznosak a konyhában, befőttekhez, szörpökhöz újra és újra fel tudjuk használni. Viszont a befőzésnél a legfontosabb szabály az eszközök és edények tisztasága. A magas szárú üvegeket nehéz elmosni, gyártanak erre a célra drótnyelű keféket, a legújabb ötlet a mini tisztítószivacs. Kérdéses azonban, hogy ez a mini tisztítószivacs külső irányítás (nyél) nélkül valóban minden szennyeződést el tud-e távolítani az üveg faláról.
Fűszertartók, bicskák, szűrők
A fűszereket érdemes egy tiszta szövetzsákba, tüllből készült batyuba tenni, hogy tálalás előtt ki tudjuk venni, illetve ezért érdemes egy tiszta, jó állapotban lévő (nem zsíros, nem korrodált, az előző használatokból a lyukacsokban ételmaradékot nem tartalmazó) szűrővel átszűrni a levest, így a lebegő fűszerek nem kerülnek át a tányérba. Az elzsírorosodott műanyag fűszertartóktól szabaduljunk meg, nem csak gusztustalan, de egészségtelen is lehet.
Élelmiszer-biztonsági szempontból az összecsukható eszközök pl. bicska, reszelő, alább bemutatott szűrő akkor biztonságosak, ha a teljes felülete alaposan tisztítható, sehol sem tudnak megmaradni zöldség-, gyümölcs- vagy ételmaradékok. A szűrők esetében a lyukak tisztítására kefét érdemes használni. A műanyag részek illesztésénél beakadhatnak, megtapadhatnak a szűrt élelmiszerek, amelyek a későbbiekben még gondot okozhatnak: baktériumok, penészgombák elszaporodhatnak, utószennyezést, megbetegedést okozhatnak.