Egész szépen összegyűltek a bankok az Apple Pay fizetési rendszer körül. Az OTP Bank 2019. május 21-i indulása óta minden nagyobb magyar bank csatlakozott már ehhez a globális fizetési rendszerhez, legutóbb a MagNet Bank, így ma már biztosan minden magyar banknál lehet fizetni a mobiltelefonnal is.
Ez az alapja annak, hogy pénzt keressünk az Apple Pay-jel.
A felsorolt lehetőségek természetesen Apple Pay-en kívül más (Google Pay) mobilfizetéssel is elérhetők, sőt működnek fizikai bankkártyával is. Van azonban egy most futó kampány, ahol az adományozás tényleg csak Apple Pay-jel működik, ez pedig a MagNet Bank PayPlus programja.
Apple Pay regisztráció utáni adományozás csak a MagNet Banknál
Minden olyan bankkártya regisztráció után, mely az ügyfél adott számú bankkártyájával az iPhone mobiltelefonjába vagy a Watch Series okosórájába először történik, a MagNet Bank 300 forintot utal át a saját pénzéből adományként a Bagázs Egyesületnek, mely a hazai romák társadalomba integrálását segíti munkájával.
A szervezetet a bank belső közösségi szavazásának eredményeképpen választották ki a bank munkatársai. Az adományt kapó civil szervezetek később cserélődnek majd, várhatóan az ügyfelek is beleszólhatnak majd a döntésekbe.
A MagNet Bank Segítő Bankkártyája ugyancsak működik az Apple Pay-jel, azaz a hitelintézet ügyfelei a bankkártyás fizetéseik után adományozhatnak a civil szférának a saját választásuk szerint, szintén a bank pénzéből.
Az Apple Pay-jel történő fizetés nem csak biztonságosabb, mint a plasztik bankkártyás fizetés, hiszen azonosítás nélkül 15 000 forint alatt sem lehet fizetni mobiltelefonnal, hanem az Apple Pay ugyanúgy használható minden ismert bankkártyás vásárlási kedvezményhez is – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. – Sőt, több banknál is működik már az ATM készpénzfelvétel okoseszközzel, az ügyfelek tehát ma már tényleg otthon hagyhatják a pénztárcájukat, vagy legalábbis nem akkora baj, ha otthon felejtik.
Kuponos vásárlások az Erste Banknál, K&H Banknál, OTP Banknál
A kupon utáni kedvezmény konkrét megtakarításként jelentkezik, hiszen a bank általában visszaadja a pénzt ezekben a programokban. Az már a kártyabirtokos személyes döntése, hogy összegyűjti ezeket a pénzeket és megtakarítást képez belőlük, vagy elkölti ezeket a juttatásokat is.
Az mindenesetre biztos, hogy a vásárlásaival tényleg tud pénzt keresni más fizetési módhoz képest.
Egyre több bank indít kuponos vásárlási programot, melyek után konkrét pénzvisszatérítést ír jóvá. Régen ezekhez általában hitelkártya kellett, de ma már bármilyen bankkártyával működnek ezek a programok és nem kell semmit sem fizetni értük. A kártyabirtokos számára tehát biztos a pénznyereség, ha kihasználja ezeket a kedvezményeket.
Az Erste Banknál Moneyback, az OTP Banknál Kedvezményprogram, a K&H Banknál pedig visszapénz néven futó programok közös sajátossága, hogy a felhasználó a mobilalkalmazásban – esetleg párhuzamosan az internetbankban is – vásárlási kuponokat talál, melyek konkrét kereskedőkhöz kötődnek. A kuponok nem automatikusan érvényesek, azokat használat előtt aktiválni kell! A kuponok aktiválás után általában többször is felhasználhatók bankkártyás vásárlással a zömmel 1-2 hónapos érvényességi idejük alatt és igen jelentős, akár több tízezer forint is lehet a visszatérített pénz, sőt sok esetben nincs is felső határa a visszatérítésnek.
Ezek a kuponok jellemzően 5-10 százalékos kedvezményt kínálnak és az összegyűjtött visszatérítéseket a következő hónap elején egyben kapja meg a vásárló a bankszámláján vagy a hitelkártya számláján.
Aprógyűjtés a MagNet Banknál, Revolut Banknál
Egy szellemes megoldással lehet pénzt gyűjteni a MagNet Banknál. Az ügyfél beállíthatja, hogy a bankkártyás vásárlásait – köztük az Apple Pay-jel bonyolított fizetéseit is – 10, 100 vagy 1 000 forintra kerekítse fel a bank és ezeket a kerekítéseket tegye félre az Apránként Megtakarítási Programban. Az így betett pénzhez bármikor hozzá lehet férni, de addig is, amíg bent van, a betétes minden hónapban megkapja rá a kamatokat. A rendszeres, minden hónapban vásárló ügyfeleknek az 5 éves futamidő végén egyszeri kamatprémium is jár.
Hasonló kerekítéses pénz félretétel érhető el a Revolut Banknál is, bankkártyával vagy az Apple Pay-jel, ahol közel 1 millió magyar ügyfélnek van számlája. A Revolut Bank azonban nem fizet kamatot a félretett pénzre.
Hitelkártyás pénzvisszatérítések
A klasszikus hitelkártyás visszatérítésekről sem szabad megfeledkezni, hiszen ezek is működnek Apple Pay-jel.
Ezek közül a legnagyobb pénzvisszatérítést a bankkártyás és Apple Pay-es vásárlások után az Erste Bank Erste Max hitelkártyája nyújtja. A benzinkút, divat és otthon, barkács+kert, elektronikai áruházak, utazás, szépségápolás+egészség, szórakozás üzletkategóriából hármat választva 4 százalékos, a többi üzletkategóriában 1 százalékos visszatérítés kapható, egy évben összesen legfeljebb 96 000 forint értékben.
Az UniCredit Banknál 1 százalékos visszatérítés jár minden vásárlásból, ha az adott havi elszámolási időszakban legalább 20 000 forint összértékben, minimum 3 darab sikeres vásárlást végzett a kártyabirtokos. A pénzvisszatérítés felső határa egy évben legfeljebb 30 000 forint a Kék hitelkártyával és legfeljebb 48 000 forint az Arany és Platina hitelkártyával.
Az OTP Banknál az OTP Bonus hitelkártya a vásárlások után 1 százalékos pénzvisszatérítést kínál, de nyáron további 2 százalékos pénzvisszatérítés jár az utazási és szállásköltségek fizetése után, ősszel a műszaki cikkek és lakberendezési termékek vásárlása után, télen a szórakozással és éttermi étkezésekkel kapcsolatos fizetéseket követően, míg tavasszal a divatruházatra és sportruházatra költött összegek után. Egy évben legfeljebb 30 000 forintot lehet összegyűjteni, míg az OTP Bonus Gold hitelkártyával legfeljebb 50 000 forintot.
A K&H Bank Mastercard hitelkártyája üzemanyag és utazás kategóriákban 2 százalékos, élelmiszer, kultúra, divat kategóriákban pedig 1 százalékos visszatérítést nyújt minden olyan hónapban, amelyben a kártyabirtokos legalább 20 000 forint összegben vásárolt. Az éves visszatérítés mértéke legfeljebb 48 000 forint lehet.
Az MBH Bank GO! hitelkártyája és GO! Platinum hitelkártyája legfeljebb évi 60 000 forintos visszatérítést kínál 1 százalékos általános visszatérítéssel. Abban az üzletkategóriában, amelyikben az adott hónapban a legtöbbet költötte a vásárló az alábbiak közül, a visszatérítés mértéke 3 százalék: szórakozás, tömegközlekedés, benzinkút, elektronikai áruházak, ruházat, nyaralás, drogériák, lakberendezés, barkács és kert.
A CIB Bank CIB Optimum Hitelkártyája és Mastercard Gold Hitelkártyája 1 százalékos visszatérítést kínál, egy kedvenc – kiválasztott – üzletkategóriában pedig 3 százalékosat az alábbiak közül: elektronika, szórakozás/kultúra, utazás, ruházat, szépségápolás/egészség. Optimum hitelkártyával évente legfeljebb 30 000 forint, a Gold hitelkártyával pedig legfeljebb 50 000 forint gyűjthető össze.