4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Most, hogy mindenki forinthiteles lett, és lehetőség nyílik a fix, ill. változó kamatozás között dönteni, érdemes összehasonlítani őket. Főként a változó kamat, ill. az ennek alapjául szolgáló jegybanki alapkamat mértékének lehetséges alakulását elemezzük, de még azt is tisztáznunk kell, egyáltalán mi tekinthető fix kamatozásnak.

A jegybanki alapkamat alakulása

Sokszor elhangzik mostanában, hogy aki változó kamatozású hitelt választ, az eddigi devizaárfolyam kockázatot most kamatkockázatra cseréli. Nos, meg kell néznünk, hogy ténylegesen mi is ez a kockázat, egyáltalán van-e értelme a kétféle kockázatot egy lapon emlegetni.

Árfolyam kockázat

Egy változó tényező, mint egy devizaárfolyam vagy a kamatszint változás kockázata mindig aszerint vizsgálandó, hogy mekkora a lehetséges elmozdulás mértéke és valószínűsége. A devizaárfolyam kockázatot annak idején alacsonynak tekintették, vagy inkább egyszerűen nem foglalkoztak vele, pedig ott jól felmérhető veszély lapult. Nyilvánvaló volt ugyanis, hogy ha fél Európa egy kis ország devizájában vesz fel hitelt, akkor az extrém kínálatot jelent (ténylegesen short pozíciót vesznek fel a hitelesek), ami gyengíti az adott valutát (a svájci frankot), viszont amikor eljön a visszafizetés ideje, vagyis mindenki folyamatosan veszi az adott valutát, akkor árfolyama felszökik az égbe. Akár 50 százalékot is emelkedhet, és ez meg is történt.

Kamatperiódus

Nézzük meg ezek után, mik a lehetséges kamatmozgások, és ennek fényében milyen esetben érdemes megfontolnunk a fix kamatozású hitelt. Rendkívül sokféle hitelt kínálnak a bankok. A klasszikus változó kamatozású hitel 3 vagy 6 hónap, maximum egy év elteltével igazítja a kamatot a piaci környezethez. Van azonban olyan konstrukció, ahol ez az időtartam 3 vagy 5 év, ezek már a gyakorlatban valamiféle átmenetet képeznek a fix és változó kamatozás között. A klasszikus fix kamatozású hitelnél a lejáratig egy adott kamat van. Az egyszerűség kedvéért most mi is csak ezeket tekintjük fix kamatozásúnak.

Az égbe már nem megy

Egy valuta kamata extrém szintekre csak akkor emelkedik, ha hiperinfláció van, vagy hatalmas leértékelési nyomás nehezedik egy valutára, és a jegybank próbálja védeni. Ennek fényében érdemes megvizsgálni, hogy mi történhet a forintkamattal. Ha visszanézünk az elmúlt 10 évbe, azt látjuk, hogy egyszer volt egy rendkívül kritikus időszak, amikor az összeomlás szélén álltunk, egy hétvége alatt kellett az IMF-nek megmenteni az országot. A forint kamata még ekkor sem emelkedett 12 százalék fölé, és ott is csak igen rövid ideig tartózkodott.

Azóta a magyar gazdaság rendkívül stabil lett, hasonló helyzet elképzelhetetlennek tűnik, és a 2008-hoz hasonló válság és kizártnak tekinthető, legalábbis egy emberöltőn belül. Ebből logikusan az következik, hogy a magyar kamatszint még a legnagyobb zűrben sem fog 10 százalék közelébe menni. Számoljunk úgy, hogy extrém esetben 7 százalék lehet a maximum, és feltehetően ez is csak legfeljebb pár hónapig tart. Véleményünk szerint tartósan az 5 százalék feletti kamatszint is majdhogynem kizárható.

Mi várható?

Így célszerű legrosszabb esetre 5 százalékkal számolni. Viszont ez csak a legrosszabb forgatókönyv: reálisan abból indulunk ki, hogy a forintkamat átlagosan 2 százalékkal lesz az euró kamat fölött, az euró kamatát pedig 2 százalék körülinek várjuk.

Ez azonban csak a hosszabb táv, vagyis pár év múlva számítunk 4 százalék körüli forintkamatra. Most még a csökkentés szakaszában vagyunk, és az EKB sem valószínű, hogy 2017 előtt belekezdene az érdemi emelésbe. Így 3-4 év eltelhet addig, amíg ez a normál kamatszint beáll, addig alacsonyabb lesz. Ebből összességében azt számoljunk, hogy a következő 10 évben átlagosan 3-4 százalék között lesz a kamatszint (amúgy a 10 éves állampapír hozama is hasonlót mutat, most kb. 3,7 százalék).

Ezzel nyugodtan számolhatunk, vagyis 3,5-4 százalékos várható, 5 százalékos „vészhelyzeti” kamattal. Ehhez hozzáadva hitelünk BUBOR feletti kamatfelárát, megkapjuk a várható kamatszintünket. 3 százalékos felár esetén ez 7 százalék (drámai esetben 8), ennél magasabb fix kamatozású hitelt meg se fontoljunk. De még pontosan ekkorát sem érdemes, tekintettel arra, hogy a következő 2-3 évben még alacsonyabb kamatra számíthatunk, vagyis a közeljövőben kisebb a fizetnivalónk.

Ez ugyanakkor óvatosságra is kell, hogy intsen: ne feszítsük ki magunkat a mostani kamatszinten, mert akkor tényleg úgy járhatunk, mint a svájci franknál. Legyünk vele tisztában, hogy most extrém alacsony a kamat, de 3-5 év múlva garantáltan magasabb lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG