4p
Most, hogy mindenki forinthiteles lett, és lehetőség nyílik a fix, ill. változó kamatozás között dönteni, érdemes összehasonlítani őket. Főként a változó kamat, ill. az ennek alapjául szolgáló jegybanki alapkamat mértékének lehetséges alakulását elemezzük, de még azt is tisztáznunk kell, egyáltalán mi tekinthető fix kamatozásnak.

A jegybanki alapkamat alakulása

Sokszor elhangzik mostanában, hogy aki változó kamatozású hitelt választ, az eddigi devizaárfolyam kockázatot most kamatkockázatra cseréli. Nos, meg kell néznünk, hogy ténylegesen mi is ez a kockázat, egyáltalán van-e értelme a kétféle kockázatot egy lapon emlegetni.

Árfolyam kockázat

Egy változó tényező, mint egy devizaárfolyam vagy a kamatszint változás kockázata mindig aszerint vizsgálandó, hogy mekkora a lehetséges elmozdulás mértéke és valószínűsége. A devizaárfolyam kockázatot annak idején alacsonynak tekintették, vagy inkább egyszerűen nem foglalkoztak vele, pedig ott jól felmérhető veszély lapult. Nyilvánvaló volt ugyanis, hogy ha fél Európa egy kis ország devizájában vesz fel hitelt, akkor az extrém kínálatot jelent (ténylegesen short pozíciót vesznek fel a hitelesek), ami gyengíti az adott valutát (a svájci frankot), viszont amikor eljön a visszafizetés ideje, vagyis mindenki folyamatosan veszi az adott valutát, akkor árfolyama felszökik az égbe. Akár 50 százalékot is emelkedhet, és ez meg is történt.

Kamatperiódus

Nézzük meg ezek után, mik a lehetséges kamatmozgások, és ennek fényében milyen esetben érdemes megfontolnunk a fix kamatozású hitelt. Rendkívül sokféle hitelt kínálnak a bankok. A klasszikus változó kamatozású hitel 3 vagy 6 hónap, maximum egy év elteltével igazítja a kamatot a piaci környezethez. Van azonban olyan konstrukció, ahol ez az időtartam 3 vagy 5 év, ezek már a gyakorlatban valamiféle átmenetet képeznek a fix és változó kamatozás között. A klasszikus fix kamatozású hitelnél a lejáratig egy adott kamat van. Az egyszerűség kedvéért most mi is csak ezeket tekintjük fix kamatozásúnak.

Az égbe már nem megy

Egy valuta kamata extrém szintekre csak akkor emelkedik, ha hiperinfláció van, vagy hatalmas leértékelési nyomás nehezedik egy valutára, és a jegybank próbálja védeni. Ennek fényében érdemes megvizsgálni, hogy mi történhet a forintkamattal. Ha visszanézünk az elmúlt 10 évbe, azt látjuk, hogy egyszer volt egy rendkívül kritikus időszak, amikor az összeomlás szélén álltunk, egy hétvége alatt kellett az IMF-nek megmenteni az országot. A forint kamata még ekkor sem emelkedett 12 százalék fölé, és ott is csak igen rövid ideig tartózkodott.

Azóta a magyar gazdaság rendkívül stabil lett, hasonló helyzet elképzelhetetlennek tűnik, és a 2008-hoz hasonló válság és kizártnak tekinthető, legalábbis egy emberöltőn belül. Ebből logikusan az következik, hogy a magyar kamatszint még a legnagyobb zűrben sem fog 10 százalék közelébe menni. Számoljunk úgy, hogy extrém esetben 7 százalék lehet a maximum, és feltehetően ez is csak legfeljebb pár hónapig tart. Véleményünk szerint tartósan az 5 százalék feletti kamatszint is majdhogynem kizárható.

Mi várható?

Így célszerű legrosszabb esetre 5 százalékkal számolni. Viszont ez csak a legrosszabb forgatókönyv: reálisan abból indulunk ki, hogy a forintkamat átlagosan 2 százalékkal lesz az euró kamat fölött, az euró kamatát pedig 2 százalék körülinek várjuk.

Ez azonban csak a hosszabb táv, vagyis pár év múlva számítunk 4 százalék körüli forintkamatra. Most még a csökkentés szakaszában vagyunk, és az EKB sem valószínű, hogy 2017 előtt belekezdene az érdemi emelésbe. Így 3-4 év eltelhet addig, amíg ez a normál kamatszint beáll, addig alacsonyabb lesz. Ebből összességében azt számoljunk, hogy a következő 10 évben átlagosan 3-4 százalék között lesz a kamatszint (amúgy a 10 éves állampapír hozama is hasonlót mutat, most kb. 3,7 százalék).

Ezzel nyugodtan számolhatunk, vagyis 3,5-4 százalékos várható, 5 százalékos „vészhelyzeti” kamattal. Ehhez hozzáadva hitelünk BUBOR feletti kamatfelárát, megkapjuk a várható kamatszintünket. 3 százalékos felár esetén ez 7 százalék (drámai esetben 8), ennél magasabb fix kamatozású hitelt meg se fontoljunk. De még pontosan ekkorát sem érdemes, tekintettel arra, hogy a következő 2-3 évben még alacsonyabb kamatra számíthatunk, vagyis a közeljövőben kisebb a fizetnivalónk.

Ez ugyanakkor óvatosságra is kell, hogy intsen: ne feszítsük ki magunkat a mostani kamatszinten, mert akkor tényleg úgy járhatunk, mint a svájci franknál. Legyünk vele tisztában, hogy most extrém alacsony a kamat, de 3-5 év múlva garantáltan magasabb lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Már ilyen is elérhető: személyi kölcsön halasztott törlesztéssel
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:51
Az elmúlt hónapokban folyamatosan csökken a személyi kölcsönök kamata, ezzel párhuzamosan az elmúlt időszakban fokozódott a kereslet a személyi kölcsönök iránt, 2023-ban közel 12 százalékkal igényeltek többen ilyen típusú hitelt, mint az azt megelőző évben. Az MNB friss adatai szerint 2024 februárjában 21,5 ezer ügyfél vett fel személyi kölcsönt mintegy 54 milliárd forint értékben, ami további jelentős növekedés az előző év hasonló időszakához képest. Az MBH Bank kamatcsökkentéssel és a hazai piacon egyedülálló, halasztott törlesztéssel igényelhető személyikölcsön-konstrukció bevezetésével készül a személyi kölcsönök iránti növekvő kereslet kielégítésére.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz - DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Így kerülje el a bankkártyás csalásokat!
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 08:27
A Revolut, a világszerte több mint 40 millió ügyféllel rendelkező globális pénzügyi alkalmazás hétfőn bejelentette, hogy megjelent az első, pénzügyi bűnügyi és fogyasztóbiztonsági jelentése, amely exkluzív információkat tartalmaz a csalásokról és átverésekről. A kiterjedt belső kutatáson és adatelemzésen alapuló jelentés célja, hogy rávilágítson a világszerte növekvő átverési és csalási iparág jellegzetességeire, és kézzelfogható tanácsokkal szolgáljon ahhoz, hogyan védekezhetünk a csalások ellen. A Revolut azt tervezi, hogy folyamatosan felülvizsgálja ezeket az adatokat, hogy nyomon kövesse a csalások helyzetét.
Személyes pénzügyek Ki hal bele előbb a német nyugdíjreformba?
Eidenpenz József | 2024. április 21. 05:44
Újabb nyugdíjreform készül Németországban, részvénybefektetésekkel egészítenék ki az egyre nehezebben finanszírozható kifizetéseket, de valakinek az indulótőkét is be kell fizetni. Mindenki jól jár majd ezzel, vagy csak egy 500 milliárd eurós pénzkidobás lesz? A fiatalok duplán fizetnek az időseknek? A nők és a külföldiek mentették meg a nyugdíjakat?
Személyes pénzügyek Drága ugyan a személyi kölcsön, de kapkodnak érte a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. április 20. 10:53
Kihelyezési rekordot hozott az idei év első két hónapja a személyi hiteleknél, ezzel az állomány is új csúcsra emelkedett. A kereslet annak ellenére nagy, hogy a kamatok nem csökkentek érdemben az elmúlt egy évben. Az online igénylés további terjedése, és az otthonfelújítási program felélesztése miatt a kilátások sem rosszak a személyi kölcsönöknél.
Személyes pénzügyek Még ne szaladjon a postára ingyenes készpénzfelvételért!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 09:14
Bár a parlament megszavazta és a Magyar Közlönyben meg is jelent a készpénzfelvét ingyenességét postai POS-terminálra kiterjesztő törvény, az csak a jövő év elején lép hatályba.
Személyes pénzügyek Sokan megtalálták a tutit a befektetési alapokban
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 13:40
Ezt jelzi, hogy rengeteg pénzt raktak oda.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Teljes az országos döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 12:59
Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gimnáziumi csapatokkal lett teljes a döntős mezőny.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb hat csapat jutott be a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 16:26
Nógrád és Komárom-Esztergom, Heves és Bács-Kiskun valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Hajdú-Bihar vármegyei csapatok küzdelmével folytatódott a pénzügyi verseny.
Személyes pénzügyek Mellbevágó adat, a nyugdíjasok több pénzt hoznak az államkasszának, mint amennyit kapnak
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 10:01
Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke hosszas kutatómunka és számítások után bátran vállalja azt az állítását, miszerint a nyugdíjszaldó pozitív a költségvetés számára. A nyugdíjasok tehát nem anyagi terhet jelentenek az államnak, hanem bevételt hoznak. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Süle-Szigeti Bulcsúval és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG