4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Most, hogy mindenki forinthiteles lett, és lehetőség nyílik a fix, ill. változó kamatozás között dönteni, érdemes összehasonlítani őket. Főként a változó kamat, ill. az ennek alapjául szolgáló jegybanki alapkamat mértékének lehetséges alakulását elemezzük, de még azt is tisztáznunk kell, egyáltalán mi tekinthető fix kamatozásnak.

A jegybanki alapkamat alakulása

Sokszor elhangzik mostanában, hogy aki változó kamatozású hitelt választ, az eddigi devizaárfolyam kockázatot most kamatkockázatra cseréli. Nos, meg kell néznünk, hogy ténylegesen mi is ez a kockázat, egyáltalán van-e értelme a kétféle kockázatot egy lapon emlegetni.

Árfolyam kockázat

Egy változó tényező, mint egy devizaárfolyam vagy a kamatszint változás kockázata mindig aszerint vizsgálandó, hogy mekkora a lehetséges elmozdulás mértéke és valószínűsége. A devizaárfolyam kockázatot annak idején alacsonynak tekintették, vagy inkább egyszerűen nem foglalkoztak vele, pedig ott jól felmérhető veszély lapult. Nyilvánvaló volt ugyanis, hogy ha fél Európa egy kis ország devizájában vesz fel hitelt, akkor az extrém kínálatot jelent (ténylegesen short pozíciót vesznek fel a hitelesek), ami gyengíti az adott valutát (a svájci frankot), viszont amikor eljön a visszafizetés ideje, vagyis mindenki folyamatosan veszi az adott valutát, akkor árfolyama felszökik az égbe. Akár 50 százalékot is emelkedhet, és ez meg is történt.

Kamatperiódus

Nézzük meg ezek után, mik a lehetséges kamatmozgások, és ennek fényében milyen esetben érdemes megfontolnunk a fix kamatozású hitelt. Rendkívül sokféle hitelt kínálnak a bankok. A klasszikus változó kamatozású hitel 3 vagy 6 hónap, maximum egy év elteltével igazítja a kamatot a piaci környezethez. Van azonban olyan konstrukció, ahol ez az időtartam 3 vagy 5 év, ezek már a gyakorlatban valamiféle átmenetet képeznek a fix és változó kamatozás között. A klasszikus fix kamatozású hitelnél a lejáratig egy adott kamat van. Az egyszerűség kedvéért most mi is csak ezeket tekintjük fix kamatozásúnak.

Az égbe már nem megy

Egy valuta kamata extrém szintekre csak akkor emelkedik, ha hiperinfláció van, vagy hatalmas leértékelési nyomás nehezedik egy valutára, és a jegybank próbálja védeni. Ennek fényében érdemes megvizsgálni, hogy mi történhet a forintkamattal. Ha visszanézünk az elmúlt 10 évbe, azt látjuk, hogy egyszer volt egy rendkívül kritikus időszak, amikor az összeomlás szélén álltunk, egy hétvége alatt kellett az IMF-nek megmenteni az országot. A forint kamata még ekkor sem emelkedett 12 százalék fölé, és ott is csak igen rövid ideig tartózkodott.

Azóta a magyar gazdaság rendkívül stabil lett, hasonló helyzet elképzelhetetlennek tűnik, és a 2008-hoz hasonló válság és kizártnak tekinthető, legalábbis egy emberöltőn belül. Ebből logikusan az következik, hogy a magyar kamatszint még a legnagyobb zűrben sem fog 10 százalék közelébe menni. Számoljunk úgy, hogy extrém esetben 7 százalék lehet a maximum, és feltehetően ez is csak legfeljebb pár hónapig tart. Véleményünk szerint tartósan az 5 százalék feletti kamatszint is majdhogynem kizárható.

Mi várható?

Így célszerű legrosszabb esetre 5 százalékkal számolni. Viszont ez csak a legrosszabb forgatókönyv: reálisan abból indulunk ki, hogy a forintkamat átlagosan 2 százalékkal lesz az euró kamat fölött, az euró kamatát pedig 2 százalék körülinek várjuk.

Ez azonban csak a hosszabb táv, vagyis pár év múlva számítunk 4 százalék körüli forintkamatra. Most még a csökkentés szakaszában vagyunk, és az EKB sem valószínű, hogy 2017 előtt belekezdene az érdemi emelésbe. Így 3-4 év eltelhet addig, amíg ez a normál kamatszint beáll, addig alacsonyabb lesz. Ebből összességében azt számoljunk, hogy a következő 10 évben átlagosan 3-4 százalék között lesz a kamatszint (amúgy a 10 éves állampapír hozama is hasonlót mutat, most kb. 3,7 százalék).

Ezzel nyugodtan számolhatunk, vagyis 3,5-4 százalékos várható, 5 százalékos „vészhelyzeti” kamattal. Ehhez hozzáadva hitelünk BUBOR feletti kamatfelárát, megkapjuk a várható kamatszintünket. 3 százalékos felár esetén ez 7 százalék (drámai esetben 8), ennél magasabb fix kamatozású hitelt meg se fontoljunk. De még pontosan ekkorát sem érdemes, tekintettel arra, hogy a következő 2-3 évben még alacsonyabb kamatra számíthatunk, vagyis a közeljövőben kisebb a fizetnivalónk.

Ez ugyanakkor óvatosságra is kell, hogy intsen: ne feszítsük ki magunkat a mostani kamatszinten, mert akkor tényleg úgy járhatunk, mint a svájci franknál. Legyünk vele tisztában, hogy most extrém alacsony a kamat, de 3-5 év múlva garantáltan magasabb lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Fontos hírt hozott a Revolut az ügyfeleinek
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:54
A szigorítások után enyhítést jelentett be a Revolut.
Személyes pénzügyek Költséges nyugdíjtévedésben vannak a magyarok, ebből óriási baj lesz
Herman Bernadett | 2025. július 22. 12:00
Egy új, országos felmérés szerint a magyar felnőttek túlnyomó többsége az időskori anyagi biztonságát fenyegető tévedésben van, ugyanis a valóságoshoz képest sokkal rosszabbnak gondolják az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért hozamokat. Ez a tévhit azt is gátolhatja, hogy időben elkezdjék a rendszeres nyugdíjcélú takarékoskodást.
Személyes pénzügyek A magyarok fele már csak kölcsönből tud megélni
Herman Bernadett | 2025. július 22. 07:30
Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance – IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. 
Személyes pénzügyek Hogyan váltson valutát a külföldi nyaraláshoz?
Herman Bernadett | 2025. július 21. 18:31
Dollárt vagy eurót? Most vagy később? Készpénz vagy bankkártya? – a külföldi nyaralást tervezők örök kérdéseire válaszol a Trend FM hétfői adásában főmunkatársunk, Herman Bernadett.
Személyes pénzügyek Megtakarítana gyermekének? Így érdemes a leginkább!
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 14:26
Ha szeretne apró összegeket, zsebpénznek valót, vagy akár egy komolyabb műszaki cikk vagy sportszer összegét megtakarítani a gyermekének, arra sokkal jobb, ha a mindennapokban használt gyerek bankszámlán teszi ezt. Ma már ugyanis kifejezetten e célra tervezett szolgáltatásokat is kínálnak a bankok.
Személyes pénzügyek Zsebbevágó részlet derült ki a kormány 3 százalékos lakáshiteléről
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:26
A többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG