A pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának hatékony megakadályozása érdekében a magyarországi pénzügyi szolgáltatóknak legkésőbb idén június 26-ig teljeskörű átvilágítással kell rendelkezniük valamennyi ügyfelükről. A pénzintézeteknek két évük volt az adategyeztetésre. A határidő közeledtével a bankoknak is célszerű erősíteni a tájékoztatási tevékenységüket annak érdekében, hogy az eddig el nem ért ügyfeleik is pótolhassák a hiányzó adataikat.
Kiket érint pontosan?
A magánszemélyek közül azok érintettek, akik a bankkapcsolatukat 2017 júniusa előtt létesítették, és hitelintézetük még nem másolta le személyazonosságukat és lakcímüket igazoló okmányaikat, esetleg nem rendelkezik minden szükséges személyi adatukkal, illetve nem töltöttek ki nyilatkozatot arról, hogy kiemelt közszereplőnek számítanak-e. A kötelező adategyeztetés a jogi személynek minősülő vállalati és egyéb szervezeti ügyfeleket is érinti. Nyilatkozni kell a szervezet tényleges tulajdonosáról, valamint annak kiemelt közszereplői státuszáról.
Akár otthonról is elvégezhető az adatgyeztetés
Több mint két hete van mintegy 2 millió eddig még azonosítatlan bankszámla tulajdonosának az adatok pótlására. Az azonosítás igen egyszerű, és akár otthonról, néhány perc alatt elvégezhető. A még hiányzó, szükséges okmánymásolatokat és nyilatkozatot nem csak hitelintézetük személyes felkeresésével, de akár postán is beadhatják.
Több hitelintézetnél már lehetőség van arra is, hogy az ügyfelek az illetékes banki ügyintézővel való élő – kamerás és mikrofonos számítógép vagy mobiltelefon segítségével történő – videókapcsolat révén tegyenek eleget a teljeskörű ügyfél-átvilágításnak. A nyilatkozatok ezen felül az arra alkalmas netbanki csatornán keresztül is megtehetők, továbbá beküldhetők e-mailen is. E lehetőségekről a szolgáltatók honlapjain, telefonos ügyfélszolgálatain kérhető információ.
Korlátozhatják a számlát a bankok
Érdemes mielőbb eleget tenni a hitelintézetek adatpótlásra történő felhívásának, ellenkező esetben június 27-től a hiányzó adatok pótlásáig a számlák használatát a pénzintézetek korlátozzák – jegyzi meg a szaktárca közleménye.