A fiatalok 55 százaléka rendelkezik megtakarítással K&H ifjúsági indexének idei első negyedéves adatai szerint. Ez a két évvel ezelőtti 41 százalékos mutatóhoz képest jelentős növekedés, a 2019-es adatokhoz képest enyhe visszaesés. A megkérdezettek 30 százalékára jellemző a legtudatosabb megtakarítás, amikor a hónap elején félretesznek egy előre meghatározott összeget, és csak 17 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy jelenleg egyáltalán nem tud félretenni semmit havi jövedelméből – írta az MTI.
Az említett összeg azonban csak a megkérdezettek 55 százalékának átlagát jelenti. A maradék 45 százalék semmilyen megtakarítással nem rendelkezik. A fiataloknak csupán 31 százaléka képes fél évnél tovább fenntartani magát megtakarításaiból, 34 százalékuk pedig kevesebb mint egy hónap alatt felélné összespórolt pénzét.
A megtakarító fiatalok közel fele lakáscéllal tesz félre, 22 százalékuk tanulmányaira spórol, 36 százalékuk pedig nem említett konkrét megtakarítási célt a pénzintézet felmérése szerint. Pedig a célzott megtakarítás mindig nagyobb ösztönzőerővel hat, mintha csak alkalmanként tesznek félre az emberek, és nagyobb a valószínűsége annak, hogy az idő haladtával sem fognak hozzányúlni a spórolt pénzükhöz. A K&H “Vigyázz, kész, pénz” vetélkedővel kisiskolás kortól pénzügyi tudatosságra igyekszik nevelni a fiatalokat - tették hozzá.
Pénzügyi ismeretekből gyenge közepes
Egyre rosszabbul teljesítenek a magyarok a pénzügyi és matematikai ismeretek terén – derül ki az OTP Bank Öngondoskodási Index kutatásából. A bankkapcsolattal rendelkező 18-70 évesek körében végzett felmérés évről évre vizsgálja a pénzügyi fogalmak ismeretét és az alapvető kalkulációs képességeket. Az adatokból képzett komplex Pénzügyi Írástudás mutató szerint a magyarok ezeken a területeken maximum közepesen teljesítenek.
Pénzügyi Tudatosság Országos Verseny és Diákfórum
a szakgimnáziumok / technikumok és a szakközépiskolák / szakképző iskolák tanulói számára
Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! Jelentkezz most!
A verseny győzteseit készpénz, utazás, értékes, hasznos digitális termékek és sok minden más nyeremény is várja a szponzorok révén. Az első 100 jelentkező csapat részt vesz egy sorsoláson, amelynek nyertese egy 5 fős parlamenti látogatáson vehet részt Budapesten. Az utazás és a belépőjegyek költségét a szervezők állják.
A mutató szerint nyolc pontot romlott a magyarok pénzügyi tudása. (Az OECD ajánlásának megfelelően három területen, a pénzügyi alapfogalmak és termékek ismeretében, valamint a pénzügyi számítások megoldásában vizsgálja a lakosság felkészültségét.) A maximálisan elérhető pontszám 100, a megkérdezettek átlaga 2018-ban 53 pont volt, 2019-re pedig 45 pontra csökkent. Ez a teljesítmény a középszintű érettségin hármas osztályzatnak felel meg.
Nem vesznek értékpapírokat
„A pandémiás helyzetben az látjuk, hogy a készpénz és a folyószámlán tartott pénzösszegek jelentősen emelkednek, míg az értékpapírokban tartott megtakarítások állománya csökken. Mindez annak ellenére történik, hogy a tankönyvek szerint is a válsághelyzetek jó beszállási lehetőséget jelentenek a hosszabb távú megtakarítások esetén, és a tudatos portfólió-tervezéssel az esetleges veszteségek is minimalizálhatók” – írta az OTP Bank közleménye.
Még az árleszállítás sem ment
Alapfogalmak, alapműveletek is sokaknál hiányoznak. A megkérdezettek harmada nem tudta pontosan meghatározni, hogy mi az az ATM. De a legrosszabb eredmény az EBKM (Egységesített Betéti Kamatlábmutató) definiálásában született, átlagosan 10-ből 1 jó válasszal. A felnőtt lakosság negyedének egy egyszerűnek tűnő feladvány is fejtörést okozott. „Ha szerdától 20 százalékos árleszállítás van a cipőboltban, akkor hány forintba kerül szerdán az a cipő, amiért kedden még ötezer forintot kértek?” A felmérésben megkérdezettek háromnegyede tudta kiszámolni, hogy a négyezer forint a helyes megoldás.