6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a járvány második hulláma miatt gyakorlatilag a turisztikai célú utazás megszűnt, még mindig vannak olyan speciális helyzetek, amikor útra kelhetünk. Kérdés, hogy érdemes-e utasbiztosítást kötni? A szakértő válaszol.

Nagy volt a riadalom a járvány második hullámának kezdetekor: Orbán Viktor satu-közeli állapotokról beszélt, és valóban: a konzuli szolgálat pirosba borította a világot és minden ország I. biztonsági besorolást kapott. Gyakorlatilag nem volt olyan szeglete a világnak, ahova javasolt lett volna utazni,. Az már kevésbé volt nyilvánvaló, hogy ez gyakorlatilag azt jelentette, egyetlen utasbiztosítás sem térít, ha mégis külföldre utazunk ez alatt az idő alatt. Eddig ugyanis az volt a gyakorlat: ha utazásra nem ajánlott országba megyünk, az utasbiztosítás nem nyújt védelmet, bármilyen káresemény is történjen velünk.

“Valóban okozott némi fennakadást, hogy a Külügyminisztérium 2020.szeptember 1-i hatállyal a világ összes országát utazásra nem javasolt, azaz piros kategóriába sorolta” – közölte a Bank360.hu megkeresésére az Uniqa biztosító.

“Ez a besorolás ugyanis nem tett különbséget a ki- és beutazások között. Míg a beutazás tekintetében a külföldi állampolgárok esetében megtiltotta azt, a magyar állampolgárok esetében pedig szigorú szabályokat vezetett be, addig kiutazási tilalomról nem volt szó, viszont egyértelműen jelezte a szándékát, hogy jelen járványügyi helyzetben nem támogatja a külföldi utazásokat. A legtöbb biztosító társaság utasbiztosítási feltételei ugyanakkor tartalmazzák azt a kitételt, miszerint amennyiben adott ország vagy térség a beutazás napján utazásra nem javasolt kategóriába tartozik, úgy a biztosító szolgáltatási kötelezettsége nem áll fent” – tették hozzá.

Enyhülő határzár

A határzár bevezetése óta ugyanakkor sok idő eltelt és a satu is engedett némileg. A határzár bevezetése óta engedélyezettek lettek az üzleti utak, illetve november végéig nem kell karanténba vonulnia magyar turistának, ha V4-es országból jön haza és volt igazolt szállásfoglalása október 6. előtt (egy darab teszt viszont kötelező).

Utas a Liszt Ferenc-repülőtéren. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Utas a Liszt Ferenc-repülőtéren. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

De mi a helyzet most az utasbiztosításokkal? A konzuli szolgálat a cikk írásának időpontjáig az alábbiakkal várja az oldalra látogatókat:

“A Konzuli Szolgálat ezúton tájékoztatja a magyar állampolgárokat, hogy a jelenlegi koronavírus fertőzés okozta helyzetben a külföldre utazás nem biztonságos, így a 408/2020. Kormányrendelet alapján az egyes országok az I. utazásra nem javasolt biztonsági kategóriába kerültek.”

Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy ha valaki mégis utazásra adja a fejét, gyakorlatilag felesleges utasbiztosítást kötni.

A Bank360.hu ugyanakkor lapunknak összefoglalta:

a biztosítók a MABISZ égisze alatt közbenjártak az ügyben, így nyolc olyan beutazási ok lett meghatározva, amely esetén a piros országok közül 42 sárga kategóriának minősül, azaz a fentiek szerint ezen beutazási okoknál a biztosító térítést nyújt például koronavírusos megbetegedések kapcsán is.

A nyolc ok:

1. bírósági vagy hatósági eljáráshoz kapcsolódó eljárási cselekményen történő részvétel,
2. halaszthatatlan üzleti tevékenység vagy egyéb munkavégzés,
3. egészségügyi ellátás igénybevétele,
4. hallgatói vagy a tanulói jogviszony alapján fennálló tanulmányi vagy vizsgakötelezettség teljesítése,
5. fuvarozási tevékenységgel összefüggő munkavégzéshez kapcsolódó utazás személyforgalomban,
6. halaszthatatlan családi eseményeken (házasságkötés, keresztelő, temetés) részvétel,
7. a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szerinti hozzátartozó gondozása, ápolása,
8. kiemelt jelentőségű, nemzetközi vonatkozású sport-, kulturális, illetve egyházi rendezvényen történő részvétel.

A beutazási okot a biztosító felé szerződéskötésnél nem kell külön igazolni, esetleges, koronavírussal összefüggő megbetegedés esetén a Biztosító viszont kérheti a kapcsolódó, igazoló dokumentumokat.

És mely országok minősülnek sárga besorolásúnak, ha a fenti okokból utazunk? A többségében európai országokat tartalmazó listát ezen az oldalon találhatjuk meg.

Ha tehát a fentiek fényében utazunk, érdemes utasbiztosítást kötni. Hogy melyik lehet a legkedvezőbb számunkra, az utazás céljától is függ, illetve attól, milyen káreseményekre szeretnénk fedezetet. A könnyebb összehasonlíthatóságéért érdemes a Bank360.hu utasbiztosítás kalkulátorát használni.

Még pirosban is lehet értelme

Van olyan biztosító ugyanakkor, amelyik még az utazásra nem ajánlott kategóriában is térít.

Az Union  a piros kóddal jelölt országokban a COVID-19 megbetegedések kapcsán nem nyújt térítést, de minden egyéb káresemény kapcsán (baleset, betegség, poggyászkár stb.) a biztosítási szerződésben foglaltak szerint helyt áll. Ha az adott ország fokozott biztonsági kockázatú (sárga kód), vagy a legenyhébb (zöld kód) kategóriába tartozik, térítést nyújt COVID-19 megbetegedések kapcsán is.

Az Allianz is nagyvonalú: több mint 30 olyan országot jelöl meg (főleg európait), ahol érvényes az utasbiztosítása, függetlenül az ország besorolásától. Ezek az országok: Ausztria, Bulgária, Belgium, Ciprus (Görögországhoz tartozó része), Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Horvátország, Hollandia, Írország, Izland, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia. A biztosító szintén nem térít koronavírus okozta megbetegedés miatt, ha piros besorolású országban vagyunk.

Ha itthon maradunk

Érdemes azoknak is védelemről gondoskodnia, aki belföldön utazik. Számukra is elérhetők már belföldi utasbiztosítások, amelyek térítenek például szálláslemondás vagy poggyászkár esetén. A többség viszont megelégszik egy általános egészségbiztosítással vagy balesetbiztosítással, hiszen ezek szintén anyagi védelmet nyújtanak, ha valamilyen kár történik velünk a pihenés közben. Bárhogy is döntsünk, mindenképpen érdemes a megfelelő biztosításokkal garantálni, hogy az anyagiak ne jelentsenek problémát egy káresemény után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG