Nagy volt a riadalom a járvány második hullámának kezdetekor: Orbán Viktor satu-közeli állapotokról beszélt, és valóban: a konzuli szolgálat pirosba borította a világot és minden ország I. biztonsági besorolást kapott. Gyakorlatilag nem volt olyan szeglete a világnak, ahova javasolt lett volna utazni,. Az már kevésbé volt nyilvánvaló, hogy ez gyakorlatilag azt jelentette, egyetlen utasbiztosítás sem térít, ha mégis külföldre utazunk ez alatt az idő alatt. Eddig ugyanis az volt a gyakorlat: ha utazásra nem ajánlott országba megyünk, az utasbiztosítás nem nyújt védelmet, bármilyen káresemény is történjen velünk.
“Valóban okozott némi fennakadást, hogy a Külügyminisztérium 2020.szeptember 1-i hatállyal a világ összes országát utazásra nem javasolt, azaz piros kategóriába sorolta” – közölte a Bank360.hu megkeresésére az Uniqa biztosító.
“Ez a besorolás ugyanis nem tett különbséget a ki- és beutazások között. Míg a beutazás tekintetében a külföldi állampolgárok esetében megtiltotta azt, a magyar állampolgárok esetében pedig szigorú szabályokat vezetett be, addig kiutazási tilalomról nem volt szó, viszont egyértelműen jelezte a szándékát, hogy jelen járványügyi helyzetben nem támogatja a külföldi utazásokat. A legtöbb biztosító társaság utasbiztosítási feltételei ugyanakkor tartalmazzák azt a kitételt, miszerint amennyiben adott ország vagy térség a beutazás napján utazásra nem javasolt kategóriába tartozik, úgy a biztosító szolgáltatási kötelezettsége nem áll fent” – tették hozzá.
Enyhülő határzár
A határzár bevezetése óta ugyanakkor sok idő eltelt és a satu is engedett némileg. A határzár bevezetése óta engedélyezettek lettek az üzleti utak, illetve november végéig nem kell karanténba vonulnia magyar turistának, ha V4-es országból jön haza és volt igazolt szállásfoglalása október 6. előtt (egy darab teszt viszont kötelező).
De mi a helyzet most az utasbiztosításokkal? A konzuli szolgálat a cikk írásának időpontjáig az alábbiakkal várja az oldalra látogatókat:
“A Konzuli Szolgálat ezúton tájékoztatja a magyar állampolgárokat, hogy a jelenlegi koronavírus fertőzés okozta helyzetben a külföldre utazás nem biztonságos, így a 408/2020. Kormányrendelet alapján az egyes országok az I. utazásra nem javasolt biztonsági kategóriába kerültek.”
Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy ha valaki mégis utazásra adja a fejét, gyakorlatilag felesleges utasbiztosítást kötni.
A Bank360.hu ugyanakkor lapunknak összefoglalta:
a biztosítók a MABISZ égisze alatt közbenjártak az ügyben, így nyolc olyan beutazási ok lett meghatározva, amely esetén a piros országok közül 42 sárga kategóriának minősül, azaz a fentiek szerint ezen beutazási okoknál a biztosító térítést nyújt például koronavírusos megbetegedések kapcsán is.
A nyolc ok:
1. bírósági vagy hatósági eljáráshoz kapcsolódó eljárási cselekményen történő részvétel,
2. halaszthatatlan üzleti tevékenység vagy egyéb munkavégzés,
3. egészségügyi ellátás igénybevétele,
4. hallgatói vagy a tanulói jogviszony alapján fennálló tanulmányi vagy vizsgakötelezettség teljesítése,
5. fuvarozási tevékenységgel összefüggő munkavégzéshez kapcsolódó utazás személyforgalomban,
6. halaszthatatlan családi eseményeken (házasságkötés, keresztelő, temetés) részvétel,
7. a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szerinti hozzátartozó gondozása, ápolása,
8. kiemelt jelentőségű, nemzetközi vonatkozású sport-, kulturális, illetve egyházi rendezvényen történő részvétel.
A beutazási okot a biztosító felé szerződéskötésnél nem kell külön igazolni, esetleges, koronavírussal összefüggő megbetegedés esetén a Biztosító viszont kérheti a kapcsolódó, igazoló dokumentumokat.
És mely országok minősülnek sárga besorolásúnak, ha a fenti okokból utazunk? A többségében európai országokat tartalmazó listát ezen az oldalon találhatjuk meg.
Ha tehát a fentiek fényében utazunk, érdemes utasbiztosítást kötni. Hogy melyik lehet a legkedvezőbb számunkra, az utazás céljától is függ, illetve attól, milyen káreseményekre szeretnénk fedezetet. A könnyebb összehasonlíthatóságéért érdemes a Bank360.hu utasbiztosítás kalkulátorát használni.
Még pirosban is lehet értelme
Van olyan biztosító ugyanakkor, amelyik még az utazásra nem ajánlott kategóriában is térít.
Az Union a piros kóddal jelölt országokban a COVID-19 megbetegedések kapcsán nem nyújt térítést, de minden egyéb káresemény kapcsán (baleset, betegség, poggyászkár stb.) a biztosítási szerződésben foglaltak szerint helyt áll. Ha az adott ország fokozott biztonsági kockázatú (sárga kód), vagy a legenyhébb (zöld kód) kategóriába tartozik, térítést nyújt COVID-19 megbetegedések kapcsán is.
Az Allianz is nagyvonalú: több mint 30 olyan országot jelöl meg (főleg európait), ahol érvényes az utasbiztosítása, függetlenül az ország besorolásától. Ezek az országok: Ausztria, Bulgária, Belgium, Ciprus (Görögországhoz tartozó része), Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Horvátország, Hollandia, Írország, Izland, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia. A biztosító szintén nem térít koronavírus okozta megbetegedés miatt, ha piros besorolású országban vagyunk.
Ha itthon maradunk
Érdemes azoknak is védelemről gondoskodnia, aki belföldön utazik. Számukra is elérhetők már belföldi utasbiztosítások, amelyek térítenek például szálláslemondás vagy poggyászkár esetén. A többség viszont megelégszik egy általános egészségbiztosítással vagy balesetbiztosítással, hiszen ezek szintén anyagi védelmet nyújtanak, ha valamilyen kár történik velünk a pihenés közben. Bárhogy is döntsünk, mindenképpen érdemes a megfelelő biztosításokkal garantálni, hogy az anyagiak ne jelentsenek problémát egy káresemény után.