A 2021. januártól esedékes nyugdíjemelés részét képezi egyrészt a 3 százalékos emelés, amely az infláció mértékét igyekszik ellensúlyozni, másrészt kezdetét veszi a tavasszal beharangozott 13. havi nyugdíj visszaépítése, ennek az első részletét 2021. februárban kapják meg a jogosultak. A 3 százalékos emelés után az átlagnyugdíj összege januártól 148 450 forintra nő - a vetítési alapban már benne van a novemberben kiküldött utólagos korrekció is.
Elegendő az átlagnyugdíj a hiteligényléshez?
Felmerül a kérdés, hogy a nyugdíj összege elegendő fedezetet nyújt-e személyi kölcsön igénylésnél.
“A válasznál több szempontot is figyelembe kell venni, hiszen az egyik oldalról van egy jövedelmi elvárás a bank részéről, amit teljesíteni kell, emellett pedig meg kell felelni a jövedelemarányos törlesztési mutatóra vonatkozó feltételnek is, melyet a Magyar Nemzeti Bank szab meg minden hiteligénylő számára” - mondta el Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője.
A 2021-es átlagnyugdíj összegét figyelembe véve több olyan hitelintézet is van, ahol nem elegendő ez az összeg, mivel az alsó határ az igénylésnél 150 ezer forint. Ezen a februárban érkező 13. havi nyugdíj első részlete sem segít, hiszen a jövedelmi vizsgálatnál nemcsak egy hónapot vesznek figyelembe a bankok, hanem az igénylés előtti három vagy hat hónap átlagát. Ha ezek között van egy-egy hónap, amikor több jövedelme érkezett az igénylőnek, az önmagában nem lesz elegendő az igényléshez, hiába volt olyan hónap, amikor a nyugdíj összege átlépte a 150 ezer forintot.
Néhány bank személyi kölcsön ajánlatát a 150 ezer forintos határ miatt így nem veheti igénybe egy átlagnyugdíjból élő igénylő, ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy ne juthatnának szabad felhasználású személyi hitelhez. Több hitelintézetnél elegendő havi nettó 120 ezer forintot, vagy annál kevesebbet, például a nettó minimálbér összegét igazolni.
Mennyit kell törleszteni egy 1,5 millió forintos személyi kölcsön igénylése esetén?
Egy átlagnyugdíjból élő igénylő számára a Bank360.hu személyi kölcsön kalkulátora szerint 10 százalékos THM alatt nem érhető el ajánlat, de 11,51 százalékos THM-mel már lehet találni személyi kölcsönt. 1,5 millió forint igénylése esetén 60 hónapos futamidővel számolva a havi törlesztőrészlet januártól 32 655 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 1 955 350 forint.
Ez a törlesztőrészlet a jövedelemarányos törlesztési mutatóba (JTM) is belefér, feltéve, ha az igénylőnek nincs másik tartozása, amit törlesztenie kell - fix kamatozású személyi kölcsönök esetén ugyanis a havi nettó jövedelem legfeljebb 50 százalékát fordíthatja törlesztésre.
Egy nagyobb összegű lakáshitel már lehet, hogy gondot okoz
A Bank360.hu szakértői egy ötmillió forintos lakáshitel törlesztőrészletét is kiszámolták. 10 éves futamidővel számolva a nyugdíjátlagnak megfelelő jövedelemmel számolva a THM 3,48 százalék. A havi törlesztőrészlet 49 201 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 5 910 720 forint. A kamatperiódus ennél az ajánlatnál öt év, ennek megfelelően a havi nettó jövedelem 35 százalékát lehet törlesztésre fordítani - ebbe még éppen belefér a fenti lakáshitel törlesztőrészlete, egy drágább ajánlatnál azonban nem biztos, hogy az igénylő megfelel a feltételeknek.
A nyugdíjas igénylőknek az életkorra vonatkozó feltételekre is érdemes odafigyelni, több banknál ugyanis ezt is figyelembe veszik - ebben az esetben fontos, hogy nem az igénylés pillanatában betöltött életév számít, hanem az, hogy az igénylő hány éves lesz a futamidő végén, a hitel lejártakor. A hitelintézet a meghatározott életkor átlépése esetén társigénylő bevonását kérheti - ez akár előny is lehet, hiszen ebben az esetben mindkét igénylő jövedelmét figyelembe lehet venni, ami akár magasabb hitelösszeg igénylésére is lehetőséget adhat.