Egy kis összegű személyi kölcsön igénylésére számos élethelyzetben sor kerülhet: ha elromlik egy használati tárgy, amit néhány napnál tovább nem lehet nélkülözni, de éppen nincs legalább egy-két hónapra elegendő megtakarítás félretéve, akkor a hiteligénylés lehet a következő lépés. Szintén felmerülhet a kölcsönfelvétel lehetősége, ha egy tanfolyamot szeretnénk kifizetni, vagy ha egy olyan egészségügyi probléma merül fel, ami pluszköltséggel jár. A Bank360.hu elemzői összehasonlították a piacon elérhető kis összegű személyi hiteleket, és megnézték, melyik lehetőséggel lehet érdemes élni.
Mennyibe kerül ma egy gyorskölcsön?
A Bank360.hu elemzői a gyorskölcsön kalkulátor segítségével félmillió forint szabad felhasználású kölcsönre vizsgálták meg az elérhető ajánlatokat, 24 hónapos futamidőre, havi nettó 180 ezer forint jövedelem vállalásával. A CIB Bank 11,73 százalékos THM-mel felvehető ajánlatánál a havi törlesztőrészlet 23 337 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 560 088 forint.
Ennél valamivel drágább a Cetelem kölcsöne, ami 14,56 százalékos THM-mel érhető el - ebben az esetben 23 689 forint a havi törlesztőrészlet, és 573 536 forint a teljes visszafizetendő összeg. A Cetelemmel közel azonos költségekkel kell számolni az UniCredit Banknál: a THM 14,57 százalék, a havi törlesztőrészlet 23 930 forint, a visszafizetendő összeg pedig 574 320 forint. A CIB-hez hasonlóan a számlanyitás itt is kötelező feltétele az igénylésnek, a Cetelemnél viszont nincs ilyen elvárás. A három hitelintézet közül egyedül a Cetelemnél kell számolni ötezer forint folyósítási díjjal, a másik két banknál ennek nincs költsége.
A fentieknél valamivel kedvezőbb feltételeket kínál a Provident, ha félmillió forint kölcsön igénylése a cél, a futamidő viszont rövidebb, fixen 20 hónap - emiatt a törlesztőrészlet néhány ezer forinttal magasabb. A THM 9,80 százalék, a havi törlesztőrészlet 27 112 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 542 240 forint - a rövidebb futamidő és az alacsonyabb THM miatt 20-30 ezer forinttal alacsonyabb a végösszeg, mint a fenti ajánlatoknál.
Magasabb jövedelemmel lehet faragni a költségekből
Ha az előző példákban szereplő 180 ezer forintos jövedelem helyett havi nettó 250 ezer forintos fizetéssel számolunk, akkor kedvezőbb ajánlat is elérhető. A CIB Bank ebben az esetben 8,17 százalékos THM-et kínál, ennek köszönhetően a havi törlesztőrészlet 22 586 forintra, a teljes visszafizetendő összeg pedig 542 064 forintra csökken. A Provident és a Cetelem a magasabb jövedelemtől függetlenül ugyanolyan feltételeket kínál.
Jönnek a fogyasztóbarát személyi hitelek, de ez 500 ezer forint alatt nem segít
Januárban több hazai hitelintézet is elindult minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönével; a piacra dobáshoz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) feltételrendszerének kellett megfelelni. A feltételek között a kisösszegű, 500 ezer forint alatti hitelek árazására is külön szabályok vonatkoznak, ami azt jelenti, hogy a referencia-értékhez viszonyított kamatfelár 500 ezer forint hitelösszegig nem haladhatja meg a 15 százalékpontot. A kamatplafon kedvezne az ügyfeleknek, egyelőre azonban úgy tűnik, a bankok a fogyasztóbarát személyi kölcsönök esetében a magasabb hitelösszeget részesítik előnyben. A legalacsonyabb hitelösszeg, amit fogyasztóbarát formában igényelhetünk, félmillió forint, ennél kisebb összegű fogyasztóbarát gyorskölcsön tehát még sehol nem érhető el.
Kis összegű kölcsönnél is fontos a mérlegelés
A hiteligénylés felelős döntés, még akkor is, ha kis hitelösszegről és rövid futamidőről van szó. Ezért érdemes mérlegelni, hogy a hitel később okozhat-e gondot a költségvetésben, illetve hogy biztosan nem jelent majd problémát a törlesztőrészletek fizetése. Erről a jövedelemarányos törlesztési mutató (jtm) is gondoskodik a hitelfelvételnél, de a futamidő hátralévő részében egyedül az adós felelőssége, hogy minden részletet határidőre kifizessen.