1p
Nincs új a nap alatt, a magyarok többsége főleg két okból kifolyólag kezd el félretenni a nyugdíjára: vagy azért, mert közel van a korhatárhoz, vagy azért, mert van rá pénze. Tudjuk, hogy félre kell tenni, de mégsem megy - miért?

A Raiffeisen Capital Management (RCM) megbízásából elkészített Gfk-kutatásból kiderül, hogy  a magyarok 76%-a fontosnak tartja a nyugdíj-előtakarékosság kérdését, 40%-uk ugyanis a visszavonulás után sem akar szűkölködni, 19%-uk pedig egyszerűen nem bízik az állami nyugdíjrendszerben. Csak 16% gondolja, hogy az állami nyugdíj nem lesz elég a megélhetéshez.

* Akik nagyon fontosnak vagy fontosnak ítélik a nyugdíjcélú öngondoskodást.

Tudjuk, tudjuk, de nem csináljuk...

A helyzet csak rosszabb lesz
Christa Bernbacher, a RCM régiós vezetője szerint nem sok esély van rá, hogy az állami nyugdíjak emelkedjenek a jövőben, sőt a helyzet csak rosszabb lesz. "A lakosság 58% Magyarországon semmit nem tesz az időskori elszegényedés ellen, miközben a magánnyugdíjpénztárakat államosították. Ez egy igen egyedi eset" - mondja Bernbacher.

A kutatás vezető Bacher János szerint "az emberek még nem dolgozták fel a nyugdíjrendszerben bekövetkezett változásokat".

A tanulmányt bemutató mai sajtótájékoztatón a kutatást vezető Bacher János, a GfK Hungária ügyfélszolgálati vezetője elmondta, hogy bár egyre többen ismerik fel a felelősséget az időskori elszegényedés elkerülésében, a magyarok ötöde még így azt mondja, időskori megélhetése nem az ő felelőssége, hanem állami feladat. Közülük 20% azért gondolja ezt, mert nincs egyszerűen pénze az öngondoskodásra, míg 15%-uk azért, mert a nyugdíjas kor túl távolinak tűnik. Az öngondoskodásról lemondók 14%-a pedig azért nem tesz félre, mert bizonytalannak ítéli meg az egész nyugdíjrendszert.

Ehhez képest igazán meglepő, hogy mik a magyarok elvárásai az ideális nyugdíj összegével kapcsolatban. A megkérdezettek majd' harmada mondta, hogy a mostani fizetésével megegyező állami apanázsra számít majd, 11%-uk ennél is többre. A Bacher szerint ugyanakkor bár az elvárások magasak, a többség tisztában van vele, hogy a reméltnél kevesebb lesz a nyugdíja. A megkérdezettek 68%-a véli úgy, hogy jelenlegi megtakarításai nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy a várt nyugdíjszintet elérjék.



Nyugdíjcélnál nem mennek a betétek

A nyugdíjcéllal megtakarítók között az önkéntes nyugdíjpénztár vezet, de ez elsősorban annak köszönhető, hogy rengetegen élnek ezzel a lehetőséggel a cafeterián keresztül, vagyis itt a kisbefektetők nagy része nem "aktív" - mondja Bacher. A válaszadók 11%- klasszikus életbiztosításban tartja a megtakarításait, 7%-uk unit-linked biztosítással rendelkezik. Nyugdíjcélnál az amúgy nagyon is népszerű betétek nem olyan népszerűek, 5% választja ezt a megoldást, a befektetési alapokban rejlő lehetőségeket viszont csak mindössze 1% használja ki, ami régiós összehasonlításban is igen alacsony szint. Pedig az RCM szerint ezek a befektetések átláthatóak, biztonságosak és fontos, hogy örökölhetőek - kutatásuk szerint a befalappal rendelkezők is ezeket a tulajdonságokat emelték ki.

Milyen megtakarításokra vágyik a magyar?

A felmérés egyik legérdekesebb kérdése az volt, hogy milyen feltételeknek kellene megfelelnie a rendszeres befizetésen alapú előtakarékossági formáknak? A válaszadók a futamidő végén biztosított tőkegaranciát emelték ki, 68%-uk szerint ilyen tulajdonsággal rendelkeznie kell egy hosszú távú megtakarítási terméknek. Az irreális elvárások azonban már itt is kiütköznek. A válaszadók 61 százaléka ugyanis 100%-os tőkegaranciát vár el a nyugdíjcélú befektetésektől, a többség még minimális rizikót sem hajlandók vállalni, hiszen ha egy befektetés már csak 80-89 százalékos tőkegaranciát kínál, azt már a megkérdezettek 18 százaléka elutasítja - emelte ki Bacher.


A megkérdezettek 38% szerint fontos a garantált hozam, 39% pedig azt emelte ki, hogy legyen rugalmas a befektetés, vagyis baj esetén könnyedén hozzá lehessen jutni és ezzel ne veszítsen az ügyfél. A megkérdezettek harmada szerint az is fontos, hogy egy ilyen termékhez adókedvezmény társuljon (ez most főleg a középtávú megtakarítási formákra igaz).

A magyarok többsége kisebb összeget helyez el megtakarításba havonta vagy negyedévente: az önkéntes kasszák és a befektetési egységekhez kötött életbiztosítások dominanciája ezen keresztül is érződik. Az átlag évente 90 ezer forintnak megfelelő összeget tesz félre. Kevesebben vannak, akik egyszerre helyeznek el nagyobb összeget, ők átlag 300 ezer forintot fektetnek be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Ötszázalékos lakáshitelkamat: kivédekezték a bankok, és ez nem is baj
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:06
Egyelőre igen szűk kört érint a legfeljebb öt százalékos éves kamattal igényelhető lakáshitelek felvételének lehetősége, ami nem is olyan nagy baj a lakáshitel-piac stabilitása szempontjából. A sztenderd, piaci feltételű hiteleknél viszont a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint rövid távon nincs lehetőség a kamatok érdemi csökkentésére: ezzel együtt az erős verseny miatt sok az akciós ajánlat a pénzintézeteknél.
Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
Személyes pénzügyek Belső kereslet nincs, megoldás az önkéntes nyugdíjpénztárak kasszáinak feltörése
Hollós János | 2024. november 27. 10:51
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus szerint a rendszerváltás óta minden kormány sokat tett azért, hogy a magyar jóléti rendszert lebontsa. Most már ki is mondják, helyette itt a munkaalapú társadalom. Egyebek mellett erről is szó volt a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” címmel rendezett konferenciáján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG