4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hamarosan komoly örökség pottyan a fiatal generáció egy részének ölébe - jellemzően azokéba, akik egyébként is jobb módú családba születtek. Az évtizedeken át tartó boom során felhalmozódó ingatlanvagyonok tulajdonosai ugyanis mostanra megöregedtek – egy friss brit kutatás a szélesedő társadalmi szakadékra figyelmeztet, megállapításait érdemes itthon is megfontolni.
Így változott 10 év alatt azoknak a háztartásoknak az aránya, akik örökséget hagynak maguk után

A brit Institute for Fiscal Studies roppant érdekes tanulmányt állított össze a jelenségről. Azt írják: a mai fiatalok sokkal nagyobb eséllyel örökölnek kisebb-nagyobb vagyont, mint a korábbiak. Míg 2002-2003-ban a 80 év fölöttiekből álló háztartások 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy hagy maga után örökséget, úgy 10 évvel később ez az arány 70 százalék fölé ugrott.

Ezzel párhuzamosan azok aránya, akik örököltek vagy örökségre számítanak, a '70-es években született britek esetében több mint duplája a '30-as években születetteknél - de a '60-as évek szülötteinél is 7 százalékkal nagyobb arányban részesülhetnek örökségben. Ráadásul a legnagyobb mértékű emelkedést a nagyobb, 50 vagy 150 ezer font fölötti értékű várható örökségnél mérték.

Jobban élnek a mostani nyugdíjasok, mint a 10 évvel ezelőttiek

A mostani idősek lényegesen nagyobb vagyonnal rendelkeznek Nagy-Britanniában is, mint az egy évtizeddel ezelőttiek - elsősorban az ingatlanárak meredek emelkedésének köszönhetően. 10 év alatt a 80 év fölötti háztartások vagyona 45 százalékkal emelkedett - az áremelkedés mellett az is szerepet játszott ebben, hogy az ingatlannal rendelkezők aránya is emelkedett 11 százalékkal. Ez pedig értelemszerűen azt jelenti, hogy az örökösök nagyobb örökségre számíthatnak.

Egyébként is jobban álltak, az örökségük is nagyobb volt

Ezt a növekvő mennyiségű örökséget persze nem egyenlően osztják el a fiatalabb polgárok között - az egyre táguló társadalmi szakadék a gazdagok és szegények között a legidősebbek körében is tetten érhető. A felmérés szerint már a kiindulási helyzet is torz: a legnagyobb jövedelmű idősek 64 százaléka maga is örökölt élete során, míg a legalacsonyabb jövedelműek esetében csak 32 százalék az arány. Magyarul egyébként is nagyobb jövedelemhez jött hozzá még az örökség is - tovább szélesítve a szakadékot. A 80 fölöttiekből álló háztartások felső 10 százaléka birtokolja az ebbe a korosztályba tartozók vagyonának 40 százalékát; az idős háztartások felénél van a vagyon 90 százaléka.

A helyzet nem javul majd a mostani "körben" sem: a hetvenes években születettek körében a legmagasabb jövedelműek 87 százaléka örökölt már életében vagy várhatóan fog örökölni, míg a legszegényebbeknek csak 58 százaléka számíthat életében örökségre.

Az örökség megoszlása pedig látványosan nem egyenletes:

A legnagyobb jövedelműek (azaz a felső kvintilisbe tartozók) számíthatnak a legnagyobb örökségre.

Örökség nélkül egyre nehezebb

Eközben az örökség szerepe egyre fontosabbá válik: a mostani fiatalok ugyanis sokkal nehezebb jövedelmi helyzetben vannak, nehezebben halmoznak fel vagyont vagy szereznek saját ingatlant, mint a mostani idős generáció a maga idejében.

Összességében tehát a társadalom tovább szakad: épp azoknak van kisebb esélye az öröklésre, akik alapból is kisebb jövedelműek és még az esélyük is kisebb a saját erőből történő meggazdagodásra, míg az egyébként is magasabb jövedelműek nagyobb eséllyel és nagyobb összegben számíthatnak örökségre.

Nagyon nem mindegy, kik a szüleid

A tanulmány úgy foglalja össze az eredményeket: a fiatal generáció esetében ma sokkal jobban múlik azon a jómód kérdése, hogy kik a szüleik, mint régen. A mostani időseknek nagyobb az átörökíthető vagyonuk, mint elődeiknek, elsősorban a magasabb ingatlantulajdonlási aránynak és a növekvő ingatlanáraknak köszönhetően. Ugyanekkor a mai fiatal felnőtteknek sokkal nehezebb saját vagyont szerezni, mint a korábbi generációknak, köszönhetően a korcsoportban jellemző ingatlantulajdon csökkenő arányának, a meghatározott nyugdíjjuttatások drámai esésének és a jövedelmük stagnálásának.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG