A felmérést a Mercer tanácsadó cég végzi, immár 24 éve. A legfontosabb tétel, amit vizsgálnak, természetesen a lakhatás költsége, de emellett még 200 tétel árát vizsgálják, mint a közlekedés és az élelmiszer, ezen belül olyan tételek, mint egy liter ásványvíz, tej, egy csésze kávé, egy üveg sör. Lényeges elem a benzinár, és persze a helyi tömegközlekedés díjai is. A szabadidős tevékenységek költségeit is figyelembe veszik, lényegében mindent, amire egy huzamos idei külföldön élő polgár általában költ.
Városállamok és túlértékelt valuták
Az első helyen Hongkong végzett, ami nem meglepő, hisz régóta az első helyen tanyázik, bár meglepetésre tavaly elékerült az afrikai Luanda, Angola fővárosa. A második helyen Tokió végzett, amin nem lepődünk meg az örökösen túlértékelt jen miatt. Hiába vásárolta fel a japán központi bank az államadósság bő felét a saját pénznyomtatási programján belül, a jen erős, az ország, és különösen fővárosa, méregdrága.
Tokiót Zürich követi, de hát az ok ugyanaz: a svájci frank azt követően, hogy jól eladósodtunk benne a lakáshitelekkel, felerősödött az égig, olyannyira, hogy a svájci jegybank határt szabott neki, de azt is hiába, elengedte, még tovább erősödött. Zürich után Szingapúr jön, ami megint csak nem meglepetés, mert a gazdag városállamok általában drága helyek, ebből a szempontból Hongkongot is így tekinthetjük, hiába Kína része már 20 éve.
Érdekességek
Az ötödik helyen Szöul végzett, ezáltal a négy legdrágább város Ázsiába került, noha ezen kontinensen akadnak jócskán olcsó helyek is, országok szintjén, mint Thaiföld, Vietnam vagy India. A hatodik helyen az említett kakukktojás, az angolai Luanda tartózkodik, a hetedik Sanghaj, a nyolcadik N’Djamena, a kilencedik Peking, a tizedik pedig Bern.
Sanghaj és Peking elsőre különösnek tűnik, mert a kínai jüan nem felülértékelt, az ország összességében nem drága, de a két gigantikus város sokkal drágább, mint más részek, különösen, ami lakhatást illeti. Ez azonban még nálunk is így van: gondoljunk csak a fővárosi és a vidéki ingatlanárak és bérleti díjak különbségére. Bernen nem lepődünk meg, ott a helye Zürich mellett, ellenben Csád főváros, N’Djamena annál inkább különösnek tűnik.
Európa
Ami az ismertebb európai városokat illeti, nem is olyan vészes a helyzet, már ha nem valamelyik túlértékelt valutájú országban vannak, mint Norvégia, Izland vagy az említett Svájc. Moszkva a 17. helyen van, London a 19., Párizs a 34., Bécs a 39., Madrid a 64 helyet foglalja el. A német városok közül München az 57., Frankfurt a 68., Berlin a 71. helyen áll, és Kijevet említik meg, ami a 173. helyen tartózkodik, az olcsóbb kategóriában.
Filléres helyek
Lássuk végül a legolcsóbbakat, melyek közül kettő közép-ázsiai posztszovjet ország fővárosa: a kirgiz Biskek és az üzbég Taskent, de itt tartózkodik Tunisz is.