A Deutsche Telekom valóságos néprészvény volt a maga idejében, 2000-ben, a dotkom-buborék kipukkadása előtt már harmadszor bocsátott ki részvényeket, csak ezen a kibocsátáson 17 ezer kisbefektető rengeteg pénzt veszített. Ők 2001 óta pereskednek és szeretnének kártérítést kapni, ma már a 17. tárgyalási fordulót tartották meg, egy év szünet után – írja a Manager Magazin.
A perben elnöklő bírónő, Birgitta Schier-Ammann a frankfurti tartományi bíróságon elmondott beszédében közvetve az óvatlan kisbefektetőket kritizálta. Szerinte ha nem értették a 263 oldalas kibocsátási tájékoztatót, amelyben a kockázatok le voltak írva, akkor befektetési tanácsadóhoz kellett volna forduljanak.
A tájékoztató túlzott leegyszerűsítése, közérthetővé tétele sem járható út, mert az a pontosság rovására mehetett volna, és a dokumentum az intézményi befektetők tájékoztatására is szolgált. A bírónő szerint majdnem lehetetlen komplex jogi vagy gazdasági szövegeket közérthető írásos formába önteni, az élőbeszédben ezt könnyebb megvalósítani.
A részvényt annak idején egy népszerű színész, Manfred Krug reklámozta a televízióban, aki később ezért bocsánatot kért a kisbefektetőktől, és legnagyobb szakmai tévedésének nevezte azt az alakítást. A 17 ezer befektető 80 millió eurónyi kártérítést követel, az ügy várhatóan a legfelsőbb szövetségi bíróságon (Bundesgerichtshof) folytatódik majd.
A jogászok kritizálják az ügy alapjául szolgáló befektető-védelmi törvényt is (Kapitalanlegermusterverfahrensgesetz vagy KapMuG), egyesek szerint a törvény hiányosságai miatt hasonlít a per végtelen történethez, amely további belátható időn belül nem is fog véget érni.