4p

Újra felfedezheti a világ, és benne az Egyesült Államok, hogy létezik egy olcsó és hatékony szer, amely valóban segít letenni a cigarettát.

Talán nincs olyan dohányos a világon, aki ne próbált volna meg leszokni. Ehhez mostanában tapaszok, rágók, pszichológiai módszerek nyújthatnak elsősorban segítséget – és persze vannak azok, akik arra esküsznek, hogy „csak el kell nyomni az utolsó szálat, és nem gyújtani rá többet”, minden más csak akaratgyengeség. Akárhogy is, közös jellemzője a leszokási módszereknek, hogy általában nem működnek túlságosan jól. A dohányosok fele még egy év önmegtartóztatás után is visszaszokik, de a legtöbben eleve el sem jutnak a cigi (e-cigi, hevítős dohányrúd, bármi – a világ változik, de a lényeg ugyanaz) nélküli egy évig.

Belátható tehát, hogy micsoda eredmény lenne, ha létezne egy olyan tabletta, amelyet bevéve „varázsütésre” le lehetne szokni a dohányzásról. Ez önmagában nem új gondolat, létezik is olyan hatóanyag, a vareniklin, amely nagyjából ezt ígéri, ám mellékhatásai elég elriasztóak (rosszullét, fejfájás, rémálmok, depresszív gondolatok, végső soron pedig szívproblémák, magas vérnyomás és öngyilkossági gondolatok), az ára pedig magas.

Átvert receptorok

Ám létezik egy másik hatóanyag is, a nagy mennyiségben például az aranyeső növényben megtalálható cisztin. Az aranyeső leveleit például a II. világháború idején is használták katonák a nikotinhiány enyhítésére, és 1964-ben már Bulgáriában tabletta is készült belőle, mégsem terjedt el világszerte, részben azért, mert sokáig sem ez, sem más, cisztin alapú tabletta hatékonyságát nem vizsgálták tudományos igényű klinikai tesztek keretében.

Aranyeső levelei és virágai - régóta tudjuk, hogy segíthet a nikotin utáni sóvárgást enyhíteni
Aranyeső levelei és virágai - régóta tudjuk, hogy segíthet a nikotin utáni sóvárgást enyhíteni
Fotó: Wikimedia

A cisztin hatásmechanizmusa egyébként nagy vonalakban az, hogy a nikotin acetilkolin receptoraihoz részlegesen kötődik, tehát „lefoglalja” azokat a receptorokat, amelyek egyébként nikotinra „áhítoznának”, és ezzel elvonási tüneteket okoznak.

Az utóbbi években több tudományos igényű klinikai vizsgálat is igyekezett választ találni arra, hogy valójában mennyire is hatékony a cisztin a leszokás elősegítésében, és bár az derült ki, hogy csodaszernek ez sem nevezhető, a placebóhoz és több más terápiához képest is szignifikánsan hatékonyabb. A placebóhoz képest például kétszeres hatékonyságot mutatott ki egy 2023-as tanulmány, és a nikotinos rágókhoz, tapaszokhoz képest is hatékonyabbnak bizonyult.

E tanulmány szerint a cisztin és a vareniklin nagyjából hasonló eredményeket képes produkálni, azonban a cisztinnek „jóindulatú biztonsági profilja” van, ugyanis nem találtak bizonyítékot súlyosabb egészségügyi kockázatok fennállására használatával összefüggésben. Az egy-egy ember esetében mért hatékonysághoz ugyan nincs köze, de társadalmi léptékben jócskán megdobhatja a gyógyszer eredményességét, hogy a cisztint használó gyógyszerek ára jelentősen alacsonyabb lehet, mint a vareniklinre épülő társaiké.

Amerikai álom, füstmentesen

A cisztin nagy reneszánszát az hozhatná el, ha sikerülne az Egyesült Államok piacán is engedélyeztetni a használatát. Pontosan ezen dolgozik a The New York Times cikke szerint egy kis biotechnológiai cég, amely klinikai teszteket végez a szerrel, hogy a folyamat végén megkaphassa az engedélyt dohányzásról való leszoktatást segítő gyógyszerként való forgalombahozatalra Amerikában.

Régi-új gyógyszer segíthet elnyomni a cigit és az utána való vágyakozást is?
Régi-új gyógyszer segíthet elnyomni a cigit és az utána való vágyakozást is?
Fotó: Depositphotos

Az Achieve Life Sciences első tesztjei elég biztató eredményeket hoztak. Hat hónap után a cisztint kapó páciensek 20 százaléka nem dohányzott, míg a placebót kapók körében csak 5 százaléknak sikerült megtartóztatnia magát. A mai trendek ismeretében fontos lehet, hogy az e-cigit vagy más hasonló termékeket fogyasztók körében is ígéretes eredménnyel zárult az egy vizsgálatuk.

A cég eredetileg még 2024 decemberében engedélyért tervezett folyamodni az FDA-hez, azaz a Szövetségi Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerengedélyezési Hatósághoz, ám a hatóság újabb adatokat kért a szer biztonságosságának ügyében, így nagyon úgy tűnik, hogy az engedélyezési folyamat legalább egy évet csúszhat.

Ha ez megtörténne, akkor 2006 után először kapna ilyen szer engedélyt az amerikai piacon. Ez nagy áttörést jelenthetne, hiszen miközben a hagyományos cigerattát szívó dohányosok száma ugyan jelentősen csökkent az elmúlt években az Egyesült Államokban, az országban a becslések szerint még mindig évente 500 ezer halálesetért tartják felelősnek a dohánytermékek használatát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A TV2 is nagyot ment Kapu Tibor hazatérésének közvetítésével
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:04
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetközi Űrállomásról. A nem mindennapi eseményt a Tények Plusz HUNOR különkiadásának köszönhetően élőben követhették a nézők épp úgy, mint az űrmisszió rakéta-indítását június végén. A hazatérés pillanatainak közvetítésével a TV2 magasan a legnézettebb csatorna volt a Tények Plusz különkiadásának idősávjában mindkét korcsoport esetében.
Tudomány-technika Miért nincsenek kamerák a repülőgépek pilótafülkéiben?
Litván Dániel | 2025. július 17. 10:11
Ha lennének, már valószínűleg pontosan tudnánk, mi történt az Air India lezuhant gépével. Így meg csak találgatunk. Kinek fájna, ha bekameráznák a több száz embert szállító, százmillió dolláros gépek pilótafülkéit?
Tudomány-technika Szovjet szörnyet kelt életre Kína?
Litván Dániel | 2025. július 16. 10:16
A hidegháború egyik legbizarrabb fegyverét élesztheti fel Kína. A csendes-óceáni hadszíntér lenne az ideális terepe ezeknek a szörnyszülötteknek?
Tudomány-technika A magyarok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában, mint az államban
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 09:07
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem.
Tudomány-technika Világsikert ért el egy magyar hátterű 3D hologram-megoldás
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:22
A HoloX nemzetközi szinten is áttörést ért el: a magyar stratégiai kapcsolatokkal rendelkező technológiai vállalat a világ élvonalába került egy rangos nemzetközi díj elnyerésével, amely a leginnovatívabb megoldásokat ismeri el. 
Tudomány-technika Landolt Kapu Tibor kapszulája
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 11:53
Nemsokára kiemelik őket a vízből.
Tudomány-technika Nem vásárolják a kínaiak a kínai telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:41
Kínában éves összevetésben 21,8 százalékkal, 23 millió 716 ezerre estek a mobiltelefon-kiszállítások májusban a kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet (CAICT) adatai szerint.
Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG