Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok törvényben szabályozott nemzeti klímajelentésekről készült dokumentumai eltűntek az eddig transzparensnek tekinthető szövetségi weboldalakról, ami megnehezíti az állam és a helyi önkormányzatok, valamint a nyilvánosság számára, hogy megtudják, mire számíthatnak az egyre jobban felmelegedő világban.
A tudósok szerint a szakértők által lektorált, hiteles jelentések pénzt és életeket menthetnek meg. A nemzeti jelentések és az Egyesült Államok Globális Változáskutatási Programjának weboldalai azonban június 30-ától nem működnek. Semmilyen linket, jegyzetet vagy hivatkozást nem hoz fel az oldal. A Fehér Ház, amely a dokumentumokért felelős, azt közölte a The Guardian-nel, hogy az információkat a törvény betartása érdekében ezentúl a NASA tárolja, de további részleteket nem közölt.
A NASA weboldalai azonban szintén nem hoznak fel találatokat erre vonatkozóan, és a NASA sem válaszolt a lap kérdéseire. Ahogy a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal sem, amely a jelentésekben szereplő információkat koordinálta eddig.
Fotó: Depositphotos
„Rendkívül fontos, hogy az ország döntéshozói tudják, milyen tudományos adatokkal volt tele a Nemzeti Éghajlatváltozási Jelentés. Ez a legmegbízhatóbb és legjobban áttekinthető információforrás az Egyesült Államok éghajlatáról” – mondta Kathy Jacobs, az Arizonai Egyetem klímakutatója, aki a jelentés 2014-es verzióját koordinálta.
Hozzátette: „Szomorú nap ez az Egyesült Államok számára, ha igaz, hogy az egyik legfontosabb dokumentum már nem érhető el. Ez az emberek információhoz való hozzáférésének súlyos manipulációjának bizonyítéka, és mindez növelheti annak kockázatát, hogy a lakosok az éghajlatváltozás miatt megsérüljenek.”
Számos gyakorlati haszna volt
John Holdren, a Harvard klímakutatója – egyben Barack Obama egykori tudományos tanácsadójának ügynöksége – irányította a jelentések elkészítését. Mint elmondta, hogy a 2014-es kiadás után számos kormányzót, polgármestert és más helyi tisztviselőt meglátogatott, akik arról beszéltek neki, mennyire hasznos volt a 841 oldalas jelentés a számukra és a településüknek. Segítség volt nekik dönteni arról, hogy például újraépítsék-e az utakat, emeljenek-e tengerparti támfalakat, vagy hogy a kórházi generátorokat áthelyezzék-e a pincékből a tetőkre vagy sem.
„Ez egy olyan kormányzati erőforrás, amelyet az adófizetők állnak, hogy biztosítsák azokat az elsődleges információkat, amikre szüksége van minden városnak, államnak vagy szövetségi ügynökségnek, amelyek megpróbálják felvenni a harcot a változó éghajlat ellen” – mondta Katharine Hayhoe, a Texas Tech klímakutatója, aki a jelentés több kiadásának önkéntes szerzője volt.
A korábbi jelentések másolatai ugyanakkor még mindig el vannak rejtve a Nemzeti Óceán és Légkörkutató Hivatal könyvtárában. A NASA transzparens tudományos adattárháza viszont nem működő linkeket is tartalmaz, amely az oldalra vezet – tehát valami történhetett.
A 2023-ban kiadott legfrissebb jelentés egy interaktív atlaszt tartalmazott, amely megállapította, hogy a klímaváltozás az ország minden szegletében különböző módon befolyásolja az emberek biztonságát, egészségét és megélhetését, a kisebbségi és az őslakos amerikai közösségek pedig gyakran aránytalanul nagyobb veszélyben vannak.
Trump előre szólt
Az 1990-es Globális Változáskutatási Törvény négyévente országos klímaértékelést ír elő, és kötelezi a mindenkori amerikai elnököt az ügynökségek közötti Egyesült Államok Globális Változáskutatási Programjának frissítésére. Tavasszal a Trump-adminisztráció azonban azt közölte a következő klímaértékelés önkéntes szerzőivel, hogy nincs szükség a szolgáltatásaikra, és felbontotta a szerződést a weboldal és a jelentés koordinálásában segédkező magáncéggel.
Ne feledjük: Donald Trump másodjára is kiléptette az egyik legnagyobb környezetszennyezőnek számító Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből, amivel veszélyezteti a globális klímacélokat, de több elemző szerint az utóbbi években már annyit változott a gazdasági környezet is, hogy ezzel csak magát hozza hátrányba az USA. Trump eddig is tagadta a klímaváltozást, hoaxnak nevezte azt, így nem volt váratlan, hogy újra hatalomra kerülve kiléptette az országát a párizsi klímaegyezményből. Ehhez az exithez szorosan illeszkedik az a terve is, hogy növelni akarja a szénhidrogének kitermelését, és megszüntet minden, erre vonatkozó korlátozást.
Ezenkívül a Nemzeti Óceán és Légkörkutató Hivatal legfontosabb www.climate.gov weboldalát nemrégiben átirányították egy másik weboldalra. A hivatal és a NASA klímaváltozás hatásairól szóló közösségimédia-platformját és a blogbejegyzéseit pedig a nagyközönség számára eltávolították vagy megszüntették.
„Ez egy szörnyű nagy puzzle része. Ez egyszerűen a tudományos infrastruktúra iszonyatos lerombolása” – kommentálta a történéseket Holden.
A nemzeti értékelések szinte hasznosabbak, mint az ENSZ által hétévente kiadott nemzetközi éghajlati jelentések, mivel ezek lokalizáltabbak és részletesebbek – jelentette ki Hayhoe és Jacobs.
A nemzeti jelentéseket nemcsak más tudósok lektorálták, hanem a Nemzeti Tudományos Akadémia, a szövetségi ügynökségek, és a nyilvánosság is megvizsgálja azokat a pontosságuk szempontjából. A jelentések elrejtése a tudomány cenzúrázását jelenti – közölte Jacobs.
„Ez veszélyes az országra nézve is” – mondta Hayhoe, az így kialakult helyzetet ahhoz hasonlítva, mintha egy autót egy kanyargós úton csak a visszapillantó tükörbe nézve kormányoznánk: „Ezek után minden eddiginél jobban kell előretekintenünk, és mindent megtennünk annak érdekében, hogy biztonságosan bevehessük ezt a kanyart. Most ugyanis olyan, mintha egy betört szélvédővel vezetnénk.”