6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vajon mennyibe kerülne megállítani a világ esőerdőinek pusztulását? Megnézzük, mit mondanak a becslések.

Jair Bolsonaro a tavalyi brazil elnökválasztáson Lula da Silvától elszenvedett vereségének világpolitikai jelentősége is rendkívül nagy volt, hiszen Donald Trump után az „illiberális” világ egy másik fontos vezetője vesztette el hatalmát, és persze önmagában is fontos, hogy ki vezeti a világ 5. legnagyobb és 7. legnépesebb országát. Globális szempontból nézve azonban a szoros választási eredménynek mégis az lehet a legnagyobb hatása, hogy ad egy – talán utolsó – esélyt az amazonasi esőerdő túlélésére.

Lula da Silva támogatói a régi-új elnök 2023. január 1-jei beiktatási ünnepségén. Programjának fontos pontja volt az erdőirtás megállítása, és rögtön lépett is ebben az ügyben. Fotó: Depositphotos
Lula da Silva támogatói a régi-új elnök 2023. január 1-jei beiktatási ünnepségén. Programjának fontos pontja volt az erdőirtás megállítása, és rögtön lépett is ebben az ügyben. Fotó: Depositphotos

Míg Bolsonaro gyakorlatilag szabad utat adott az erdőirtásnak, addig Lula egyik választási ígérete az volt, hogy fellép az amazonasi esőerdő védelmében, és megállítja annak területének aggasztó csökkenését. Felmerül azonban a kérdés, hogy mit tud tenni Lula, mennyibe is fog ez kerülni, és hogy valóban van-e jogunk távolról megmondani az Amazonas területén élőknek, hogy mit szabad nekik és mit nem. Brazília amazonasi vidéke országon belül és világszinten is a legrosszabb életkilátásokat kínálja az itt élőknek, akiket az esőerdők fokozott védelmére hivatkozva a további fejlődés, valamint a szerény megélhetés lehetőségétől is megfosztanánk? Ráadásul azok az országok, amelyek polgárai ezt elvárnák Braíliától (és Indonéziától, vagy éppen Kongótól, hogy más szegény, a világ esőerdőienk jelentős hányada felett rendelkező államokat is említsünk), maguk már saját természeti kincseik felélésével felépítették a maguk erős gazdaságát és jóléti rendszerét – sőt a gyarmatosítás, valamint a globális piacgazdaság keretein belül már borzalmas környezeti károkat (is) okoztak szerte a világban.

Az a tény azonban, hogy borzalmasan képmutató dolog Európából vagy az Egyesült Államokból számon kérni a környezet védelmét a fejlődő világon, nem változtat azon, hogy az esőerdők pusztulása a klímaváltozás egyéb hatásaihoz kapcsolódva egy olyan öngerjesztő folyamat részévé válhat, amely a teljes bolygó ökoszisztémájára komoly veszélyt jelent.

Haszon és költség

Azonban egyáltalán nem biztos, hogy valóban a szegény amazonasi földművesek betevő falatja és az esőerdők pusztulása között kell választani. Egyrészt, ahogy Erika Berenguer környezetkutató elmondja, az Amazonas „fejlesztése”, azaz az erdő irtása, és utak, szántóföldek, üzemek építése valójában nem javított az itt élők helyzetén.

„Az Amazonas téréségét már 50 éve fejlesztik, és még mai a legszegényebb része Brazíliának, olyan HDI-értékekkel [Emberi Fejlettségi Index, az életszínvonal, az oktatás és az egészégügy mérőszámait egyesítő mutató], mint bizonyos afrikai országok, miközben Brazília többi részén egyes területek inkább Európához közelítenek e mutatókban”

- magyarázza a kutató, aki szerint az erdőirtásból származó profit nagyon kevés ember kezében összpontosult.

Ráadásul összességében nem is olyan magas ez a profit. Egyes számítások szerint egy hektárnyi föld a kiirtott amazonasi esőerdő helyén csupán nagyjából félmillió forintnak megfelelő összeget hoz a konyhára, miközben a becslések szerint ezzel 500 tonna szén-dioxid kerül a légkörbe, az ez által okozott kárt pedig konzervatívan is 9 millió forintra becslik.

Felgyújtott esőerdő valahol Amazóniában - meg lehetne állítani a pusztítást. Fotó: Depositphotos
Felgyújtott esőerdő valahol Amazóniában - meg lehetne állítani a pusztítást. Fotó: Depositphotos

Ez a különbség pedig azt jelenti, hogy nemcsak elvi, környezetvédelmi szempontok szerint éri meg megőrizni az esőerdőket, hanem ez pénzügyileg is – legalábbis globális szinten. Persze az nem elvárható, hogy a szükséges összeget az esőerdőkben gazdag, de egyébként gazdaságilag nem a legfejlettebbek közé tartozó országok teremtsék elő. Létezik is egy ilyen kezdeményezés, az Amazon Fund alapítvány, amelynek a működését Bolsonaro gyakorlatilag felfüggesztette, de Lula első hivatali napján hozta meg a döntést újraindításáról. Ebbe az alapba külföldi kormányok és szervezetek fizethetnek be összegeket az amazonasi esőerdő megvédésének érdekében. A német elnök, Frank-Walter Steinmeier rögtön fel is ajánlott 35 millió eurót az alapnak, és azóta is érkeztek újabb felajánlások.

Ennyibe (nem) fájna

Néhány százmillió euró azonban nem lesz elegendő az Amazonas megmentésére. De mennyi pénz lenne elég? Egy tavaly megjelent tanulmány szerint az Amazonas brazíliai részének 80 százaléka megőrizhető lenne 1,3 millió négyzetkilométernyi új terület természetvédelmi területté nyilvánításával, illetve az ezzel összesen 3,5 millió négyzetkilométer védett terület megfelelő fenntartásával. Az új területek védelem alá helyezésének egyszeri költségét 1-1,6 milliárd dollárra becsüli a tanulmány, míg a teljes terület éves védelmének költségét 1,7-2,8 milliárd dollárra teszi. Egy másik becslés szerint évi 20 milliárd dollár jelentősen lelassítaná az erdőirtás ütemét világszerte.

Legyünk nagyvonalúak, és számoljunk évi 30 milliárd dolláros költséggel. Ez persze rengeteg pénz, ha mondjuk lottónyereményként képzeljük el, de még a Mészáros Lőrinc cégei által elnyert közbeszerzésekhez képest is nagy összeg, a globális gazdaság méretéhez képest azonban aprópénz. A G7-csoport országainak összesített GDP-je közel 34 billió dollár, a világ államai pedig már 2021-ben – tehát az ukrajnai háború kitörése előtti évben – is több mint 2 billió dollárt költöttek „védelmi célokra”, azaz hadseregeik fenntartására, valamint új fegyverek vásárlására.

Mielőtt még lélegeztetőgépekre is átszámolnánk a költségeket, azért fontos megjegyezni, hogy nem kell feltétlenül ilyen demagóg összehasonlításokba bonyolódni. Egy becslés szerint tavaly csak az Egyesült Államokban 165 milliárd dollárnyi kárt okoztak a főként a klímaváltozásra visszavezethető természeti katasztrófák, míg egy másik összesítés szerint 2022 tíz legköltségesebb klímaváltozás okozta „eseménye” (árvizek, aszályok, hurrikánok) nagyjából 180 milliárd dollárnyi kárt okoztak világszerte.

Természetesen ha mostantól elkezdene a világ évente összedobni 30 milliárdot az esőerdők védelmére, attól mindezek a költségek még nem tűnnének el, ahogy a klímaváltozás is legfeljebb lassulna, de nem állna meg vagy fordulna vissza, de a lényeg azért egyértelmű: az esőerdők megmentése nem lehetetlen, és nem is elképzelhetetlenül drága. A legfrissebb hírek szerint Lula elnökségének első hónapjában, idén januárban az előző év azonos időszakához képest 70 százalékkal lassult az erdőirtás üteme Brazíliában. Ez szép eredmény, de a célnak a 100 százaléknak kellene lennie – és ez elérhető, ha a világ többi része hajlandó nem is olyan mélyen a pénztárcájába nyúlni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Súlyos árat fizethetnek a kiberbiztonságra nem figyelő cégek - a hatóság és a bűnözők is lecsaphatnak
Natív tartalom | 2024. április 16. 15:05
Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak. A két dolog ráadásul összefügg, ugyanis mindig az ember a leggyengébb láncszeme a kibervédelmi rendszereknek. Hogyan javíthat a magyar cégek kiberbiztonsági érettségén az új úniós irányelv és a magyar szabályozás? Erről kérdeztük Bor Olivért, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, aki a gyakorlati teendőkről és a kiszabható büntetésekről is beszélt. Klasszis podcast.
Tudomány-technika Nem szabad, és nem is lehet megúszni az új úniós kibervédelmi irányelvet
Litván Dániel | 2024. április 14. 14:09
A NIS2, illetve a magyar szabályozás a biztonságos fejlődéshez teremt lehetőséget. Lesz tennivalója a magyar cégeknek, de saját érdekük is a megfelelés, mert mindenki veszélyben van. A Klasszis Média Lapcsoport e témával foglalkozó konferenciáján a szabályozásról, a tennivalókról, illetve a megoldási lehetőségekről is szó esett.
Tudomány-technika Gyászol a tudományos világ, elhunyt az „isteni részecske” atyja
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 06:13
95 évesen elment Peter Higgs.
Tudomány-technika Nagy bajban lehetnek a magyar cégek: 2500 érintettből még csak 100 jelentkezett a hatóságnál
Litván Dániel | 2024. április 6. 14:02
Hatalmas közvetlen és közvetett károkat tudnak okozni a kibertámadások, de az uniós irányelvet követő októberben életbe lépő magyar kibervédelmi szabályozás betartása sem lesz egyszerű. Az érintett cégek töredéke vetette magát nyilvántartásba eddig, pedig a határidő már közeleg. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, Bor Olivért kérdeztük.
Tudomány-technika Új szintre emelkedtek a kínai kibertámadások, figyelmeztetést adott ki az USA
Kormos Olga | 2024. április 4. 05:38
Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok kormánya, mert a kínai hackerek létfontosságú infrastruktúrát céloztak meg. Minden eddiginél kártékonyabb tevékenységbe kezdett a Volt Typhoon.
Tudomány-technika Sokaknak fájni fog az Unió válasza egy többezer milliárd dolláros kérdésre
Litván Dániel | 2024. április 3. 13:58
A kiberbűnözés elképesztő károkat okoz már most is, de a jövőben csak nőni fog a fenyegetettség. A NIS2 uniós irányelv, illetve az ehhez kapcsolódó magyar szabályozás növelné a biztonságot, de egyben komoly kihívás elé állítja az érintett szervezeteket.
Tudomány-technika Megtaláltuk, ez lehet a befektetők titkos favoritja 
Privátbankár.hu | 2024. március 30. 15:01
Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra, amikre eddig kevésbé figyeltek a profi ingatlanbefektetők. Továbbra is meghatározó tényező a fenntarthatóság és energiahatékonyság, ezek dokumentált mutatói nélkül gyakorlatilag nem rúghat labdába egyetlen ilyen speciális ingatlan sem.
Tudomány-technika Hagyaték: bármilyen rosszul is hangzik, érdemes odafigyelni a digitális formájára is
Buksza blog | 2024. március 5. 08:05
Egy váratlan haláleset az érzelmi traumán túl anyagi gondokat is okozhat azoknak az özvegyeknek, akik nem tudnak hozzáférni elhunyt hozzátartozójuk számítógépén és mobiltelefonján lévő javaihoz.
Tudomány-technika Rámennek a gusztustalan dolgokra a robotok
Buksza blog | 2024. március 4. 09:03
A science-fiction filmek számtalan változatát felsorakoztatták azoknak a robotoknak, amelyek képesek átvenni a fizikai tevékenységeket is az emberektől. Úgy tűnik, a forgatókönyvek megvalósulhatnak.
Tudomány-technika Mi végzett az Apple autójával? És miért lehet ez jó hír a cégnek?
Litván Dániel | 2024. március 3. 18:04
Jókora arcvesztés, hogy az óriáscég tíz év munka és dollármilliárdok elköltése után lemondott autógyártási álmairól. De mi állhat a döntés mögött, hol csúszott félre a dolog? És hogyan vághat vissza az autógyártóknak az Apple ezután?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG