Amikor a New York-i Rebecca Bistany 40 éves férje, Paul váratlanul elhunyt szívinfarktusban 2022 novemberében, nem tudta milyen információk, számlák maradtak hátra utána mobiltelefonján. Paul nem hagyott hátra végrendeletet, így nem számolt el javairól, köztük az otthonukkal kapcsolatos tudnivalókról, amit iPhone-ján tárolt elektronikus formában – kezdte a CNN igaz történettel beszámolóját az elektronikus hagyatékok problémáiról. Rebecca mindenféle jelszóváltozattal próbálkozott, hogy hozzáférjen a néhai férje mobilján lévő információkhoz, köztük több számlához, valamint a közös emlékeket őrző fotókhoz és videókhoz, ám nem járt sikerrel. Esete messze nem egyedi. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy gondok akadnak a digitális örökségek kezelésével.
A NordPass jelszókezelő vállalat adatai szerint az amerikai középosztálybelieknek átlagosan 100 online számlájuk, jegyzékük és egyéb olyan adatuk van, amelyek csak elektronikus formában elérhetők. Haláluk esetén ezek áttekintése lehetetlenné válhat, ha nem készülnek fel erre a sajnálatos lehetőségre. Rebecca csak egy négyjegyű jelszón nem tudott túljutni. Hiába fordult az Apple-hez, férje mobilszolgáltatójához, az AT&T-hez és a rendőrséghez, végrendelet hiányában családtagoknak sem törik fel a telefonok védettségét. És azoknak sem sokkal könnyebb a dolguk, akik hozzáférnek elhunyt hozzátartozójuk digitális hagyatékához.
Laure Orrico, egy chicagói özvegy például informatikus szakembert bízott meg azzal, hogy kiderítse, mi minden marad hátra férje után a számítógépén. Egy laikusnak még a fiókokban is gondot jelenthet a hagyatékok áttekintése, ha az elhunyt személy például gyűjtögető volt, és ezért ezernyi kacatot hagyott hátra maga után.
Érdemes tervezni
Szakértők szerint mindezek a gondok úgy kerülhetők el, hogy korától függetlenül mindenki készít egy hagyatéki tervet. Ennek legelemibb része, hogy biztos helyen, csak legközelebbi, legmegbízhatóbb családtagjának tudtával hátra hagyja belépési jelszavait. Emellett persze az is fontos, hogy rendelkezzen arról, mi legyen közösségimédia-fiókjaival.
Valaki e-mail-fiókja jó eséllyel sokkal több fontos információt tartalmazhat, mint amit fizikai formában őriznek az otthoni vagy hivatali dokumentumok – mondta ezzel kapcsolatban Tracey Woo, az RBC Rayal Trust vagyonkezelő cég elnöke. Érdemes kiemelni néhány fontos elemet a digitális hagyatéki terv készítéséből.
Az első lépés lehet, az elektronikus javakat felsoroló jegyzék. Ebből kiderül, melyik, milyen értékkel bír, mit vehet át az örökös, és mit kell lezárni. A pénzügyi információk mellett a kriptovagyon, a szerencsejáték-számlák, az e-mailek és a számítástechnikai felhőben őrzött javak is szerepelhetnek a listán.
Érdemes kijelölni valakit a digitális vagyon kezelésére. Nyilván olyan valaki jöhet szóba, akiben feltétlenül megbízik az illető vagy egy jogi képviselő. Őt rendszeresen lehet tájékoztatni a digitális javak helyzetéről. Aki túl bonyolultnak tartja a feladatot, az ezzel foglalkozó cégek segítségét kérheti. .