4p

A nemzetközi jogban a klímaperek egyre gyakoribbak, Magyarországon viszont egyelőre alig született ilyen ítélet. A héten Budapesten tartottak konferenciát a témában.

A holland legfelsőbb bíróság 2019-ben a holland kormányt sokkal hatékonyabb kibocsátáscsökkentésre kötelezte, a pakisztáni Lahore Bíróság Zöld Tanácsa pedig szintén ítélettel kényszerítette ki, hogy az ország klímaváltozási stratégiájának implementációja eredményesebb legyen, írja közleményében a Társadalmi Reflexió Intézet (TRI), amely szerdán tartotta a klímaperekkel foglalkozó projektjének zárókonferenciáját.

Az intézet kutatási projektje arra kereste a választ a European Climate Foundation támogatásával, hogy lehetséges-e hasonló eljárásokat indítani a magyar jogrendben.

Kötelezhetnek-e a bíróságok hazánkban is jelentős szereplőket hatékonyabb klímavédelemre, mint például a Mol vagy a magyar kormány? Az egyre szaporodó sikeres nemzetközi példák ellenére a válasz nem egyértelmű, de vannak biztató jelek.

Külföldön már perlik a nagy kibocsátókat. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos
Külföldön már perlik a nagy kibocsátókat. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos

Mint a konferencián elhangzott, bár a klímaváltozás sok ponton megjelenik a jogrendben szabályozási szempontként, átfogó módon mégis legtöbbször alapjogi szemlélettel közelíthető meg sikeresen, így a nemzetközi példák között is számos eljárás alkotmány- vagy emberjogi bíróság előtt zajlott.

A klímaperek legtöbbször államok vagy nagy kibocsátók (például olajvállalatok) ellen indulnak.

A sikeres klímaperekhez a megfelelő törvényeket progresszíven értelmező bírósági gyakorlatra van szükség, ami jelentős mértékben függ az adott ország jogi kultúrájától, eljárásjogi szabályaitól és persze az ügyvédi kreativitástól.

A konferencián felszólaló jogászok közül többen is említették, hogy a sikeres perekhez vezető út minden bizonnyal sikertelen pereken keresztül vezet – ahogyan az a nemzetközi példákban is történt.

A sikertelen perek ugyanis önmagukban nem feltétlenül jelentenek kudarcot: segítenek feltárni az érvelési lehetőségeket, beemelik a témát a közbeszédbe, feltérképeznek eljárásjogi megoldásokat, amelyek még egy elutasított kereset mellett is fontos támpontot jelenthetnek egy következő felperesnek.

Magyarország első ilyen nagy horderejű klíma ítélete jó eséllyel az Alkotmánybíróságon fog megszületni.

A Klímatörvényt az országgyűlési képviselők egy csoportja küldte utólagos normakontrollra arra hivatkozva, hogy a törvény megkésett cselekvést irányoz elő, de még ehhez sem biztosítja a megfelelő intézményi és procedurális eszközöket, azaz nem várhatjuk, hogy ez a jogszabály képes lesz a benne foglalt célt, Magyarország karbonsemlegessé tételét 2050-re biztosítani.

Az Intézet projektjében dolgozó jogászok egyik munkacsoportja Sulyok Katalin vezetésével kidolgozott egy Amicus Curiae beadványt is az Alkotmánybíróság számára, amelyben a kezdeményező országgyűlési képviselők érvei mellé sorolnak fel továbbiakat abban a reményben, hogy az AB új klímatörvény megalkotására kötelezi az Országgyűlést.

Fontos előzménye ennek az ítéletnek, hogy tavaly a Német Szövetségi Alkotmánybíróság egy hasonló hiányosságoktól szenvedő klímatörvényt megsemmisített és új klímaszabályozás megalkotására kötelezte a Bundestagot – a projekt szakértői hasonló ítéletet várnak a magyar bíróságtól.

Az alkotmányos kérdések mellett a projekt vizsgálta például, hogy a klímavédelemmel kapcsolatos témák miként jelennek meg a magyar jogrendszerben, milyen hiányosságai vannak a magyar klímapolitikai keretszabályozásának, milyen esélyei vannak a hazai klímavédelmi perindításnak más emberjogi területek tapasztalatai alapján, illetve, hogy a nemzetközi bírói fórumok gyakorlatában milyen trendek láthatóak.

Több esettanulmány foglalkozott a középületek energiahatékonyságának jogi és gazdasági aspektusaival és az ebből fakadó igények érvényesíthetőségével, valamint a klímaszempontok figyelembevételének kikényszeríthetőségével az egyedi hatósági-bírósági eljárásokban is.

A konferencián bemutatott tanulmányok egyetértettek abban, hogy a magyar klímapolitikai keretszabályozás nagy hiányosságokkal bír, de vannak olyan területek, ahol a jogérvényesítés eszközeivel fel lehet lépni a jelenleg hatályos jogszabályi keretek között is azok ellen, akik nem tesznek eleget az éghajlatváltozás elleni kötelességeiknek.

A perek sikerességének legfontosabb kritériuma pedig a kitartó próbálkozás, áll a közleményben.

A projekt tanulmányai a TRI honlapján már elérhetők, a konferencia előadásait pedig a YouTube csatornáján lehet hamarosan elérni. A témában készült interjúnkat Sulyok Katalinnal itt olvashatják:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Bill Gates sötét jövőt lát: ez a három szakma élheti túl az AI térhódítását
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 15:59
És mi lesz a többiekkel?
Tudomány-technika Megérkezett a legújabb katasztrófa-forgatókönyv, a korábbinak az ellenkezőjét mondja
Privátbankár.hu | 2025. március 16. 11:29
A híres tengeri áramlatokhoz, például a Golf-áramlathoz képest kevésbé ismert az Antarktisz körüli áramlat. A tudósok új elmélettel álltak elő azzal kapcsolatban, hogyan változik ez az áramlat.
Tudomány-technika Politikai adok-kapok lett az ügyükből: elmesélték, mit éltek át
László Éva Lilla | 2025. március 11. 15:09
Az immáron kilencedik hónapja a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) élő Suni Williams és Butch Wilmore nemrégiben elmesélte, hogyan élték meg küldetésük meghosszabbítását, legutóbbi rövid videójukból pedig kiderül, hogy az ISS-t hamarosan elhagyó asztronautáknak mi fog a legjobban hiányozni a világűrből.
Tudomány-technika Kína emberszerű robotokkal erősít, sokak munkáját vehetik el
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 13:46
Újabb munkahelyek szűnhetnek meg.
Tudomány-technika Baj van az egyik súlycsökkentő gyógyszerrel
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 09:49
Nem hozta a dán cég terméke a várt eredményeket.
Tudomány-technika Kihívót kap a kóla – jóval drágábban
Buksza blog | 2025. március 4. 17:13
Az üdítőitalokat fejlesztő élelmiszeripari vállalatok új utakat keresnek fogyasztóik érdeklődésének fenntartására. Egy kanadai példa szerint a természet még tartogat kiaknázható lehetőségeket.
Tudomány-technika Zacher Gábor: Ez legalább olyan veszélyes lehet, mint a kábítószerfüggőség
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 10:16
 A társadalom inkább az alkohol- és drogfüggőséget tekinti veszélyesnek.
Tudomány-technika Magyarok Facebookjába nézne bele az állam
Privátbankár.hu | 2025. március 1. 10:51
Erre van lehetőség, de mindig enged utat a hatóságoknak a Meta.
Tudomány-technika Az űrt vette célba egy magyar cég
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 13:45
Washingtonban tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke. 
Tudomány-technika Megjelent a lehangoló matek a Google szomjúságáról
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 08:56
Az adatközpontok nagyon sok hűtővizet fogyasztanak, amivel kapcsolatban a Google a napokban hozott nyilvánosság konkrét számokat. A vízigényt a golfpályák öntözésével hasonlították össze.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG