3p

Világszerte jelentős problémákat okoz a műanyagszennyezés, a hulladékot újrahasznosító üzemek pedig egy friss kutatás szerint elképesztő mennyiségű mikroműanyagot termelnek.  Azaz a hulladékkérdés megoldása maga is hulladékot termel: egy köbméter szennyvízben akár 75 milliárd műanyagrészecskéért is felelős lehet egy ilyen újrahasznosító üzem.

Bár a műanyagok újrahasznosítására a hulladékkezelés egyik fontos megoldásaként tekintenek, egy tanulmány szerint azonban az újrahasznosítás maga is hatalmas mennyiségű mikroműanyagot hoz létre.

Pocsék eredmény érkezett a szenyvízből

A brit Guardian számolt be arról, hogy egy nemzetközi tudóscsoport az Egyesült Királyságban, egy meg nem nevezett, korszerű újrahasznosító üzem szennyvizéből vett mintát, az eredmények szerint pedig a vízben lévő mikroműanyagok a feldolgozott műanyag 13 százalékát teszik ki.

A tudóscsoport tagja, Erina Brown, a glasgow-i Strathclyde Egyetem vezető kutatója szerint az eredmény ijesztő. Az újrahasznosítást ugyanis a műanyagok jelentette probléma csökkentésére és a környezet védelmére tervezték. A kutatók egyébként megvizsgálták a vizet az üzem vízszűrőrendszerének telepítése előtt és után is, és megállapították, hogy a szűrő csökkentette a mikroműanyagok koncentrációját, ami a feldolgozott műanyag 6 százalékára esett vissza. Becslések szerint azonban így is egy köbméter szennyvízben akár 75 milliárd műanyagrészecskéért is felelős lehet egy ilyen üzem.

Meglepő helyről támadnak a gonosz mikroműanyagok. Fotó: Depositphotos
Meglepő helyről támadnak a gonosz mikroműanyagok. Fotó: Depositphotos

Az eredményekből az is kiderült, hogy az újrahasznosító üzem környékén a levegőben is nagy mennyiségű mikroműanyag található, a részecskék 61 százaléka pedig 10 mikronnál kisebb volt, ezek pedig összefüggésbe hozhatók az emberi megbetegedésekkel. Brown szerint fontos tehát az újrahasznosítással foglalkozó üzemek kibocsátásával is foglalkozni, a vizsgált egység a Journal of Hazardous Material Advances című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a szűrőrendszer bevezetése előtt évente akár 2933 tonna, utána pedig 1366 tonna mikroműanyagot bocsátott ki.

Ráadásul a talált részecskék több mint 90 százaléka 10 mikron, 80 százaléka pedig még ennél is kisebb, 5 mikron alatti volt. Ez azért lényeges, mert az ilyen kicsi műanyagokat nagyon sok különböző organizmus megemészti.

Aprók, gonoszak és mindenhol ott vannak

A mikroműanyagok alatt az 5 milliméternél kisebb méretű műanyagrészecskéket érti a tudomány, ezek az apróságok pedig mára szinte mindenhol ott vannak: az Antarktiszon frissen lehullott hótól az óceán mélyéig mindenhol megtalálták már őket, és mérgezőek lehetnek az állatok és a növények számára.

Az emberek esetében a méhlepényben, az emberi fekáliában, és a légutakban is találtak már mikroműanyagot, sőt, egy 2019-es tanulmányban megjelent becslés szerint óránként 16,2 darab mikroműanyag kerül a légutakba, ebből egy hét alatt egy bankkártya is kijönne

Brown szerint a fenti vizsgálat is azt mutatja meg, hogy drasztikusan csökkenteni kell a műanyagfogyasztást és -termelést. Világszerte a 370 millió tonna előállított műanyagnak csak a 9 százalékát hasznosítják újra.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika A Marsra menne Elon Musk, részleteket is elárult
Sasvári Péter | 2025. június 11. 09:54
Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG