3p

Világszerte jelentős problémákat okoz a műanyagszennyezés, a hulladékot újrahasznosító üzemek pedig egy friss kutatás szerint elképesztő mennyiségű mikroműanyagot termelnek.  Azaz a hulladékkérdés megoldása maga is hulladékot termel: egy köbméter szennyvízben akár 75 milliárd műanyagrészecskéért is felelős lehet egy ilyen újrahasznosító üzem.

Bár a műanyagok újrahasznosítására a hulladékkezelés egyik fontos megoldásaként tekintenek, egy tanulmány szerint azonban az újrahasznosítás maga is hatalmas mennyiségű mikroműanyagot hoz létre.

Pocsék eredmény érkezett a szenyvízből

A brit Guardian számolt be arról, hogy egy nemzetközi tudóscsoport az Egyesült Királyságban, egy meg nem nevezett, korszerű újrahasznosító üzem szennyvizéből vett mintát, az eredmények szerint pedig a vízben lévő mikroműanyagok a feldolgozott műanyag 13 százalékát teszik ki.

A tudóscsoport tagja, Erina Brown, a glasgow-i Strathclyde Egyetem vezető kutatója szerint az eredmény ijesztő. Az újrahasznosítást ugyanis a műanyagok jelentette probléma csökkentésére és a környezet védelmére tervezték. A kutatók egyébként megvizsgálták a vizet az üzem vízszűrőrendszerének telepítése előtt és után is, és megállapították, hogy a szűrő csökkentette a mikroműanyagok koncentrációját, ami a feldolgozott műanyag 6 százalékára esett vissza. Becslések szerint azonban így is egy köbméter szennyvízben akár 75 milliárd műanyagrészecskéért is felelős lehet egy ilyen üzem.

Meglepő helyről támadnak a gonosz mikroműanyagok. Fotó: Depositphotos
Meglepő helyről támadnak a gonosz mikroműanyagok. Fotó: Depositphotos

Az eredményekből az is kiderült, hogy az újrahasznosító üzem környékén a levegőben is nagy mennyiségű mikroműanyag található, a részecskék 61 százaléka pedig 10 mikronnál kisebb volt, ezek pedig összefüggésbe hozhatók az emberi megbetegedésekkel. Brown szerint fontos tehát az újrahasznosítással foglalkozó üzemek kibocsátásával is foglalkozni, a vizsgált egység a Journal of Hazardous Material Advances című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a szűrőrendszer bevezetése előtt évente akár 2933 tonna, utána pedig 1366 tonna mikroműanyagot bocsátott ki.

Ráadásul a talált részecskék több mint 90 százaléka 10 mikron, 80 százaléka pedig még ennél is kisebb, 5 mikron alatti volt. Ez azért lényeges, mert az ilyen kicsi műanyagokat nagyon sok különböző organizmus megemészti.

Aprók, gonoszak és mindenhol ott vannak

A mikroműanyagok alatt az 5 milliméternél kisebb méretű műanyagrészecskéket érti a tudomány, ezek az apróságok pedig mára szinte mindenhol ott vannak: az Antarktiszon frissen lehullott hótól az óceán mélyéig mindenhol megtalálták már őket, és mérgezőek lehetnek az állatok és a növények számára.

Az emberek esetében a méhlepényben, az emberi fekáliában, és a légutakban is találtak már mikroműanyagot, sőt, egy 2019-es tanulmányban megjelent becslés szerint óránként 16,2 darab mikroműanyag kerül a légutakba, ebből egy hét alatt egy bankkártya is kijönne

Brown szerint a fenti vizsgálat is azt mutatja meg, hogy drasztikusan csökkenteni kell a műanyagfogyasztást és -termelést. Világszerte a 370 millió tonna előállított műanyagnak csak a 9 százalékát hasznosítják újra.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Bill Gates sötét jövőt lát: ez a három szakma élheti túl az AI térhódítását
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 15:59
És mi lesz a többiekkel?
Tudomány-technika Megérkezett a legújabb katasztrófa-forgatókönyv, a korábbinak az ellenkezőjét mondja
Privátbankár.hu | 2025. március 16. 11:29
A híres tengeri áramlatokhoz, például a Golf-áramlathoz képest kevésbé ismert az Antarktisz körüli áramlat. A tudósok új elmélettel álltak elő azzal kapcsolatban, hogyan változik ez az áramlat.
Tudomány-technika Politikai adok-kapok lett az ügyükből: elmesélték, mit éltek át
László Éva Lilla | 2025. március 11. 15:09
Az immáron kilencedik hónapja a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) élő Suni Williams és Butch Wilmore nemrégiben elmesélte, hogyan élték meg küldetésük meghosszabbítását, legutóbbi rövid videójukból pedig kiderül, hogy az ISS-t hamarosan elhagyó asztronautáknak mi fog a legjobban hiányozni a világűrből.
Tudomány-technika Kína emberszerű robotokkal erősít, sokak munkáját vehetik el
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 13:46
Újabb munkahelyek szűnhetnek meg.
Tudomány-technika Baj van az egyik súlycsökkentő gyógyszerrel
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 09:49
Nem hozta a dán cég terméke a várt eredményeket.
Tudomány-technika Kihívót kap a kóla – jóval drágábban
Buksza blog | 2025. március 4. 17:13
Az üdítőitalokat fejlesztő élelmiszeripari vállalatok új utakat keresnek fogyasztóik érdeklődésének fenntartására. Egy kanadai példa szerint a természet még tartogat kiaknázható lehetőségeket.
Tudomány-technika Zacher Gábor: Ez legalább olyan veszélyes lehet, mint a kábítószerfüggőség
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 10:16
 A társadalom inkább az alkohol- és drogfüggőséget tekinti veszélyesnek.
Tudomány-technika Magyarok Facebookjába nézne bele az állam
Privátbankár.hu | 2025. március 1. 10:51
Erre van lehetőség, de mindig enged utat a hatóságoknak a Meta.
Tudomány-technika Az űrt vette célba egy magyar cég
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 13:45
Washingtonban tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke. 
Tudomány-technika Megjelent a lehangoló matek a Google szomjúságáról
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 08:56
Az adatközpontok nagyon sok hűtővizet fogyasztanak, amivel kapcsolatban a Google a napokban hozott nyilvánosság konkrét számokat. A vízigényt a golfpályák öntözésével hasonlították össze.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG