Most egy franciaországi repülőtér bejelentette, hogy nevet változtat a brit uralkodó emlékére –írja az alltomresor.se svéd online napilap. Az Erzsébet királynő tiszteletére átnevezendő repülőtér a francia tengerparti Le Touquet városkában található, teljes neve Le Touquet-Paris-Plage. A település Calais-tól hat mérföldre délre, Párizstól pedig alig több mint 20 mérföldre északra húzódik.
A 20. század elején Le Touquet népszerű tengerparti üdülőhely volt, számos luxusszállodával, kaszinóval és sportlétesítménnyel. A város turisztikai vezetőjének több éven át Pierre de Coubertint, a modern olimpiai játékok megalapítóját választották, aki egyben a város „Parádis des Sports” szlogenjét is megalkotta.
A kisváros (valamivel több, mint 4000 lakosú) repülőterét ma Le Touquet Côte d'Opale-nek hívják. A helyi hatóságok a névváltoztatáskor azt hangsúlyozták, hogy a királynő "mindig is odafigyelt a két nemzet közötti jó kapcsolatokra, beszélt franciául és nagyra értékelte hazánkat".- írja a Time Out .
A repülőtér kommunikációs vezetője, Guillaume Andraud nyilatkozatában kijelentette, hogy a területnek "elszakíthatatlan kapcsolatai vannak Nagy-Britanniával": "A város alapítójától, Sir John Whitley-től kezdve, a James Bond-történetek szerzőjét, Ian Fleminget inspiráló környezetig. A szépséges villák, sőt a fenséges harangtoony, amely a nap minden órájában Big Benként zeng a brit szellem és elegancia szellőjét leheli – hangsúlyozta a kommunikációs vezető.
A királynő egyszer valóban meglátogatta Le Touquet-t – ez még az 1930-as években történt - nagybátyjával, a leendő VIII. Edward királlyal. Látogatása során az akkori beszámolók szerint lovagolt és homokvitorlázott is az üdülőhelyen. (!)
Az újra keresztelt repülőtérről valójában nem indulnak kereskedelmi járatok, leginkább magánrepülőgépek, helikopterek használják. Le Touquet mai leghíresebb lakója Emmanuel Macron francia elnök, aki ott vásárolt nyaralót.
A Le Touquet repülőtér nem az egyetlen francia közlekedési csomópont, amely a brit uralkodó előtt tiszteleg a halála után. A párizsi V. György metróállomást a királynő temetése napján ideiglenesen II. Erzsébet névre keresztelték.
Arról nem beszélve, hogy még Erzsébet életében elneveztek róla egy 40 állomásos metróvonalat – de Nagy-Britannia fővárosában.
Kérdés, hogy nem akartak-akarnak-e a britek egy másik repülőteret elnevezni, saját hazájukban, az életében legendává vált uralkodóról? Mert ha igen, akkor káoszt okozhat a légi irányításban, hogy ugyanazon a néven szerepel két reptér.
Arról nem ír a szerző, hogy engedélyt kértek-e erre a királyi családtól – bizonyára – és hogy ők mit szóltak a döntéshez.