A turisztikai marketing szervezet 2005 óta minden főszezon elején vizsgálja a magyar lakosság május-szeptemberi időszakra vonatkozó utazási terveit. A kutatásban minden olyan utazást vizsgáltak, amely során legalább egy éjszakát töltenek lakóhelyüktől távol az utazók. A kutatás telefonos megkérdezéssel történt 2010 májusában a magyar lakosság körében. Az ezer fős minta nem, életkor, lakóhely és településszerkezet szerint a magyar lakosságra reprezentatív felmérést ad.
A felmérésből kiderül, hogy nőtt a csak belföldi utazást tervezők aránya, az idén a megkérdezettek 73,2 százaléka tesz csak belföldi utazást. Ezzel párhuzamosan csökkent a mind belföldi, mind külföldi utazást tervezők aránya.
A belföldi főutazások minden eddiginél magasabb arányban irányulnak a Balaton régióba. Míg 2005-ben ez az arány 38 százalék volt, addig 2006-ban már 40,3, 2008-ban 47,2, tavaly 38,1, az idén pedig 56,7 százalék. A külföldi utazásoknak továbbra is Horvátország a legfőbb úti célja - közölte az MT Zrt.
A felmérés szerint várhatóan nőni fog a belföldi utazások időtartama, egy belföldi utazás átlagos időtartama várhatóan 4,8 éjszaka lesz, míg tavaly 4,2 éjszaka volt. Emelkedik a fizetős szálláshelyet igénybe vevők aránya is a belföldi utazások esetében. A belföldi és a külföldi főutazások esetében is - az előző évek tendenciájától eltérően - a legfontosabb időpont az utazásra a július helyett az augusztus lett. A felmérésből kiderült az is, hogy az idén a lakosság 35,2 százaléka tervezi valamilyen fesztivál meglátogatását utazása alatt.
Szavazás: Ön hol nyaral az idén? |
A közlemény szerint a 2010-es főszezonra a magyar háztartások 46,1 százaléka tervez utazást. Ugyanakkor 1,6 százaléka még nem tudja biztosan, hogy a háztartásból ebben az időszakban fog-e valaki utazni, 52,3 százaléka pedig biztos benne, hogy egyetlen utazást sem fognak tenni. Tavaly az utazást tervezők aránya 51,8 százalék, a "nem tudja" válaszok aránya 1,2 százalék volt, 47,0 százalék pedig biztosan tudta, hogy nem utazik sehova abban az évben.
Azok, akik nem terveznek utazást, többségükben (79,1 százalék) anyagi okokra hivatkoztak. A további okok között az egészségügyi állapot (27,8 százalék), az életkor (14,7 százalék), valamint a családi okok (12,4 százalék) szerepeltek. Az utazást tervezők több mint nyolctizede belföldön (is) utazik, ezen belül 73,2 százalékuk csak belföldi, 13,3 százalékuk pedig belföldi és külföldi utazást is tesz.
A belföldi turizmus térnyerését jól illusztrálja, hogy egy kivételével valamennyi magyarországi turisztikai régió megelőzi a legnépszerűbb külföldi úti célt, Horvátországot - állapítja meg az MT Zrt.
A felmérés szerint az utazók között többségben vannak a városokban élők, valamint az átlagos vagy átlag feletti jövedelemmel rendelkezők. A belföldi utazások 35,7 százalékát - a tavalyi évhez hasonlóan - a Közép-Magyarországi régióban élők tervezik, de sokan kelnek útra a Közép-Dunántúli és az Észak-Alföldi régiókból is. Az előző évhez viszonyítva csökkent a Dél-Alföldről és Észak-Magyarországról utazást tervezők aránya.
MTI