Újabb csúcsot dönt meg idén a Boeing, már ami a rendeléseket illeti. Az amerikai repülőgépgyár idén kötötte meg története legnagyobb értékű szerződését európai partnerével, a Norwegian Airlines fapados légitársaság 100 gépet rendelt be. Az európai Airbus nagy riválisa most az indonéz Lion Airrel kötött szerződést, összesen 230 repülőgépet rendelt a társaság - a kontraktus értéke eléri a 17 milliárd eurót, ez a Boeing történetének legnagyobb üzlete. A megállapodást már tavaly novemberben megkötötték, de most megegyeztek a részletekben is. Jól jelzi az üzlet nagyságát, hogy a tavalyi bejelentésen - amikor a leszállítandó gépek számába, típusában és árában előzetesen megállapodtak - maga Barack Obama, az amerikai elnök is részt vett.
Már meg sem lepődünk rajta, hogy a megrendelést egy fapados cég adta, a Lion Air 201 darab 737 MAXs típust rendelt, illetve további 29 darabot a Next-Generation 737-900ERs-ből is. Az ilyen szerződések esetében szokásos módon, a kontraktus további 150 gép leszállításáról szóló opciót is tartalmaz.
Tavaly novemberben egyeztek meg |
A Lion Airt alapító (illetve jelenleg annak elnöki posztját betöltő) Rusdi Kirana nem leplezte örömét, az indonéz fapados lesz az első ázsiai légitársaság, mely a 737 MAX-szal fog repülni, szerinte ez a gép az, mely tökéletesen megfelel céljaiknak. Ha a Boeing leszállítja a megrendelt mennyiséget, a fapados cég flottájában 178 Next-Generation típusú gép fog szolgálatot teljesíteni. A jakartai székhelyű Lion Air légitársasággal tavaly 27 millióan utaztak, Ázsia egyik legdinamikusabban fejlődő légitársaságáról van szó, mely teljes egészében magánkézben van. A Lion Air célja, hogy tartani tudja alacsony árait, de kilépjen az ázsiai piacra, jelenleg ugyanis kevés a hosszú távú járata, főleg Indonézián belül, Malajziába és Vietnámba repülnek, de úticéljaik között van már Szaúd-Arábia is.
Azt nem tudni, hogy az amerikai óriás mikor szállítja le a megrendelt állományt, idén 600 gép összeszerelése a terv. Az egyre emelkedő rendelésállomány miatt azonban elképzelhető, hogy a Boeing "belehúz" idén.
A fent említett norvég fapados cég az Airbustól is rendelt, az európai légióriás egy kuwaiti társaságtól kapott 35 darab A320neo-ra megrendelést, összesen 2,5 milliárd euró értékben, az Airbus - másik 50 géppel együtt - 2017-ben szállítja le ezeket a megrendelőnek.