A közösségi vásárlói oldalak látogatói ugyanis elsősorban nem az úti cél, hanem a kedvezmények mértéke alapján választanak. Emiatt csak kis töredékük válik visszatérő vendéggé. Költési hajlandóságuk igen mérsékelt, egyéb kiadásokkal tehát nehezen tudják kompenzálni a jellemzően 40-60 százalékos kedvezmény, és a gyakran a 30 százalékot is meghaladó jutalék miatt adódó bevételkiesést. A dömpingáron zajló értékesítés további veszélye hosszabb távon az imázsrombolás lehet, hiszen az olcsóbb vendégek zavaró viselkedése épp a minőségi, visszatérő vendégkört riaszthatja el.
A a BDO szakembere azt mondta: a kuponos értékesítés hasznos segítség lehet megfelelő marketingháttér nélkül működő szálláshelyek számára, és okos tervezéssel alkalmas lehet a szezonális hatások kivédésére is. Tömegessé válása azonban hosszabb távon akár a teljes piacon negatív árspirált indíthat be, aminek a jelenleg is nehéz helyzetben lévő magyar szállodaipar számos szereplője áldozatává válhat.
Hasonló véleményen van Kamarás Dávid, a villányi Hotel Virágos online marketing tanácsadója is, aki azt mondta: fontos tudni, hogy a közösségi vásárló oldalak nem feltétlenül elutasítandóak, hiszen általuk ízelítőt kaphat a vásárló a még nem ismert szolgáltatásról. A legfőbb probléma ott kezdődik, amikor valaki értékesítési csatornaként tekint a közösségi vásárló oldalakra, és hosszabb távon 50-90% kedvezménnyel adja el a szobáit. Ezért mindenképpen különbséget kell tenni kuponos promóció és kuponos értékesítés között.
Utóbbi folyamatosan csökkenő bevételeket eredményez, mert egyszerűen a meggondolatlanul, ilyen nagymértékben biztosított árkedvezmény nem lehet a növekedés eszköze. Kamarás szerint ennek hatására, a kedvezmények miatt a szállodák kénytelenek lesznek lefaragni a költségekből, ami megnyilvánulhat olcsóbb alapanyagokat rendelésében, olcsóbb munkaerő alkalmazásában, vagy éppen abban, hogy a szálloda saját dolgozóinak nem tud vonzó munkakörülményeket teremteni. Ezek hatására romlik a szolgáltatás minősége, melynek eredménye a vendég elégedetlensége lesz. Ha nem megfelelőek a munkakörülmények, akkor a szakmájuk iránt elkötelezett dolgozók odébb állnak, a folyamatos akciózás mellett a szállodáknak továbbá nem tudnak elegendő tőkét fordítani a szolgáltatások fejlesztésére.
A GKI felmérése szerint a Budapestre vonatkozó ajánlatok alapján összesítésben a Bónusz Brigád a piacvezető. Az eredményt indokolja az árbevétel mutató, egy ajánlatra vetített hatékonyabb értékesítés, a Facebook követők magas száma, valamint a reklámfelületek tudatos és megfelelő használata. |
Árengedmény helyett a hosszú távon gondolkozók számára a megoldás az, ha egy szűkebb tematikára és célcsoportra fókuszálnak (pozicionálnak), és azt teljesen körüljárják, így egy igényesebb célcsoportot teljes áron is el tudnak érni. A szakember szerint ez elképzelhető, hogy kevesebb, de jól fizető, minőségi vendégkört eredményez, továbbá lehetőséget teremt a szállodának, hogy kitűnjön a többi szálloda közül, könnyebben alkossa meg a marketingüzenetét, valamint a marketingtevékenységét sokkal hatékonyabban végezze.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc