Már a kiutazás előtt érdemes figyelemmel kísérni a térségre vonatkozó időjárásjelentéseket, például Brazília nemzeti meteorológiai szolgálatánál. Az utazók számára szintén fontos, hogy csak megfelelő utasbiztosítás birtokában induljanak el.
Milyen betegségek vannak Brazíliában?
Sárgaláz: szúnyog által terjesztett megbetegedés, az ország jelentős hányada fertőzőtt. Megelőzhető védőoltással, amelyet legalább 2 héttel a tervezett indulás előtt be kell adni. A sárgaláz elleni oltást és annak igazolását kérheti a fogadó ország a beutazáskor, ha az utazó 90 napon belül sárgalázzal érintett területen járt. Részletes információ >>
A Hepatitis A étellel, vízzel és érintés útján terjedő fertőző májgyulladás, amely szintén megelőzhető védőoltással, amelyet legalább 2 héttel a tervezett indulás előtt be kell adni. Fontos figyelni arra, hogy csak jól átsült vagy átfőtt, melegen tálalt ételeket fogyasszunk. Javasolt a palackozott víz használata még fogmosáshoz is. A Hepatitis B orvosi beavatkozással, illetve szexuális úton terjedő fertőző májgyulladás, amely védőoltással előzhető meg, de ezt még korábban, már 6 héttel az utazás előtt be kell adni. Fontos a biztonságos szex (óvszer használata), a közös tű, illetve fecskendő használatának kerülése (pl. tetoválás).
Tetanusz: földdel szennyezett bőrsérülésen keresztül terjed. Megelőzhető emlékeztető tetanuszoltással, ha az előző oltás 10 évnél régebben történt. Meningococcus meningitis (fertőző agyhártyagyulladás), amely cseppfertőzéssel terjed és tömegrendezvényeken előfordulhat. Ez is védőoltással előzhető meg.
A kanyaró is cseppfertőzéssel terjedő betegség, a védoltás, legalább 2 héttel a tervezett indulás előtt be kell adni. A maláriát szúnyogok terjesztik, megelőzéséről konzultáljon szakemberrel (háziorvos, szakorvos), mert megfelelő malária elleni védelemben kell részesülnie (szúnyogriasztó, malária elleni tabletta). A dengue-láz szintén szúnyog által terjesztett betegség, főleg tengerparti területeken jellemző, megelőzhet szúnyogriasztó alkalmazásával.
Egy-egy betegséggel kapcsolatban részletesebb információ található az Országos Epidemiológiai Központ honlapján.
Mire kell még ügyelni a meccseken
A zajártalom elkerülésére javasolt füldugót használni a mérkőzések alatt, mely a halláskárosító erős zajt és az ennek következtében kialakuló pszichés és idegrendszeri tüneteket is megelőzi. Előfordulhatnak rablótámadások. Éjszaka, a kihalt utcákon, magányosan közlekedő turisták gyakori célpontjai a rablóknak.
Az erős napsütés okozta UVA/UVB hatást legalább 30-as faktorú fényvédővel, napszemüveggel, kalappal, megfelelő ruházat viselésével lehet csökkenteni. A túlhevülés és a kiszáradás napi 2-3 liter (palackozott) víz fogyasztásával elkerülhető.