Botrányos boltnyitással indult a szörfszezon
Talán nem is gondolta Neil Rech ausztrál boltos, hogy mekkora vihart kavar, amikor megnyitotta szörfösöknek szóló boltját a 35 kilométer hosszú szörfparadicsom, a queenslandi Aranypart egyik kisvárosában, Coolangattában. Az előtte két évig Kínában tanító Rech ugyanis nagy lehetőséget látott az olcsóbb ázsiai import forgalmazásában, mint a helyi gyártók drága kézzel készített szörfdeszkáinak árusításában. A gond – a Bloomberg tudósítása szerint - mindössze az volt, hogy a kínai deszkák ára még a szállítási költségeket beszámítva is egyharmada az ausztrál deszkákénak. A kínai deszkák ára egyébként 250 ausztrál (258 amerikai) dollár azaz hozzávetőleg 64500 forint.
A hír nemcsak nagy vihart kavart a helyi boltosok körében, hanem Rech beszámolói szerint meg is fenyegették őt, a legtöbben megkérdőjelezve a hazafiságát is. Ő pedig egyszerűen nem érti miért baj, ha olcsóbban juttatja szörfhöz azt a népet, ahol a több mint 22 milliós lakosság legalább egytizede hódol ennek a sportnak. Ausztráliában most kezdődik a nyári szörfszezon, rengeteg turista érkezik a hatalmas hullámokkal kecsegtető óceánparti településekre, hagyományosan munkát és jelentős bevétel adva ezzel a helyi lakosságnak. A helyi gyártók azonban most megijedtek, a szörfiparhoz tartozó cégek részvényei jelentős esést produkáltak az ausztrál tőzsdén.
Nemcsak a szörfösök aggódnak, az erősödő „aussie” több ágazatot is sújt
A szörfgyártók és az egyéb, speciálisan ausztrál termékeket forgalmazó ausztrál vállalkozókat nemcsak Rech kínai deszkái aggasztják. Jelentősen nő az ázsiai behozatal más területeken is, miközben a kivitelt visszafogja az erősödő ausztrál dollár. A deviza csak idén az év első heteiben már 1,3 százalékkal erősödött és mindenkori csúcsán van. Egy „aussie” 80,15 eurócentet ér.
Az „aussie” erősödésének köszönhetően 55 százalékkal nőtt az import 2008 októberéhez viszonyítva. Közben folyamatosan csökkennek az ázsiai - elsősorban kínai - vasérc-megrendelések és egyre kevesebb fogy üzemanyagból is. Az ausztrál jegybank az első között volt 2009-ben amelyik elkezdte a kamatot emelni a Lehman-csőd utáni monetáris lazító hullámot követően. Ez akkor nagyon jó hír volt, hiszen azt jelezte, hogy ismét erősödik a kereslet a nyersanyagok iránt, az ausztrál bányavállalatok ismét felpörögtek. A kereslet utóbbi hónapokban tapasztalható csökkenése azonban úgy tűnik megakasztotta a nagy „bánya-boomot.
A bányászattal kapcsolatos munkahelyek száma 21 százalékkal zuhant a tavalyi negyedik negyedévben a 2010-es hasonló időszakhoz képest, 242 ezerre. A feldolgozóipari munkahelyeken 4,4 százalékos volt a leépítés, a kiskereskedelem pedig 2,2 százalékos esést szenvedett el. Ausztráliában, ahol 1991 óta nem mértek recessziót, szép lassan 5,3 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta.