A Budapest Airport elsősorban a Malév csődjével indokolja az 1-es terminál bezárását. Az üzemeltető szerint a nemzeti légitársaság megszűnése valamint a tavalyi 330 százalékára emelt telekadó olyan pénzügyi helyzetet teremtett, hogy nem maradt más választása, mint egy drasztikus költségcsökkentési program bevezetése. Ennek részeként történt a repülőtéren a dolgozók csoportos létszámleépítése, az idei évre tervezett, mintegy 10 milliárd forintnyi beruházás leállítása és az 1. Terminál bezárása.

Az átköltöző diszkont légitársaságok (easyJet, Germanwings, Jet2.com, Norwegian és WizzAir) utasai valamennyien a 2B terminálról indulnak, az érkezés viszont a hagyományos „Schengen - nem-Schengen” felosztás szerint történik, tehát a schengeni országokból a 2A terminálra, a nem-schengeni államokból viszont a 2B terminálra érkeznek az utasok és a csomagok is.
A Budapest Airport számára az is közrejátszott a költöztetésben, hogy a megnövekedett diszkont-forgalommal már nem tudott megbirkózni az 1-es terminál, hiszen a Budapesten települő low-cost légitársaságok a menetrend szerint a nyári csúcsidőszakban nem kevesebb, mint 11 járatot indítanának, melyeket jellemzően a 06.00 óra utáni időben, szinte egyszerre kívánják indítani, ami az 1. terminálról megoldhatatlan volt.
Az 1-es terminál bezárásáról a BKV és a MÁV utasai is értesülnek, hiszen a Budapest Airport a két közlekedési vállalattal közösen plakátokon figyelmezteti az utazókat a változásról a Nyugati pályaudvaron, Kőbány-Kispesten és a Ferihegy MÁV-megállóban valamint a 200E jelzésű busz megállóiban. Holnaptól a buszokon és a vonatokon hangosbemondó figyelmezteti az utasokat, hogy már a 2-es terminálon kell leszállniuk vagy a vonatról leszállva a 200E jelzésű buszra kell átszállni.