A közlemény szerint az Európán mint turisztikai régión belüli és a világ többi régiója közti nemzetközi turizmust alapul véve Európa piaci részesedése 80 százalékról 76 százalékra csökkent az elmúlt évtizedben.
Nem minden európai úti célt érintett azonban egyformán a részesedés csökkenése. Miközben Nyugat-Európában csak két ország részesedése nőtt, Közép- és Kelet-Európát a részesedés növekedése jellemezte, amit elsősorban Magyarországnak és Ukrajnának tulajdonít a vizsgálat.
A jelentés szerint ennek oka részben az erős euró, amely Európát viszonylag drága úti céllá teszi, miközben az Európán kívüli úti célok egyre inkább elérhetők az európai turisták számára is - derül ki a közleményből.
A tanulmány a Kutatói Munkacsoport adatai mellett számos egyéb forrásra is támaszkodik, így a Turisztikai Világszervezet (UNWTO), az STR Global, az Oxford Economics, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Association of European Airlines (AEA), az Eurostat, a Tourism Decision Metrics (TDM), a Tourism Economics adataira, továbbá az ETC saját adatbázisára, a TourMIS-ra |
A közlemény szerint az iparág teljesítménye bizakodásra ad okot: a szállodák foglaltsága világszinten tovább javult, és a legtöbb országban emelkedtek az árak, nőtt az egy kiadható szobára eső bevétel, a REVPAR mutató értéke is. Európa valamennyi régiójában javultak a szállodai mutatószámok, a foglaltság a január-novemberi adatok szerint összességében 5,5 százalékkal emelkedett - tudósít az MTI.
MTI