5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A veszélynek, a károkozásnak, a bajnak, ezer arca van. De mitől lehet veszélyes egy világmárka, egy gigantikus multi, vagy egy zseniális feltaláló által garázscégből felépített informatikai óriás?

A befolyása, a tudása, a hatalma, azaz a pénz miatt, amit a menedzsment felhalmozott? Amellyel akár elnökválasztásokat is befolyásol? Vagy, mert veszélyes, káros anyagokat bocsát ki évtizedek óta? Netán mert túlzott mértékben befolyásolja a világ energiaszükségletét?

A jövőnk múlik rajtuk

Ez is, az is. A világ 50 legveszélyesebb vállalata című könyv – Jukka-Pekka Haeste és Hannu Sokala finn újságírók munkája – rendkívül bátor vállalkozás. Nem tudom, hány pert akasztottak a nyakukba a világ legbefolyásosabb cégei, de a kötet Magyarországon is megjelent, a Scolar gondozásában, Panka Erzsébet kiváló fordításában.

Csakhogy ma egy könyv elvész az itthoni hatalmas túlkínálatban, az érték elsüllyed a lektűrök ingoványos mocsarában, az áltudományos fércmunkák, a ki tudja hányadszor, egyébként fölöslegesen kiadott kötetek, pszichológiainak álcázott, agymosásos fércmunkák, és soha, senki által otthon nem lapozgatott, kifejezetten ajándékba szánt, reprezentatív művészeti albumok között.

Az sem talál rá könnyen a polcokon, aki általában érdeklődik a gazdaság iránt, mert ezeknek a cégeknek a működése, sikere, bukdácsolása már túllép a gazdasági szférán. A jövőnk a szerzők szerint nem a választásokon dől el, nem a kormányüléseken vagy a parlamentben, de még csak nem is a nemzetközi megállapodásokon, hanem az óriásvállalatok termékfejlesztő laboratóriumaiban és sarokszobáiban.

Megtudhatjuk, miért olyan hatalmas ezeknek a vállalatoknak a növekedési potenciálja, és miért olyan vonzók a befektetők számára, miközben veszélyeztetik a szabad választást, a magánéletet, a környezetet és a demokráciát. De lapozzunk is rögtön bele!

A Boeing és a biztonság

A 20. helyen a világ egyik legismertebb repülőgép gyártója, a Boeing áll. „Távol a piacgazdaságtól. Spórolt az új repülőgépek biztonságán.” mindkét állítás merész. A cég, amelynek sorsa érthető módon, nagyon szorosan fonódott össze a politikával, 2001. szeptember 11. után 40 ezer munkavállalót bocsátott el, mivel senki nem vásárolt repülőgépet.

A Boeing vállalata az amerikai kormánynál is erősebb a könyv szerint. Fotó: Depositphotos
A Boeing vállalata az amerikai kormánynál is erősebb a könyv szerint. Fotó: Depositphotos

Ugyanakkor egy másik kulcsmondat: 2004-ben a Boeing bevételeinek 60 százaléka a védelmi rendszerek értékesítéséből származott. A Boeing azonban megállapításuk szerint még az USA kormányánál is sokszor erősebb: a járvány miatt 60 milliárd dolláros segélycsomagra volt szükségük, mégis nemet mondtak minden olyna javaslatra, amelyben az állam résztulajdonossá vált volna a segélycsomagért cserébe.

Ami a közvetlen életveszélyt illeti: kiderült, hogy a 737-esek baleseteit az okozta, hogy az új Max modelljét a régi 737-esek törzsére építették, melyet számítógépes hibák is tetéztek. Mindez több száz ember halálát okozta.

Putyin meghosszabbított keze

Nézzük a legveszélyesebb tíz gigavállalatot: JP Morgan, Alibaba, Goldman Sachs, Gazprom, Deutsche Bank, Facebook, Amazon, Saudi Aramco, Tencent, Google.

A nevek között van, amit mindenki ismer, és olyan is, akit Magyarországon kevesen. A szerzők még 2021-ben írták a kötetet, tehát nem tudhatták, hogy a Gazprom léte és döntései válnak leginkább veszélyessé, sok ezer ember halálát okozva és az egész világot megrengetve. A cím - a „gázóriás Putyin meghosszabbított kezeként működik” – ma igazabb, mint bármikor.

Mitől lehet veszélyes egy bank? Ha például bedől, csődbe megy, és ezzel milliókat zsebel ki. De a helyzet soha nem ilyen egyszerű. A Deutsche Bank helyzetét elemezve a szerzőpáros visszanyúl egészen a náci korszakig, megkockáztatva Thomas K. McCraw amerikai történész megállapításainak idézését, miszerint egy vizsgálat megállapította, hogy „a bankban rendkívül nagy gazdasági hatalom koncentrálódott, és hogy támogatta a náci rezsim bűnös politikáját.” A bank sorsa a XXI. században – más módon persze - több szálon összefonódott Angela Merkellel.

Méregkeverők és korrumpálók

Néhány tömör megfogalmazás: a Coca Cola „világelső a szemetelésben”, Odebrecht: A korrumpálás nagymestere, Bayer: a felelősségteljes méregkeverő 1898 óta. A világ leghíresebb vállalatai egyben tehát a legveszélyesebbek is lennének? Érdekes böngészni a listát, a Walt Disney Companytól az LVMH-ig, az Apple-től a Huawei-ig és az IKEA-ig. Feltűnő a kínai cégek előre lépése e téren is, erre utal az egyik fejezetcím: Kína a jövő szuperhatalma? – és lehet, hogy a kérdőjel hamarosan el is tűnik…

Van, amikor a kockázat nem érinti közvetlenül a magyar olvasót – de hát ez ma már ritka, mint a fehér holló, hiszen a világ legnagyobb online áruházai és közösségi oldalai révén a globalizáció soha nem volt akkora mérvű, mint ma, nem beszélve az energiaháborúról.

A két finn író óriási munkával böngészett végig sokezer újságcikket, történelmi tanulmányt, titkos szerződést, ahhoz, hogy megírhassák a könyvet és rávezessenek bennünket, olvasókat, arra, hogy kik irányítják ma a világot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A norvég kormánynak is elege van a „mérgező” Temuból
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 18:07
Norvégia szigorítást sürget a cég ellen az Európai Gazdasági Térségben, miután rendkívül mérgező termékeket találtak a kínai online kereskedelmi platformon.
Vállalat Vett egy mély levegőt a német multi
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:56
Az előzetes adatok szerint a Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója, 90,5 milliárd euró árbevételt ért el 2024-ben, ami 1 százalékos éves csökkenést, árfolyamhatások nélkül az előző évivel nagyjából azonos szintet képvisel. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt.
Vállalat Besokallt a Porsche: elvenné a kormányt vezetőitől
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 13:19
A német autógyártó tárgyalásokat kezdett a pénzügyi igazgató és az értékesítési vezető szerződésének megszüntetéséről.
Vállalat A Volkswagen nekiugrik az ázsiai óriásnak, alkatrészekre szedte
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 09:51
A német autógyár pert indított az indiai hatóságok ellen egy „lehetetlenül magas” 1,4 milliárd dollár adókövetelés érvénytelenítésére.
Vállalat NIS2: fontos rendelet jelent meg a kiberbiztonsági auditról
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 12:10
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) tájékoztatása szerint sikerrel zárultak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával több körben folytatott szakmai egyeztetések a kiberbiztonsági audit lefolytatásának rendjéről, valamint az eljárás maximalizált díjáról, melynek eredményeként kihirdetésre került a vonatkozó SZTFH rendelet. Emellett az SZTFH kiberbiztonsági felügyeleti díjról szóló rendelete is megjelent a Magyar Közlönyben.
Vállalat Bezárja romániai gyárát egy amerikai autóipari cég
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 13:46
Ezt az economica.net adta hírül a Prahova megyei munkaügyi felügyelőség (AJOFM) tájékoztatása alapján.
Vállalat Olyan mély gödörben lehet a BYD, hogy még Szijjártó Péter sem lát le az aljáig
Litván Dániel | 2025. január 30. 18:51
A magyar költségvetésben is jelentős tétel lenne a kínai óriáscég rejtett adóssága. A háttérben egy furcsa gyakorlat húzódik meg, a legnagyobb gond pedig az átláthatatlanság.
Vállalat Orbán Viktor testvére céget vásárolt a család nőgyógyászától
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 16:41
Orbán Áron, a miniszterelnök öccse már nemcsak vezérigazgatója, hanem egyedüli tulajdonosa is a nemzetközi fegyverkereskedő cégnek, fegyverboltja viszont végleg bezárt Dunakeszin.
Vállalat Akkora slamasztikában van a Deutsche Bank, hogy már a 2025-ös évre is máshogy terveznek
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:26
Megjöttek a friss eredmények a globális befektetési banktól, nem szép a kép.
Vállalat Kaszált a Microsoft
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 10:36
Meglepte az elemzőket a cég eredménye.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG