Kezdetét vette az MBH Bank és az Ökumenikus Segélyszervezet stratégiai együttműködéséből született program, amely során több tízezer nehéz körülmények között élő embernek nyújthat segítséget a hitelintézet és a karitatív szervezet - olvasható a pénzintézet lapunknak küldött közleményében. Az idén tavasszal indult összefogás keretében három pillér mentén segíti a szociálisan hátrányos helyzetben lévő embereket a két szervezet. Hosszú távú céljuk a rászoruló családok energetikai és pénzügyi tudatosságának fejlesztése, az Országos Segélyközpont fenntarthatóságának támogatása és különböző egyszeri krízistámogatások nyújtása. Az együttműködés részeként a hitelintézet részt vesz a szervezet adventi jótékonysági programjaiban, amelynek célja az adományozás és a társadalmi szolidaritás ösztönzése a bank munkatársainak körében.
Az MBH Bank és az Ökumenikus Segélyszervezet 2023 májusában kötött együttműködési szerződést, amelynek keretében a bank évi 100 millió forinttal támogatja a Segélyszervezetet. A stratégiai partnerségben álló felek a közös együttműködés részeként indították útnak az MBH Tudatos Segítség Programot, amely a Segélyszervezet Országos Segélyközpontján keresztül családok tízezreinek megsegítéséhez járul hozzá. A partnerség olyan modellek kialakítását teszi lehetővé, amelyek nemcsak az azonnali segítségnyújtásra fókuszálnak, hanem a pénzügyi és energetikai tudatosságra, valamint az elszegényedés megelőzésére is hangsúlyt helyeznek. A program célja, hogy a bank társadalmi felelősségvállalási stratégiájának megfelelően hosszú távon érezhető támogatást nyújthasson a nehéz körülmények között élőknek, hiszen az MBH Bank kiemelt feladatának tekinti a társadalmi felzárkóztatást hátrányos helyzetűek megsegítése által.
A segítségnyújtás három pillére
A nélkülöző családok támogatására létrehozott projekt három pillér mentén épül fel. A program első pillére, az energiahatékonyság fejlesztése, amely a fenntartható keretek között megvalósuló segítségnyújtást tűzte ki célul. Az együttműködő felek kiemelt szándéka olyan támogatási forma biztosítása 500 család részére, amely lehetővé teszi a hosszú távú, fenntartható segítségnyújtást. Az elavult mosógép cseréje egy energiatakarékosabb berendezésre, a hűsugárzó lecserélése egy inverteres klímára vagy egy nyílászáró csere távlati megoldást jelenthet a háztartások számára, akik az intézkedések által akár havi 10.000 forint összegig terjedő megtakarítást érhetnek el. A felújításokkal járó munkálatokat egy energetikai szakértő segíti annak érdekében, hogy minél hatékonyabb megoldások születhessenek.
Az első pillér másik elemét a hátrányos helyzetben élők pénzügyi tudatosságának fejlesztése adja, amely tanácsadásokon keresztül valósul meg. Emellett az MBH Bank munkatársainak bevonásával egy országos léptékű szemléletformálási program is kezdetét veszi a szervezet intézményeiben. Az edukáció jegyében az MBH szakértői pénzügyi képzést tartanak az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársainak, hogy a szociális szakemberek magabiztosabb háttértudással segíthessék a hátrányos helyzetben lévőket a tudatos pénzügyi döntésekben, erre a célra pedig 2000 darab pénzügyi kisokost állítanak össze.
A program második pilléreként kiemelt figyelmet kap a karitatív szervezet Országos Segélyközpontja fenntarthatóságának támogatása, amely évente 60-70 ezer krízisben lévő embernek és családnak kezeli a segélykérelmeit. A támogatás célja elsősorban azoknak a szükséghelyzeteknek az enyhítése, kezelése, amelyek a kérelmező családok életét súlyosan nehezítik. A támogatás kiterjedhet az adósságkezelési tanácsadásra, természetbeni támogatásra (pl. tartós élelmiszer, ruhaadomány, tanszertámogatás stb.), de jelenthet például a rezsi kifizetésében nyújtott segítséget is.
A harmadik pillért jelentő krízistámogatási kezdeményezés lehetővé teszi a krízisadományok – élelmiszerek, gyógyszerek és higiénés csomagok – azonnali eljuttatását a legnélkülözőbb családok számára. Idén szeptemberben 889 rászoruló részesült a támogatásból, a program indulása óta eltelt három hónapban pedig összesen 7200 embernek juttatta el az Országos Segélyközpont az adományokat.
„Az MBH Bank korábbi tagbankjai és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közös munkája hosszú időre nyúlik vissza, együttműködésünk azonban az idei évben még szorosabbá vált, hiszen májusban stratégiai partnerségre léptünk a Segélyszervezettel. Most pedig elindult az MBH Tudatos Segítség Programunk, amelynek keretében ötszáz családot támogathatunk hosszútávon a háztartási eszközeik cseréjével és pénzügyi tanácsadással, valamint számos családnak juttathatunk el kríziscsomagokat – ezen intézkedésekkel pedig évi több tízezer embernek nyújthatunk segítő kezet” – nyilatkozta Kutas István, az MBH Bank kommunikációs ügyvezető igazgatója.
„Fontos üzenete van, hogy a programban már az első szakasztól kezdve a krízistámogatások mellett megjelenik a megelőzés és a fenntarthatóság is. Hosszú út áll még előttünk, de már az első történetek is megerősítik, hogy jó irányba indultunk el azt MBH Bankkal közösen”
– hangsúlyozta Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója.
Az együttműködés részeként, a program mellett, az MBH Bank munkatársainak bevonásával, érzékenyítésével segíti az Ökumenikus Segélyszervezet munkáját, akik a szervezet adventi adománygyűjtő kampányában már két éve ételosztással, adománygyűjtéssel, mindemellett jótékonysági futóversenyen való részvételükkel működnek közre.