Piaci információk szerint már olyan sok NHP Hajrá igénylés áll elbírálás alatt, hogy a nagyobb pénzintézeteknél szinte biztos, hogy aki még nem adta le az igénylését, az már nem fog részesülni a kedvezményes hitelkonstrukcióból – tudta meg a Bank360.
A CIB Csoportnál például az NHP Hajrá hitel- és lízingigények összértéke háromszorosa a pénzintézetre allokált keretnek – közölte a CIB Bank a Bank360 megkeresésére.
Az NHP Hajrá keretének elfogyására utal az is, hogy a kedvezményes vállalati hitelt népszerűsítő jegybanki honlapról eltűnt az NHP Hajrá számlálója, amellyel a keret felhasználását lehetett nyomon követni – szúrták ki a Bank360 elemzői.
Tavaly indult, gyorsan népszerű lett
A kedvezményes, 2,5 százalékos kamattal nyújtott kölcsönt az MNB a kereskedelmi bankokon keresztül tette elérhetővé 2020-ban, a koronavírus-járvány gazdasági hatásait enyhítendő. A mikro-, kis- és középvállalati ügyfeleket megcélzó hiteltípust 1 milló forint és 20 milliárd forint közötti hitelösszeggel beruházások finanszírozására, forgóeszköz-finanszírozásra, támogatások előfinanszírozására, és korábban nem az NHP program keretében folyósított hitelek kiváltására kezdték kínálni.
A hiteltípus nagyon népszerű lett, az MNB korábbi közlése szerint a 2021 áprilisát megelőző egy évben csaknem 31 ezer vállalkozás juthatott kedvező feltételekkel hitelhez. A keretösszeget korábban már megemelték, a piaci várakozásokkal ellentétben azonban júniusban már azt közölte a jegybank, hogy vége lesz a hitelprogramnak. Ennek részben ellentmond, hogy Matolcsy György jegybankelnök egy szerdai konferencián azt mondta: gondolkodnak az NHP meghosszabbításán.
Közben Orbán Viktor miniszterelnök szintén ezen a konferencián elmondta, a kieső NHP-t pótolni lehet. Ehhez együttműködést szeretne kötni ez ügyben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával és jelentős költségvetési forrásokat ajánlana fel a kamarának arra, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak a korábbinál olcsóbb és nem kisebb mennyiségű hitel legyen elérhető.
Ha a program nem folytatódik, akkor a továbbiakban Széchenyi hitel, valamint egyéb piaci hitelek állnak majd a vállalatok rendelkezésére. A Bank360 elemzői keresték az MNB-t az értesítéssel kapcsolatban, de a cikk megjelenéséig nem kaptak választ a megkeresésre.