Az érintettek nem csak 1 milliárd forintot spórolhatnak majd, de jelentősen csökken az adminisztrációra fordított idő is, ezt közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a Privátbankár.hu-val. Az előzetes becslések szerint a foglalkoztatottakkal rendelkező, áttérésre jogosult cégek mintegy 80 százaléka járna jobban az új módosításokkal.
Változik a kisvállalati adó, de hogyan?
Egy sor ponton változik majd a jogszabály, például az adóalap számítása is. Az új megközelítés szakít a vállalkozásban felhalmozódott pénzeszközök adóztatásával, így az adókötelezettség meghatározása a továbbiakban a vállalkozásból ki- és bevont vagyon egyenlegére – azaz az osztalékra és a tőkeműveletek eredményére – épül majd. Emellett az eddigi 25 helyett 50 foglalkoztatottig lesz választható a kiva, és a vállalkozás mindaddig a kisvállalati adó hatálya alatt maradhat, amíg a foglalkoztatottak száma nem haladja meg a 100 főt.
Megéri beruházni
A beruházásokat is élénkíti az adócsomag, január elsejétől az új beruházáshoz kapcsolódó adóalap-csökkentő tétel már a beruházás évében levonható lesz a személyi jellegű ráfordításokból is. Emellett rugalmasabbá válnak a veszteségelhatárolás feltételei, a keletkezett negatív adóalap így a későbbi években korlátozás nélkül felhasználható. Akik már most ilyen módon adóznak, azoknak jövő évtől egy újfajta adóalap-csökkentő tételt is alkalmazhatnak, ennek mértékét az adóhivatal számolja ki a cégeknek.
Ki választhatja a kivát? A kivát azok a legfeljebb 50 főt alkalmazó vállalkozások választhatják, melyek előző évi bevétele, illetve a mérlegfőösszege nem haladja meg az ötszázmillió forintot. A kisvállalati adó mértéke a törvény által meghatározott adóalap 16 százaléka lehet, amelynek teljesítésével a cég mentesül a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és megfizetése alól. |