A mobiltelefonos applikációkat készítő fejlesztők eddig több mint 17 milliárd dollárt kerestek az Apple telefonos áruházának platformján keresztül – mondta az Apple vezérigazgatója. Tim Cook Kína egyik legnagyobb kiberbiztonsági fórumán ismertette mindezt, korábbi nyilatkozatuk szerint a mintegy 1.8 millió fejlesztő 70 milliárd dolláros forgalmat bonyolított a webes áruházon keresztül - az áruház forgalmának negyedét pedig kínai fejlesztők pörgették.
Kiteregették a szennyest: az Apple is nyakig benne van az offshoreozásban - Tovább a cikkhez >>> |
Az Apple számos kritikát kapott az utóbbi időben, amiért a kínai kormánnyal együttműködve segít az internetes cenzúra megerősítésében. A szabályozó szervek utasításai szerint a vállalt több száz alkalmazást törölt áruházából, köztük olyan üzenetküldő programokat és virtuális magánhálózatokat, amivel a felhasználók elérhetik az országban letiltott tartalmakat. Novemberben például a Skype videotelefon hálózatot törölték, a vezérigazgató szerint csupán a helyi törvényeknek próbáltak eleget tenni ezzel a lépéssel.
A multinacionális vállalatnak azonban aligha van választása. Az eladások alapján Kína a telefongyártó harmadik legnagyobb piaca, ráadásul a gyártás is itt összpontosul. A cég eladásai az utóbbi időben visszaestek kissé a versenytársak, például a Huawei térnyerése miatt, a bevételek szempontjából azonban kulcsfontosságú, hogy együttműködjenek a kínai kormánnyal.
Nyugaton szabadság, Keleten cenzúra
Jó példa erre a legutóbbi Nemzetközi Internet Konferencia, ahol Kína bejelentette: kitárja kapuit a globális internet felé - írja a Washington Post. A hír elsőre jó visszhangokat váltott ki a médiában, amit az Apple vezér, Tim Cook szavai is megerősítettek. Beszédében üdvözölte a nyitottságot középpontba állító, megosztott értékeken alapuló internet gondolatát. Hozzátette: örömmel dolgozunk együtt kínai partnereinkkel, hogy egy közös digitális jövőt hozzunk létre.
Tim Cook beszéde ugyanakkor komoly ellentmondás, az Internetes Konferencia lényege ugyanis az ún. kiberszuverenitás erősítése – vagyis az az elv, hogy minden kormánynak joga van irányítani az interneten megjelenő tartalmakat. Erről azonban nem beszélt a vezérigazgató a konferencián. Emberi jogvédő szervezetek szerint a kínai kormány elképzelése egy disztópikus világhálót tükröz, ebben a jövőben pedig senki nem akarhat osztozni – az Apple-nek pedig ezt kritizálnia kellene, nem támogatnia.
Kegyelemért könyörög a világ – szűk két hete maradt a szabad internetnek? December 14-én ülésezik az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC), ahol eldöntik, eltörlik-e végül a 2015-ben hozott, az internet szabadságát szavatoló törvényt. A széna egyelőre nem áll jól, a bizottság elnökének, Ajit Painak ugyanis feltett szándéka átszabni az internetes szabályozást. Ennek hatása azonban nem csak Amerikára korlátozódik majd. Jöhet a fizetős YouTube, Facebook és társai? Ha keresztülverik, ez lesz a jövő. - További részletek >>> |