Miért olyan vonzó Dubai?
Kevés olyan hely van a világon, ahol felhőkarcolók tetején teniszezhetünk, a nagy meleg ellenére jégkorcsolyázhatunk, vagy éppen saját leopárdot tarthatunk. Vállalkozóként azonban még ezeknél is vonzóbb ajánlat a világ egyik leggazdagabb térségébe, az Emírségekbe költöztetni a céget. A legfőbb okok között szerepelnek:
- a kedvező adóterhek,
- az alacsony adminisztráció,
- a fejlett infrastruktúra.
Nem véletlen, hogy egyre több multinacionális vállalat is megjelenik a térségben, hiszen a munkáltatói terhek is jóval alacsonyabbak a szokásosnál. Mindezt jól bizonyítja az az adat, miszerint minden ötödik lakos számít helyi állampolgárnak, mindenki más külföldi munkavállaló.
Dubai cégalapítás: adórendszer és jogi szabályozások
Az Egyesült Arab Emírségekben közös alkotmány, de eltérő helyi szabályozások vannak. Az elsődleges jogforrás pedig a „shari’a”. A vállalkozások számára három fő lehetőség adódik Dubaiban, ami a cégalapítást illeti:
- Helyi cég (mainland company): ezen a kategórián belül többféle cégtipust is létre lehet hozni (Bt., Kft. stb.). Sokak azért nem vágnak bele ebbe a cégfomába, mert itt elvárás, hogy legyen legalább 51 százalékban egy helyi tulajdonos a cégben, azonban a korábbi évekhez képest több enyhítést is hoztak a helyi szabályozások, így a külföldi befektetőknek már nem feltétlenül szükséges helyi, többségi tulajdonost is találni. Ez a mentesítő szabály azonban függ attól is, hogy mi a cég tevékenysége. Az illetékes hatóságnak azonban többnyire ilyenkor is be kell nyújtani a pénzügyi beszámolót.
- Szabad kereskedelmi zóna cég: kizárólag az adott “free zone-ban” lehet bejegyezni a az adómentes céget és csak itt fejtheti ki a tevékenységét, viszont itt korlátozás nélkül, 100 százalékban lehet külföldi tulajdonosa a társaságnak. Sőt, igényelhető a külföldi tulajdonosok részére 2 vagy 3 évre szóló rezidensi vízum, vagyis tartózkodási engedély.
- Offshore cég: az egyik legrégebbi cégalapítási forma külföldi vállalkozók számára. Ebben az esetben a társaság nem végezhet helyben tevékenységet, de ingatlant vehet az Emírségekben. Nem kell a nyereség után adót fizetni, a helyi hatóságok részére beszámolót készíteni, illetve adóbevallást sem benyújtani.
A Dubai cégalapítás tehát számos lehetőséget rejt magában. A rugalmas adózási és jogi szabályozások lehetővé teszik az adóoptimalizálást, a vagyonhoz való egyszerű, gyors és biztonságos hozzáférést. Az Emírségek összességében egyre nyitottabb a nyugati világ felé, így mára a külföldi vállalkozók lehetőségei is szélesebbek lettek.
Az adórendszerrel kapcsolatban a következőket érdemes tudni:
- Társasági adó, forrásadó: általánosságban nincs, csak kivételes esetekben, főként olaj társaságoknál és külföldi bankok fióktelepeinél fordul elő, azonban 2023. júniustól bevezetik a 9 százalékos társasági adót minden cég részére. A szabadkereskedelmi zónák ennek ellenére megtarthatják az adómentes státuszt az ott bejegyzett társaságok részére.
- Személyi jövedelemadó (SZJA): nem nagyon ismert fogalom. A helyi állampolgárok után nyugdíjjárulékot kell fizetni (12,5%), illetve az ő bérükből levonni (5%). Dubai továbbá kötelezővé tette az egészségbiztosítást a külföldi munkavállalók alkalmazása után, ami a térségben nem állami alapon működik.
- Általános forgalmi adó (ÁFA): ezt az adófajtát 2018-ban vezették be európai mintára. Ekkor hozták létre az adóhatóságot is, mert korábban csak pénzügyminisztérium volt. Általános mértéke 5%, de lehetőség van a mentesítésre, ha a cég nem helyi vevők részére végzi a tevékenységét.
- Nemzetközi adózás: az Emírségek összességében több mint 80 adóegyezménnyel rendelkeznek, többek között Magyarországgal is kötöttek kettős adóztatást elkerülő egyezményt, ily módon lehetőség nyílik arra, hogy csak egyik országban fizessünk adót.
Offshore cégalapítás
Az offshore cégalapítás során a vállalkozás többnyire csak székhellyel rendelkezik az adott országban. Ennek megfelelően üzleti tevékenységét csak külföldön végezhet. Az alaptőkét nem kötelező befizetnie a részvényeseknek. Elegendő továbbá egy természetes személy igazgatóval és egy részvényessel rendelkeznie, amelyek lehetnek külföldi személyek is. Általánosságban helyi bankszámlát sem szükséges, és nem is érdemes nyitni.
Legfőbb jellemzői a következők:
- Nincs helyi tevékenység és tartózkodási engedély, ezért jobb adózási lehetőségek.
- 100%-ban külföldi tulajdon.
- Pénzügyi beszámolótól és adóbevallástól való eltekintés.
A kedvező lehetőségek megtalálása ugyanakkor bonyodalmasnak tűnhet, ezért érdemes felvenni a kapcsolatot egy helyi irodával, tanácsadó céggel. A Crystal Worldwide a nemzetközi adózás, adótervezés, adóoptimalizálás és vagyonvédelem terén több mint harminc éves tapasztalattal és dubaji irodával is rendelkezik, Magyarországon pedig azon kevesek egyike, amelyik kifejezetten offshore tanácsadással is foglalkozik.
(x)