Hogyan növelhetjük munkavállalóink elkötelezettségét?
Ezen a területen következtek be a legnagyobb változások az elmúlt évtizedekben. A dolgozók elégedettsége ugyanis a legtöbbször már nem olyan egyszerű tényezőktől függ, mint az, hogy időben megkapják a fizetésüket, vagy a nap végén meghatározott időben leadhassák a munkát. A kötetlen munkaidőnek köszönhetően sok munkahelyen csak egy általános törzsidő van meghatározva, az alkalmazottak pedig saját meglátásuk szerint oszthatják be szabad óráikat. Ez azonban csak akkor működik jól, ha saját maguk is érdekeltek a cég sikereiben és szakmai fejlődésükben.
Biztosítsunk teret a kreativitásnak!
Ez nemcsak az úgynevezett „kreatív szakmákban” elengedhetetlen. A szabad ötletelésnek köszönhetően gyakran fény derülhet olyan munkafolyamatokra, amik fölöslegesek egy cég életében, vagy jelentősen növelhető a hatékonyságuk. Ez lehet a számlázás automatizálása, a színvonalasabb ügyfélszolgálat vagy épp a bevételt hozó üzleti stratégiaalkotás is. Arra, hogy dolgozóink szabadon megoszthassák ötleteiket, egy vállalati fórum vagy akár a vezetővel tartott személyes megbeszélések is jó felületet jelenthetnek. Fontos azonban, hogy éreztessük munkavállalóinkkal, hogy meglátásaik nem maradnak visszajelzés nélkül, még ha nem is mindegyik ötletet tudjuk megvalósítani.
Támogassuk a szakmai fejlődésüket!
A lifelong learning, vagyis élethosszig tartó tanulás számos szakmai területen elengedhetetlen. Ilyen például az IT, a marketing, a jog és valamennyi kreatív szakma is, úgy, mint a grafika vagy a webdizájn. De a segítő szerepben lévők között is szép számmal találunk ilyet. Az óvodapedagógia, a pszichológia vagy épp a HR területén is szinte évről évre jelennek meg új tanulmányok és módszertanok, amik nemcsak segítik a dolgozókat hatékonyságuk növelésében, hanem hozzájárulnak ahhoz is, hogy magasabb színvonalon végezhessék munkájukat.
Hozzunk létre vonzó munkakörnyezetet!
A munkavállalóknak fontos, hogy jól érezzék magukat a munkahelyükön. Ez több tényezőből tevődhet össze.
- Fontos az iroda elhelyezkedése és megközelíthetősége. Egyre nagyobb befolyásoló tényező ugyanis a munkahelyre való tömegközlekedéssel vagy kocsikázással töltött idő. Hiszen a nyolcórás munka könnyen válhat tíz-tizenkét óra napi elfoglaltsággá, ami mellett kevés lehetőség nyílik a kikapcsolódásra.
- Érdemes teret biztosítani a dolgozóknak a munkaidő alatti stresszoldásra. Ezt megtehetjük egy irodában elhelyezett csocsó asztallal, egy külön játékszobával, beszélgetősarokkal vagy épp olyan szolgáltatásokkal, mint a céges masszázs vagy jógaóra.
- Figyeljünk az iroda ergonómiájára! Ez magába foglalja a megfelelő asztalok és székek kiválasztását, a munkához szükséges eszközök biztosítását, az elegendő fényt és dekorációt is. Bizonyított tény, hogy egyes színek, például a zöld vagy a sárga pozitív hatással vannak az agyunk működésére. Hatásukra nyugodtabbá, kreatívabbá válhatunk, míg a piros agressziót válthat ki. A természetes anyagok, fa és élőnövények szintén nyugodtabbá tehetnek minket.
Ha vezetőként odafigyelünk ezekre, nemcsak elégedettebb, hanem hatékonyabb munkavállalókkal dolgozhatunk együtt. Ez pedig hosszú távon cégünk bevételeire is hatással lehet.