A Volkswagen dolgozói hétfőn tüntetést tartottak Németországban a vállalat tervezett leépítései ellen, miután a vezetőség három német gyár bezárását és jelentős bércsökkentést helyezett kilátásba. Daniela Cavallo, a Volkswagen üzemi tanácsának vezetője felszólalásában bírálta a vezetés terveit, mondván, a dolgozók biztonsága és munkája forog kockán: „Senki nem érezheti itt magát biztonságban!”.
A vállalat vezérigazgatója, Oliver Blume szerint a költségcsökkentés és átalakítás elkerülhetetlen, hogy a Volkswagen versenyképes maradjon. „A költségeinket Németországban jelentősen csökkentenünk kell” – nyilatkozta Blume a Bild am Sonntag-nak.
Hozzátette, hogy a németországi gyárak munkabérköltségei gyakran több mint kétszer magasabbak, mint más európai telephelyeken, és hogy a fejlesztési és értékesítési kiadásokban is lemaradnak a versenytársaktól.
A VW költségcsökkentési tervei között szerepel a létszámstop, a nyugdíjba vonuló munkavállalók pótlásának megszüntetése és a korai nyugdíjazás kiterjesztése az 1967-ben születettekre. A vezetés csökkentené a különböző bónuszokat és egyéb juttatásokat, például a karácsonyi és nyaralási támogatásokat, illetve a dolgozói kedvezményeket a céges autóvásárlásoknál.
Blume szerint a Volkswagen bevételei jelenleg némileg meghaladják az előző évi számokat, azonban a növekvő költségek komoly nyomást helyeznek a cégre. „Az operatív eredményünk az első kilenc hónap után, épp a magas költségek miatt, több mint 20 százalékkal csökkent” – magyarázta.
A vállalatvezetés átfogó változtatásokat is tervez az anyag- és gyártási költségek optimalizálásával, valamint a beszállítói árak csökkentésével. Gunnar Kilian, a Volkswagen személyzeti igazgatója történelmi fordulópontnak nevezte a költségcsökkentést: „Fel kell tűrnünk az ingujjat, és gyorsan neki kell állnunk az átalakításnak”. Kilian hozzátette, hogy a munkaerőnek áldozatokat kell vállalnia, hogy a VW továbbra is befektethessen a sikeres járművek fejlesztésébe, mert ezektől függ a vállalat jövője.
A tervek szerint a Volkswagen 900 millió eurót különít el a költségcsökkentésre, amelyet többek között végkielégítésekre fordítanak.