Nem kíván megjelenni a londoni alsóház illetékes bizottságának meghallgatásán a Facebook alapító vezérigazgatója. Mark Zuckerbergnek ezen az eseményen arra kellett volna válaszolnia, hogy a Cambridge Analytica nevű brit-amerikai politikai elemző és tanácsadó cég miként használhatott fel több tízmillió Facebook-profilt a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban. Zuckerberg kedden közölte, hogy technológiai vagy termékfejlesztési ügyekért felelős helyettesét küldené Londonba.
Facebook és az újgenerációs hadviselés – letámadták saját népüket A Facebook-botrány rámutatott arra, hogy a brit és az amerikai biztonságpolitika egyes körei pszichológiai műveleteket (Psyops) hajtottak végre saját népük ellenében. Egy stratégiai bevetés keretében megrendítették a fősodratú média hitelét és lecserélték azt a konzervatív szavazók számára alternatív tényekkel, hamis történetírással, valamint nemzeti mitikus propagandával. Tovább |
A New York Times és a Guardian feltáró riportja szerint az elemzőcég 50 millió Facebook-oldal adatainak feldolgozásával igyekezett képet alkotni a célba vett választók politikai beállítottságáról, és ennek alapján személyre szóló reklámokkal, politikai üzenetekkel próbálta befolyásolni őket. AZ oknyomozásba a Channel 4 nevű brit csatorna is beszállt, beszámolójuk szerint üzletembernek álcázott riporterük rejtett kamerával rögzítette, amint a cég vezérigazgatója, Alexander Nix arról beszél, cége milyen lejárató kampányokkal tud hitelteleníteni politikai riválisokat.
A cég állítólag még 2014-ben szervezett meg egy online kvízjátékot az oldalon, a játékban résztvevő 270 ezer Facebook-ismerőseik hálózatának elérésével pedig összesen 50 millió, jobbára amerikai profil tulajdonosának adataihoz fértek hozzá minden különösebb beleegyezés nélkül.
Helyettest küld
Mindezek alapján a londoni alsóház digitális, kulturális, média- és sportügyekért felelős bizottságának elnöke, Damian Collins a múlt héten levelet intézett Mark Zuckerberghez, kérve, hogy a Facebook vezérigazgatója jelenjen meg a bizottság előtt és válaszoljon a testület kérdéseire.
A levélben Collins a Facebook által alkalmazott eljárásrend katasztrofális hibájának nevezte a történteket, az ügy tisztázásához a portált üzemeltető cég valamely megfelelő hatáskörű, magas beosztású tisztviselőjének pontos magyarázatára van szükség. Reményeim szerint ez a tisztviselő Ön (Zuckerberg) lesz – tette hozzá.
A Facebook vezér azonban válaszlevelében elmondta, maga helyett vagy Mike Schroepfert, a cég technológiai vezetőjét, vagy Chris Cox termékfejlesztési ügyekben illetékes vezérigazgató-helyettest delegálná a meghallgatásra. Zucerberg szerint ugyanis ők kellően széles szakértelemmel tudnak felelni a felmerülő kérdésekre.
Zuckerberg a hétvégén több brit és amerikai újságban egész oldalas fizetett hirdetésekben kért elnézést a történtekért, elismerve, hogy a Facebook visszaélt a felhasználók bizalmával, mivel többet is tehetett volna annak elkerülésére, hogy a Cambridge Analytica tudtuk nélkül a maga hasznára fordítsa megszerzett adataikat.
A Facebook-adatokkal visszaélő cég mélyen belenyúlt egy ország választásaiba A közelmúltban derült ki, hogy a Cambridge Analytica nevű adatelemző cég illegálisan szerezte meg a Facebooktól 50 millió felhasználó adatait, és lehet, hogy ezeket felhasználta az amerikai elnökválasztási kampányban. Úgy tűnik azonban, Kenyában sokkal mélyebben belefolytak a választásokba, akár rajzuk is múlhatott az eredmény. További előzmények itt >>> |