6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az angol csapat három évig volt az élen, de tavaly valamelyest csökkent az értéke, ez pedig elég volt ahhoz, hogy a spanyolok letaszítsák a trónról.

Tizedik Bajnokok Ligája/BEK-győzelmét ünnepli a Real Madrid 2018 májusában. (Fotó: Michael Regan/Getty Images)

Három év stabilitás után idén változik a pódium összeállítása: A Real Madrid átugrotta a Manchester United csapatát, miközben a Barcelona visszacsúszott a negyedik helyre, előrébb engedve a Bayern Münchent a KPMG által készített összesített vállalati érték (Enterprise Value) listán.

A felmérés szerint a top 32 klub értéke 9 százalékot emelkedett az elmúlt évben, demonstrálva azt, hogy a futball üzlet továbbra is növekszik, ráadásul jóval dinamikusabban, mint az európai gazdaság általában – derül ki az immár negyedik alkalommal elkészült “Football Clubs’ Valuation: The European Elite 2019” felmérésből, mely a legprominensebb európai klubcsapatokat rangsorolja a vállalati értéket kalkuláló, szabadalmaztatott algoritmusa segítségével.

  • A Real Madrid és a Manchester United a két klub, melynek vállalati értéke meghaladja a 3 milliárd eurót. A top 8 csapat közül immár mindegyik átlépi a 2 milliárd eurós határt, idén a Chelsea és a Liverpool csatlakozott ehhez a kategóriához.
  • Habár a top 10 csapat listája azonos a tavalyival, mindegyik klub pozíciója változott a rangsorban, kivéve a Manchester City-t, mely megőrizte ötödik helyét.
  • A négy angol csapat, melyek az UEFA Bajnokok Ligájában és az UEFA Európa Ligában is egymással harcolnak a döntőkben, éppen egymást követik a rangsorban a 6. és 9. Hely között. (Chelsea, Liverpool, Arsenal, Tottenham)
  • Az Inter Milan tudhatja magáénak a legnagyobb növekedést az elmúlt évben: 41 százalékkal növekedett az értékük, ezzel öt hellyel előkelőbb pozíciót foglalnak el és immár a 15. legértékesebb csapatnak számítanak.

A Real Madrid története során első alkalommal ugrott a 3 milliárd eurós vállalati érték felé. Habár a 3,224 milliárd eurós érték alacsonyabb, mint a Manchester United tavalyi értéke, de az angol csapat 1 százalékot, 48 millió eurót veszített értékeléséből, így lecsúszott ennek a dobogónak a legfelső fokáról. Ugyanez a helyzet a 3-4. helyen is, ahol a bajor csapat mostani értéke kevesebb, mint a katalánoké tavaly, de az FC Barcelona négy százalékos értékvesztése már elég volt az Bayern Münchennel való helycseréhez, akik viszont 6 százalékot erősödtek. A Real Madrid kitűnő eredményéhez többek között az járult hozzá, hogy masszív UEFA díjazást zsebeltek be azáltal, hogy sorban harmadik alkalommal szerezték meg az UEFA Bajnokok Ligájában a győzelmet. Továbbá javítottak profitabilitásukon, illetve sikerült egy kumulált 29 százalékos árbevétel növekedést is elérniük, többek közt az elmúlt négy év alatt megnövekedett hirdetési bevételeknek köszönhetően. A Bayern München és a Barcelona helycseréjéhez pedig az vezetett, hogy míg a bajorok három év alatt 25 százalékot tudtak noni, addig a katalánok 3 százalékot gyengültek. Ráadásul a Barcelona record 81 százalékos bérköltség szintet regisztrált az árbevételéhez képest, míg a németeknek sikerült egy sokkal egészségesebb 50 százalékon tartani ezt.

forrás: KPMG

További változás a top 10-ben, hogy a Tottenham Hotspur megelőzte a Juventust, előre mozdulva a 9. helyre, az Arsenal viszont két helyet rontva esett le a 8. helyre. A Chelsea és a Liverpool vállalati értéke első alkalommal haladta meg a 2 milliárdos határt, ezzel immár a top 10 első 8 csapata mondhatja el magáról ugyanezt.

Az UEFA Bajnokok Ligája döntősei nem csak a sportteljesítményre lehetnek büszkék, hanem emlékezetes pénzügyi teljesítményt is nyújtottak az elmúlt szezonban. A Liverpool például egyetlen év alatt 33 százalékot növekedett, ennél nagyobb ugrást csak az Inter Milan mutatott be, igaz a Liverpool jelenlegi értéke több mint háromszorosa az olasz csapaténak. A harmadik legnagyobb növekedést pedig a Tottenham produkálta, ők végül 1,679 milliárdos értéket értek el. Ez az adózás előtti nyereségben is meglátszik, a Tottenham 157 millió euro, míg a Liverpool 136 millió euro profittal zárta az elmúlt évet, illetve a Tottenham a top 32 csapat között legalacsonyabb, 32 százalékos bérköltség aránnyal érte ezt el.

“Három egymást követő évben növekedett a 32 legnagyobb európai futball klub összesített értéke 9 százalékkal – a teljes három év alatt összesen ez 35 százalékos bővülést jelent. Ahhoz, hogy lássuk, micsoda tempóban fejlődik a futball iparág, érdemes összehasonlítani az európai tőzsde indexekkel, például a STOXX Europe 50 Index1-gyel, ami ugyanezen időszak alatt 13 százalékot gyengült. A focicsapatok egy komoly átalakuláson mennek keresztül és szórakoztatóipari, illetve médiacégekké válnak globális márkamegjelenéssel. Ez a működés egy stabilabb és jobban tervezhető pénzáramlást is eredményez, jobb garanciákat nyújtva így a befektetőknek és a pénzügyi partnereknek.”

– mondta el Andrea Sartori, a KPMG globális sporttanácsadásért felelős partnere, illetve a futball klubok értékeléséről szóló jelentések szerzője.

Az öt nagy bajnokság reprezentációja egyébként változatlan maradt az elmúlt évben is, a 32 vizsgált csapat közül 27 ezekből a ligákból érkezik. Az angol premier liga továbbra is őrzi dominanciáját 9 csapattal, de az összesített vállalati értékben még ennél is nagyobb a fölényük, a 32 csapat értékének 43 százaléka az övék. Idén a lista új csatlakozója Skócia, mégpedig a Celtic csapattal, így már összesen 9 ország képviselteti magát a top 32-ben. Eközben viszont a Valencia és a Fenerbahçe kiesett a rangsorból, pedig mindkettő a kezdetek óta szerepelt benne.

Érdekes különbség, hogy ugyan Spanyolország és Olaszország is egyaránt 6-6 klubbal van a listában, de a Real Madrid és a Barcelona csúcsteljesítéménye miatt a La Liga hat képviselőjének aggregált vállalati értéke közel duplája a hat olasz klub értékének. Különös, hogy az Atletico Madrid értéke kevesebb, mint harmada a Real Madridénak, miközben a Juventus önmaga többet ér, mint a két milánói klub kombinálva. A német Bundesliga minden évben ugyanazzal a három klubbal szerepel (Bayern München, Borussia Dortmund és a Schalke 04) és idén már ők is többet érnek együttesen, mint a 6 olasz csapat.

Az öt top ligán túli szereplők jelentősége csökken (Törökország, Hollandia, Portugália, Skócia), ők összesen 5 csapatot küldenek a top 32-be, de ezen csapatok összértéke mindössze 4 százaléka a teljesnek. Az üzleti eredmények gyengélkedésén túl a török csapatot még a líra leértékelődése is sújtja, a tavalyi évben közel harmadával csökkent a csapatok értéke, még a Besiktas 15 százalékos javulása sem tudta ellensúlyozni a 26 százalékot zuhanó Galatasaray és a listából is kieső Fenerbahçe gyengélkedését.

Az elmúlt három év eredményei alapján a legnagyobb növekedést pedig az Olympique Lyonnais mutatta be, ők összesen 150 százalékkal nőttek, őket követi a Tottenham Hotspur 110 százalékos bővüléssel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
PR | 2025. április 17. 16:37
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági nehézségek ellenére a vállalat stabil eredményeket mutatott fel 2024-ben, bár a növekedési ütem némileg lassult a korábbi évekhez képest. Európa egyik legnagyobb étrendkiegészítő gyártójának és forgalmazójának árbevétele 3,5 százalékkal, 93,7 milliárd forintra emelkedett, miközben az EBITDA-ja 2 százalékkal 10,68 milliárd forintra nőtt. A cégcsoport nagy hangsúlyt fektetett a hatékonyságnövelésre, a technológiai és termékfejlesztésekre, a stratégiai beruházásokra, valamint a belföldi piacvezető pozíció megtartása mellett tovább terjeszkedett a külpiacokon.
Vállalat Megint földgázt talált a Mol Pakisztánban
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:01
Három új földgáztalálatot ért el a Mol Pakisztánban a Tal nevű kutatási területen, amelyeknek a magyar vállalat most elkezdte kidolgozni a kitermelési stratégiáját is – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Iszlámábádban.
Vállalat Árcsökkentést kért a Spar
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 09:51
Nem mindenkinek tetszik az ötlet.
Vállalat Akár 80 000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén
PR | 2025. április 16. 14:21
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40 000 forintján felül további 40 000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál, akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
Vállalat Kína bevitt egy nagy ütést az amerikai ipar egyik sztárjának
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:43
Donald Trump februárban elindított kereskedelmi háborúját egyetlen eszközre, a büntetővámok bevezetésére építette. Valószínűleg nem gondolt arra, hogy mások többféle módon visszaüthetnek.
Vállalat Felkészülés a legrosszabbra: fordulat a cégeknél
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:05
Az Egyesült Államok vállalatvezetőinek többsége arra számít, hogy Donald Trump elnök gazdaságpolitikája miatt recesszióba süllyed az amerikai gazdaság. Márciusban még a kisebbség gondolta így.
Vállalat Donald Trump elintézte: durva drágulást jelentett be a Sony
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 15:37
A Sony 25 százalékkal emelte a PlayStation 5 árát, részben a Trump-féle vámok hatására
Vállalat Tradíció és minőség a pékségben
PR | 2025. április 14. 14:29
A Pécsváradon alapított Aranycipó Kft. immár több mint harminc éve készít magas minőségű pékárukat. A családi vállalkozás napjainkban megfelel a legmagasabb élelmiszeripari sztenderdeknek, miközben a hagyományos kézműves technikákat is alkalmazza. A cég jelenleg több mint 20 kemencével rendelkezik, és közel 150 féle termékének elkészítésében 270 munkatárs vesz részt. A minőség iránti elhivatottságukat a frissen elnyert Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy is igazolja.
Vállalat A nők vezetői szerepköre a magyar vállalati szektorban
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 13:26
A női vezetők aránya világszerte még mindig alacsony, noha egyre több kezdeményezés születik a nemek közötti egyensúly előmozdítására az üzleti életben. A Cégkassza Podcast legújabb epizódjában Szuromi-Kovács Ágnes, a Will Foundation alapítója osztotta meg tapasztalatait és gondolatait a női szerepek változásáról, a karrier és a magánélet közötti egyensúly kihívásairól, valamint a mentorprogramok és támogató közeg kiemelt szerepéről.
Vállalat Innovatív ágyhuzatokat kezd gyártani Erdélyben az Ikea és a Volvó beszállítója
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 08:54
Szerdahelyen nyit üzemet a holland Innofa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG