3p

Elemzők szerint túlzásba vitte a szigort a kínai kormány a techcégekkel szemben, és saját gazdasági növekedését is kockáztatja.

A szabályozási környezet jelentősen szigorodott az elmúlt időszakban az ázsiai országban, miután a kormány lépéseket tett az esetleges monopolhelyzet ellen. Mint emlékezetes, az Alibaba még áprilisban összesen mintegy 2,8 milliárd dollárnyi összegnek megfelelő bírságot kapott a piaci fölényének vélt kihasználása miatt, de az állami piaci felügyelet (SAMR) által jegyzett szabályozás más vállalatoknak, így például a chatprogramokkal és fizetési felületekkel is foglalkozó Tencentnek is igen kellemetlen volt:

a kiadott szabályok sokféle magatartást megtiltottak a techcégek számára, beleértve azt is, hogy korábban a nagyok kényszeríthették a kereskedőket arra, hogy válasszanak az ország legnépszerűbb internetes szereplői közül – ez például egy régóta érvényes gyakorlat volt a piacon.

(Fotó: Pixabay)
(Fotó: Pixabay)

A SAMR a közzétett új irányelveket akkor úgy magyarázta, hogy segítségükkel „megállítják a monopolisztikus magatartást a gazdaságban és védik a tisztességes versenyt a piacon”.

Van abban logika, hogy a monopólium és a piaci fölénnyel történő visszaélések ellen fellépjenek, azonban a kormányzat átesett a ló másik oldalára, és elijeszti az innovátorokat a piacról

- fogalmazott Scott Kennedy, a washingtoni CSIS agytröszt szenior tanácsadója, hozzátéve, hogy a versenyszférának jelentős szerepe van a kínai gazdasági növekedés biztosításában.

A szakember a szigorítások veszélyeit abban látja, hogy elvehetik a vállalkozók kedvét az új bizniszek alapításától, valamint a már létező, elsősorban kisebb cégek esetében lecsökkenthetik a befektetési hajlandóságot.

A gazdasági növekedés megingása csak egyike a július elsején századik évfordulóját ünneplő Kínai Kommunista Párt előtt álló kihívásoknak – olyan problémák mellett, mint az elöregedő társadalom, a megugró adóssághegy, és a szélesedő egyenlőtlenségek.

Hogy áll most a kínai gazdasági növekedés?

A Világbank nemrég megemelte Kína 2021-re vonatkozó gazdasági előrejelzését, arra hivatkozva, hogy a COVID-19 elleni hatékony fellépés elősegítette az ország talpra állását. A szervezet így arra számít, hogy a kínai gazdaság idén 8,5 százalékkal nő, a korábbi 8,1 százalékos bővülési előrejelzéssel szemben. Tavaly egyébként 2,3 százalékos növekedést regisztráltak, így Kína lett az egyetlen olyan jelentősebb ország, ahol a járvány ellenére is jobban teljesített a gazdaság, mint az azt megelőző évben.  

Kennedy szerint Kína valószínűleg elsősorban az állam beruházásokra fog támaszkodni a következő évtizedben a növekedés fellendítéséhez – az elemző ezt azzal indokolja, hogy bár a fogyasztási kedv javul, a járvány előtti szint egyelőre még messze van. A fogyasztás fellendítése érdekében Kínának fel kéne szabadítania a szolgáltatószektor egyes részeit, így további lehetőségeket adva a fogyasztóknak pénzük elköltésére – tette hozzá.

(CNBC)

Címkék: Vállalat Alibaba Kína
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG