3p

Elemzők szerint túlzásba vitte a szigort a kínai kormány a techcégekkel szemben, és saját gazdasági növekedését is kockáztatja.

A szabályozási környezet jelentősen szigorodott az elmúlt időszakban az ázsiai országban, miután a kormány lépéseket tett az esetleges monopolhelyzet ellen. Mint emlékezetes, az Alibaba még áprilisban összesen mintegy 2,8 milliárd dollárnyi összegnek megfelelő bírságot kapott a piaci fölényének vélt kihasználása miatt, de az állami piaci felügyelet (SAMR) által jegyzett szabályozás más vállalatoknak, így például a chatprogramokkal és fizetési felületekkel is foglalkozó Tencentnek is igen kellemetlen volt:

a kiadott szabályok sokféle magatartást megtiltottak a techcégek számára, beleértve azt is, hogy korábban a nagyok kényszeríthették a kereskedőket arra, hogy válasszanak az ország legnépszerűbb internetes szereplői közül – ez például egy régóta érvényes gyakorlat volt a piacon.

(Fotó: Pixabay)
(Fotó: Pixabay)

A SAMR a közzétett új irányelveket akkor úgy magyarázta, hogy segítségükkel „megállítják a monopolisztikus magatartást a gazdaságban és védik a tisztességes versenyt a piacon”.

Van abban logika, hogy a monopólium és a piaci fölénnyel történő visszaélések ellen fellépjenek, azonban a kormányzat átesett a ló másik oldalára, és elijeszti az innovátorokat a piacról

- fogalmazott Scott Kennedy, a washingtoni CSIS agytröszt szenior tanácsadója, hozzátéve, hogy a versenyszférának jelentős szerepe van a kínai gazdasági növekedés biztosításában.

A szakember a szigorítások veszélyeit abban látja, hogy elvehetik a vállalkozók kedvét az új bizniszek alapításától, valamint a már létező, elsősorban kisebb cégek esetében lecsökkenthetik a befektetési hajlandóságot.

A gazdasági növekedés megingása csak egyike a július elsején századik évfordulóját ünneplő Kínai Kommunista Párt előtt álló kihívásoknak – olyan problémák mellett, mint az elöregedő társadalom, a megugró adóssághegy, és a szélesedő egyenlőtlenségek.

Hogy áll most a kínai gazdasági növekedés?

A Világbank nemrég megemelte Kína 2021-re vonatkozó gazdasági előrejelzését, arra hivatkozva, hogy a COVID-19 elleni hatékony fellépés elősegítette az ország talpra állását. A szervezet így arra számít, hogy a kínai gazdaság idén 8,5 százalékkal nő, a korábbi 8,1 százalékos bővülési előrejelzéssel szemben. Tavaly egyébként 2,3 százalékos növekedést regisztráltak, így Kína lett az egyetlen olyan jelentősebb ország, ahol a járvány ellenére is jobban teljesített a gazdaság, mint az azt megelőző évben.  

Kennedy szerint Kína valószínűleg elsősorban az állam beruházásokra fog támaszkodni a következő évtizedben a növekedés fellendítéséhez – az elemző ezt azzal indokolja, hogy bár a fogyasztási kedv javul, a járvány előtti szint egyelőre még messze van. A fogyasztás fellendítése érdekében Kínának fel kéne szabadítania a szolgáltatószektor egyes részeit, így további lehetőségeket adva a fogyasztóknak pénzük elköltésére – tette hozzá.

(CNBC)

Címkék: Vállalat Alibaba Kína
A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A francia sztrájkolók földre kényszerítették a Ryanair járatait
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 10:16
A Ryanair csütörtökön bejelentette, hogy 170 járatot kényszerült törölni, ami több mint 30 ezer utas utazását zavarja a Franciaországban a csütörtöki és péntekre is tervezett országos légiforgalmi irányítói sztrájk miatt.
Vállalat Újabb akvizíciót hajt végre a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:12
Országos virtuális mobilszolgáltatóval bővül a cégcsoport távközlési portfóliója.
Vállalat Jól ismert szakember került a Zwack vezérigazgatói székébe
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 14:22
A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-jétől a cégcsoport hazai és nemzetközi sikereiben több mint 20 éve kulcsszerepet játszó szakember, Belovai Csaba tölti be a vállalat vezérigazgatói tisztségét.
Vállalat Újabb honvédelmi együttműködést jelentett be a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:51
A védelmi digitalizáció területén.
Vállalat Az ausztrál Qantas légitársaság 6 millió ügyféladatát lophatták el
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:39
Az utóbbi évek egyik legnagyobb kiberbűnesetében egy hackertámadás törte fel az érzékeny adatbázist. Ez különösen rosszkor jön a megtépázott hírnevű légitársaságnak.
Vállalat A Daimler Truck fittyet hány az orosz szankciókra, Afrikában terjeszkedik
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:16
Szenegálban tervez gyártóüzemet építeni Mercedes teherautóknak a cég, Oroszországban pedig már nincs mit vesztenie.
Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG