A Volkswagen felfüggeszti a termelést két kelet-németországi elektromos járműveket gyártó gyárában, közölte a társaság péntek este. A termelést azért szüneteltetik átmenetileg, mert az oroszok által indított háborús helyzet miatt megszakadt a kritikus alkatrészek szállítása Nyugat-Ukrajnából.
A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a Volkswagen döntése csak az első, de nem egyedi eset, számos más autógyártót is érint majd a háború. Szerintük a harcoknak egyelőre még pontosan nem definiálható, de súlyos hatásai lehetnek a világgazdaságra, és tovább fokozza az ellátási láncok zűrzavarát, ami felpörgette globálisan az inflációt is.
Hosszú ideje napirenden van az autógyártókat az elmúlt két évben sújtó alkatrészhiány. Lapunk is rendszeresen beszámolt a félvezetők és más alkatrészek hiányáról, amely világszerte, így Magyarországon is folyamatosan nyomasztja a piaci szereplőket. Ezeket egyébként jórészt a járvány gazdasági mellékhatásai okoztak.
A Volkswagen most leálló gyárai közül az egyik a zwickaui gyár, amely a vállalat legnagyobb elektromos járművek gyártóhelye. Számos országba, többek között az Egyesült Államokba is exportálnak az itt készülő ID.4 típusú kocsikat. A történések különösen fájóak lehetnek a Volkswagennek, amelynek már eddig is gondjai voltak az elektromos járművei iránti kereslet kielégítésével. A cég tavaly 17 000 ID.4-et adott el az Egyesült Államokban, de akár négyszer ennyit is értékesíthetett volna a vezetők szerint.
A Volkswagen közölte, hogy keddtől péntekig leállítja az évi több mint 300 000 jármű kapacitásával rendelkező zwickaui gyártósorokat. Leállítják a termelést a drezdai üzemben is, itt a tervek szerint szerdától péntekig küldik kényszerszabadságra a dolgozókat.
Pénteken derült ki, hogy Moszkvában leállt a Renault-csoport több márkájának az összeszerelése, egyelőre március 5-ig került lakat a gyárra.
Nem gyártják jelenleg a Renault Dustert, a Renault Kapturt, a Nissan Terranot és a Renault Arkanat.
A legfőbb ok, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás miatt súlyos gondok vannak az alkatrészellátással. Hasonló okok miatt február végétől nem termel az AvtoVaz gyára Togliattiban és Izsevszkben. Ezek az üzemek ugyan elsősorban az úgynevezett FÁK-régiót (a régi szovjet területeket) látták el, de kisebb mennyiségben Európába is szállítottak. A mostani nyomasztó újautóhiány mellett pedig ennek is szerepe van a piacon.
Nem csak az Ukrajnából és Oroszországból érkező alkatrészek okozhatnak egyébként fejfájást az autógyártóknak, hanem számos alapanyag miatt is aggódhatnak. Hiszen a napokban a járművek karosszériájához használt fémek kapcsán is aggodalmak alakultak ki. Ugyanis az alumínium rekordot döntött, a nikkel ára több mint egy évtizedes rekordot ért el. A háttérben az áll, hogy Oroszország az egyik legnagyobb szállítója ezeknek a fémeknek, így a Putyin által indított háború tovább növelte az ellátási kockázatokat. Már csak azért is, mert az oroszok elleni szankciók, ha a szállításokat nem is akadályozzák meg, fizetési nehézségeket okozhatnak.
Ráadásul ezeken túl van még egy nagyon fontos ipari fém, amelynek szállítása átmenetileg könnyen szünetelhet. Oroszország látja el ugyanis palládiummal a világot, amely a katalizátorokhoz szükséges. A jelenlegi környezetvédelmi előírások mellett pedig a járművekben ez is egy nélkülözhetetlen alkatrész. Amennyiben az orosz szállítások akadoznának, esetleg teljesen leállnak, akkor az a járműgyártók számára is megoldhatatlan feladatot jelent majd.