5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az év elején még a szakértők egy része abban bízott, hogy néhány hónap alatt megoldódik a járműipart különösen erősen sújtó chiphiány. A gyakorlat azonban mást mutat, a félvezetőkkel kapcsolatos problémák akár egész évben kitarthatnak, ami összességében 100 milliárd dollár feletti veszteséget okoz az ágazat szereplőinek.

Egy most publikált kutatás szerint a magyar autóipari vállalatokat is érintő chiphiány egész évben problémákat okozhat. Az AlixPartners tanácsadó cég szerint emiatt

2021-ben összesen 110 milliárd dollár bevételkiesést szenvedhetnek el az érintett vállalatok.

A kutatás most közzétett eredményei igen pesszimistának tűnnek, hiszen korábban az elemzők ennél jóval rövidebb, 4-6 hónapos problémás időszakkal számoltak, és csak 60 milliárdos veszteséggel. A társaságok ugyan a kieső bevételek egy részét a későbbiekben pótolni tudják, de a termelés akadozása miatti kiesés teljes mértékben biztosan nem térül meg.

Ahogy azzal korábban több cikkben is foglalkoztunk, a kiinduló probléma az volt, hogy tavaly a járvány kitörését követően megszakadtak a termelési láncok, és a kereslet is drasztikusan visszaesett. Erre, illetve az egészségügyi korlátozásokra reagálva sok autógyár függesztette fel a működését. Ennek hatására a félvezető-gyártók közül többen csökkentették a kapacitásaikat, illetve az autógyárak leállása miatt kieső termékeket az elektronikai berendezéseket, számítástechnikai-, távközlési eszközöket gyártó cégek szívták fel. 2020 őszétől az autógyártók elkezdték felpörgetni a termelésüket, és ennek következtében a félvezetőkből felhalmozott készletek nagyon gyorsan leapadtak.

Ezen túl komoly gondot jelentett az is, hogy a termelési oldalon is voltak fennakadások. A tavaszi extrém időjárás miatt például Texasban több hétre leállt termelés az ottani chipeket gyártó üzemekben. A szektor emellett azt is megérezte, amikor Japánban a Renesas Electronics gyárában kitört tűz miatt egy ideig leállt a termelés. Az AlixPartners előrejelzése szerint

az idén közel 4 millió járművet nem tudnak legyártani az alkatrészek hiánya miatt. Ez a prognózis közel kétszerese a januárinak, amikor az elemzők még csak 2,2 millió járművel számoltak.

Hogy ez nem csak egy szektor problémája, hanem nemzet-, sőt világgazdasági jelentőségű kérdés, azt mi sem jelzi jobban, mint az, hogy Joe Biden amerikai elnök legutóbbi gazdaságösztönző programjában külön dedikált pénzeket szántak ennek megoldására. A 2000 milliárd dolláros tervben 50 milliárd dollárt különítettek el félvezetők fejlesztésére és gyártásra.

A nagy német gyártók mellett ugyanis a prognózisok szerint az amerikai cégeket is igen súlyosan érinti a félvezetők hiánya. A Ford Motor és a General Motors arra számítanak, hogy a chiphiány miatt milliárdos mértékű lehet a bevételeiknek az idei csökkenése. A Ford szerint 2021-ben emiatt mintegy 2,5 milliárd dollár eshet ki, míg a GM arra számít, hogy a chiphiány miatt 1,5-2 milliárd dolláros bevételkiesés éri őket.

Az önvezető autók falják a chipeket
Az önvezető autók falják a chipeket

Ráadásul minél újabb technológiát képvisel egy jármű, annál több és erősebb chipek kellenek hozzájuk. Ezek ugyanis fontos alkatrészek az olyan területeken, mint az információs, a biztonsági és szórakoztató rendszerek. Sokak számára esetleg meglepő lehet, de a mai autókban ezek nélkül nem működnének a fékek vagy éppen a szervokormány. A jármű típusától, gyártójától és annak felszereltségétől függően a szakértők szerint egy-egy autóba akár ezernél is több chipet építenek be manapság.

Egy tipikus járműben ma akár 1400 chip is van, és ez a szám csak növekszik, mivel az ipar folytatja az útját az elektromos járművek és az egyre bonyolultabb technológiai megoldások alkalmazása felé. A következő lépcsőfokot az önvezető autók jelentik, ami még a mostaninál is sokkal több félvezető beépítésével jár majd.

A gyártás során a szakértők szerint a félvezetők hiánya a második negyedévben okozhatja a legnagyobb fejtörést a vállalatoknak. Ezt követően fokozatosan javulni fog a helyzet az év második felében és 2022-ben várhatóan már ezzel a problémával kevésbé kell foglalkoznia a cégeknek. A már említett AlixPartners vezetője szerint ez nem azt jelenti, hogy az ellátási korlátok jövőre teljesen megoldódnak, ám Dan Hearsch szerint az autógyártók összességében elegendő félvezetőhöz jutnak majd, hogy a terveikben szereplő számú járművet állítsanak elő.

A nagy beszállítókat is érzenyen érintett a félvezetők hiánya
A nagy beszállítókat is érzenyen érintett a félvezetők hiánya

Arról ugyanakkor nem szabad megfeledkezni, hogy a globális autóipar a kereskedők, autógyártók és beszállítók rendkívül összetett rendszeréből épül fel. Az utolsó csoportba olyan nagyobb beszállítók tartoznak, mint a Robert Bosch vagy a Continental AG, amelyek számára kisebb chipgyártók, például a Renesas vagy az NXP Semiconductors gyártja a félvezetőket a termékeikhez. A probléma egyéként ezeknél a beszállítóknál éppen úgy jelen volt.

A jelenleg a Continental AG-hez tartozó, de a tervek szerint arról leválni készülő és hamarosan a tőzsdén is megjelenő Vitesco Technologies magyarországi egységének vezetője, Lukas Juranek a napokban egy háttérbeszélgetésén megosztotta gondolatait a kérdésben. Az ügyvezető szerint az elmúlt időszakban a járvány közvetlen hatásai mellett számos közvetlenül jelentkező problémával is szembe kellett nézniük. A félvezető-hiány különösen súlyosan érintette őket, amely szerinte az év második felében még súlyosbodhat. Mint jelezte, a Vitesco Technologies szoros együttműködésben partnereivel közösen keres megoldást az átmeneti nehézségek áthidalására. Lukas Juranek szerint is jövőre lehet megnyugtató a helyzet, amikor az ágazat elérheti a járvány előtti termelési szintet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Penészedés, alkatrészcserék, horpadások a BYD-knél: minőségi gondokkal is küszködik Európában a magyar kormány új kedvenc autógyára
Litván Dániel | 2024. március 16. 17:44
Összességében tarolt tavaly a BYD, de Európában sántikálnak az eladások, és ebben a bosszantó minőségi gondok is szerepet játszanak. Az áraik sem elég alacsonyak ahhoz, hogy igazán nagy szeletet szakítsanak ki a piacból, segíthet mindezen a magyarországi gyár?
Vállalat Tőzsdéről szerezne 750 millió dollárt a közösségi platform, tavaly 90 milliót buktak
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 11:31
22 millió részvényt vinnének tőzsdére, de vajon megveszik majd a kívánatosnak tartott áron?
Vállalat Az MBH Bank szeretné lakossági ügyfeleit is minél inkább a zöld irányba terelni
Natív tartalom | 2024. március 12. 11:01
Az MBH a fenntarthatóság szempontjából szeretne a hazai bankpiac élmezőnyébe tartozni. Ez is kiderül a Puskás András vezérigazgató-helyettessel készült interjúból.
Vállalat Kirobbanó formában az OTP
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 11:13
Az OTP Bank a tavalyi utolsó negyedévben a várakozások átlagát meghaladva 229,987 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, így éves szinten 1008,583 milliárd forinttal zárt.
Vállalat A Budapesti Értéktőzsde nem csak nőnapon támogatja a nők részvételét az üzleti életben
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:50
Az üzleti szférában a vezető testületek arányos összetételét, az esélyegyenlőséget és a nők részvételének támogatását szorgalmazza a Budapesti Értéktőzsde Nyrt. (BÉT), amely ennek előmozdítására szándéknyilatkozatot írt alá több szakmai szervezettel - közölte az értéktőzsde csütörtökön az MTI-vel.
Vállalat Beveszi Kolozsvárt a BMW
Privátbankár.hu | 2024. március 5. 10:05
A BMW digitális átalakuását segítik majd a kolozvári központból. 
Vállalat Brüsszel megint lecsapott
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 19:52
Az Európai Bizottság ezúttal az Apple-t sújtotta 1,8 milliárd eurós bírsággal.  
Vállalat Nagy halat fogott ki az egyik hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 18:37
William Wells, a Rothschild & Co globális pénzügyi tanácsadó vállalat korábbi Közép- és Délkelet-Európáért felelős igazgatósági alelnöke és ügyvezető igazgatója csatlakozik a 4iG tanácsadóihoz.
Vállalat Nagy veszély leselkedik a DIGI-előfizetőkre
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 15:54
Bezárja és törli a céghez tartozó elektronikus postafiókokat a DIGI, ami sok kellemetlenséget okozhat azoknak, akik minden online fiókjukat ilyen e-mail-címmel használták.
Vállalat Ecserről szolgálják ki Szlovákiát, Szlovéniát, de még Boszniát is
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 13:02
Háromszáz ember dolgozik azon, hogy simán menjenek a dolgok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG