A gazdasági újranyitással kapcsolatos optimizmussal magyarázzák, hogy a májust is jó hangulatban kezdik a tőzsdék, de legalábbis a pénteki eséshez képest magasabb szinten állnak. A német index 0,3, a francia 0,1 százalékkal van feljebb, miközben Nagy-Britanniában, Japánban és Kínában szünnap van.
Az amerikai határidős indexek is élénkülést jeleznek, fél százalék körüli pluszban járnak. Sok amerikai makroadat érkezik a héten, és a gyorsjelentési dömping is folytatódik.
Itthon a BUX index 0,1 százalékos mínuszban van, főleg a Richter 0,8 százalékos esése húzza le. Az OTP és a Mol 0,1, a Telekom 0,2 százalékkal emelkedett, 2,2 százalékos mínuszban van az Opus. Míg a forint erősödött a múlt hét végén és 360 alá süllyedt az euró, ma 40 fillérrel feljebb van és 360,10 az ára.
Mol-célár le, OTP-célár fel
A KBC Equitas szerint:
- Vételről tartásra módosította a Wood elemzője a Mol ajánlását, a 2500 forintos célárat levitték 2224 forintra.
- Célármódosítás érkezett az OTP-re az Autonomous Research elemzőjétől. Az eddigi 17 172 forintos célárat 18 149 forintra vitték feljebb.
Jó hírek az európai oltásfrontról
Magyarországon alig nőtt a beoltottak száma vasárnap a sok második körös oltás miatt. Európában viszont javuló oltási kilátásokat vázol a Bloomberg.com hírlevele. A főbb tagállamok, köztük Olaszország, Franciaország és Németország ma már naponta több százezer embert oltanak be.
Az Európai Unióba szállított oltások száma ezekben a napokban eléri a 188 milliót. Megállapodást kötöttek a Pfizer-BioNTech-el további 1,8 milliárd adagról 2023-ig, és remélik, hogy hamarosan lezárják a tárgyalásokat az amerikai Novavax biotechnológiai céggel.
Jó hír, hogy a vírus katasztrofális terjedése Indiában lassulni látszik, az Egyesült Államok pedig szeptember vége óta nem regisztrált ilyen kevés napi esetet.
Nemsokára enyhülhet az autóiparban a chiphiány?
A következő hónapokban még szoros marad a chip-ellátás, de két hónap múlva enyhülhet az autóipari chiphiány – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing vállalat elnöke, Mark Liu nyilatkozott a CBS-nek, ahol elmondta, hogy várakozásaik szerint június végére érhetik utol az autóipari chipkeresletet. Ez nem jelenti azt, hogy két hónap múlva megszűnik a globális chiphiány, de a minimumelvárásokat már ki fogják tudni szolgálni.
A Volkswagen vezérigazgatója, Ralf Brandstaetter pedig azt mondta, a Renesas Electronics autóipari chipgyártó gyárában keletkezett tűz és a texasi hóviharok jelentősen rontották a kibocsátást. Ennek hatását még hónapokig fogja érezni a szektor. A cég a chiphiány miatt 100 ezer autóval csökkentette idei gyártási előrejelzését. Ám várakozásai szerint a második félévtől normalizálódhat némiképp a helyzet.
Warren Buffett szerint is magasabb lesz az infláció
Pénteken közzétették az amerikai inflációs adatot, amely magasabb lett a vártnál. Ez is közrejátszhatott a részvénypiac aznapi esésében.
A milliárdos Warren Buffett a Berkshire Hathaway hétvégi éves, virtuális találkozóján beszélt – tudósított a Bloomberg.
Az Egyesült Államok gazdaságának állapotáról a világjárványból való kiemelkedés után azt mondta, “vörösen izzik” majd. Valóságos vásárlási őrületre számít, az embereknek sok pénz van a zsebében, és magasabb árakat is hajlandóak megfizetni.
A vártnál gyorsabb fellendülést a Fed és a kormány gyors és határozott mentési intézkedéseinek tulajdonította, ezek szerinte a gazdaság 85 százalékát “szuper magas fokozatba tolták”. Mivel a növekedés újraindul és a kamatlábak továbbra is alacsonyak, sokan, még a Berkshire érdekeltségek is emelik az árakat. Így magasabb lehet az infláció, “mint amire az emberek akár fél évvel ezelőtt is számítottak volna” – mondta a guru.
Cége egyébként óriási, 145 milliárd dolláros készpénz-készleten ül, így pont nagy fenyegetést jelent rá nézve a pénzromlás.
A gyorsjelentés-áradat folytatódik
Az S&P 500 komponenseinek több mint fele tette eddig közzé a számait. Eddig bevételsoron 11,6 százalékos, profitsoron 46,3 százalékos növekedés látszódik tavalyhoz képest – írja a KBC Equitas. Az Equilor Befektetési hírlevele szerint:
- Árbevétel- és profitsoron is a várakozások alatt volt a Gilead Sciences első negyedéve.
- Felülteljesített a főbb sorokon az Exxon Mobil, azonban a finomítás szegmens veszteséges lett. Pénteken 2,9 százalékot esett a részvény.
- Szakadt a Cirrus Logic a gyorsjelentése után.
- A jelentése után esett a tisztítószereket gyártó Clorox.
(Számos további jelentésről pénteken számoltunk be röviden.)
3000 dollár felett az ether
A hétvégén is naponta több százalékkal drágult az ether árfolyama, a második számú kriptodeviza ma hajnalban átlépte a 3000, majd a 3100 dolláros határt is. Sok rajongója már arról álmodozik, hogy eljön a várva várt átfordulás, a “flippening”, amikor az ether piaci kapitalizációja meghaladja majd a bitcoinét.
Jelenleg ez messze van, 358 milliárd dollár áll szemben 1086 milliárd dollárral, eléréséhez az ethernek pont háromszoroznia kellene. Kisebb mértékben a bitcoin is emelkedett, elérte az 58, majd az 59 ezer dollárt.
A kriptodevizák elfogadottságának, ismertségének növekedését jelzi, hogy az Ethereum ma felkerült a “mainstream” pénzügyi média címlapjára is, mint a Bloomberg vagy a Marketwatch.
Méregdrágán mérik a bitcoint a németeknél
A Vontobel Bank által a múlt héten kibocsátott új bitcoin-követő certifikát (VQ63TC) kezelési díja kimagasló, évi 3,75 százalék – derül ki a hivatalos dokumentumokból. Az előző hasonló sorozat szeptembertől megszűnik. Ez utóbbi több évig volt a piacon, 1,5 százalékos kezelési díj mellett. Az előző értékpapír (VL3TBC) darabja 0,1, az új 0,01 bitcoin értékét követi. Ether-követő termékből is új indult (VQ552V), szintén emelt díjjal, a régit már május végén bevonják.
A tőzsdén kereskedett európai kriptodeviza-termékek (ETN-ek, ETP-k vagy certifikátok) listája egyébként folyamatosan bővül. Nemrég bocsátott ki a bitcoin után ethereum-ETN-t a Wisdom Tree és a VanEck. A 21Shares pedig a korábbi népes sorozatot cardano- és stellar- követő befektetéssel bővítette. A menedzsment-díjak jellemzően 1,0 és 2,5 százalék között mozognak.
A legnagyobb részvénykövető ETF-ek kezelési költsége viszont rendszerint csak 1-3 ezrelék.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.